13 godzin temu Lichanura trivirigata to jedne z mniejszych dusicieli, dorosłe osobniki osiągają zazwyczaj ok. 90 cm długości choć mogą osiągnąć nawet 120 cm długości, tak duże osobniki …
1 dzień temu To najmniejszy współcześnie żyjący gatunek warana. Wyglądem i budową ciała nie odbiega od swoich bardziej okazałych kuzynów. O krępej budowie ciała i silnych kończynach, krótkim …
1 dzień temu Varanus finschi to doskonały przykład eurybionta czyli organizmu słabo wyspecjalizowanego ekologicznie, odpornego na duże wahania czynników środowiskowych np. temperatury, wilgotności. Zajmuje zróżnicowane siedliska - od …
1 dzień temu To jedyny gatunek waranów, którego naturalne siedliska znajdują się na terenach dwóch największych kontynentów - w Afryce i Azji. Jest też jedynym przedstawicielem podrodzaju Psammosaurus.
1 dzień temu Niektóre aspekty życia warana Varanus rosenbergi (Mertens, 1957) są bardzo dobrze poznane dzięki badaniom i obserwacjom nad tym gatunkiem. Kangaroo Island (Wyspa Kangura) to trzecia …
1 dzień temu " Średniowieczni czarni rycerze " - takim mianem został określony ten tajemniczy gatunek przez jednego z herpetologów. Jest to jeden z najsłabiej poznanych członków rodziny …
1 dzień temu Jest jednym z 5 gatunków waranów (Varanus albigularis, V. exanthematicus, V. griseus, V. niloticus, V. ornatus) zamieszkujących kontynent afrykański. Przez długi czas uważany jako podgatunek warana nilowego, jednak badania …
1 dzień temu Coraz popularniejszy kopiący gatunek australijskiego pytona. Ciało dosyć krępe, masywne. Głowa żółta/pomarańczowa, lekko spłaszczona, prawie nie oddzielona od reszty ciała co pozwala mu kopać. Razem …
2 dni temu Do Australia Zoo dostaniemy się drogą Steve Irwin Way, która została nazwana na cześć Łowcy krokodyli. Z Brisbane można dojechać również koleją, tylko 35 minut …
2 dni temu Lanthanotus borneensis – waran bezuchy* Lanthanotus borneensis to dość nietypowy gatunek jaszczurki który do świata terrarystyki na dobre trafił dopiero kilka lat temu (po roku …
2 dni temu Na wolności występuje w górzystych rejonach Monte Verde na Kostaryce. Gatunek opisany przez Cambridge’a w 1892 roku. Część badaczy i autorów opisów nadal zalicza ten …
3 dni temu Ptaszniki to jedna z najchętniej hodowanych rodzin w obrębie pająków. Wiele gatunków osiąga spore rozmiary i posiada ciekawy wygląd.
5 dni temu Lacertilia – jaszczurki Jaszczurki (Lacertilia dawniej Sauria) → grupa gadów (Reptilia) stanowiąca podrząd w obrębie łuskonośnych (Squamata ). Wg klasycznego podziału wydziela się z tej grupy węże …
1 tydzień temu Ubarwienie szare z wieloma odcieniami szarości, oliwkowe (nasycenie tych barw podstawowych uzależnione jest od kondycji i nastroju jaszczurki), na tym tle pomarańczowe, czerwone i niebieskawe …
1 tydzień temu Od kilku lat obserwuję wzrastające zainteresowanie urządzaniem w domowych warunkach "małego zoo". Jak grzyby po deszczu pojawiają się większe i mniejsze sklepy zoologiczne, które w …
1 tydzień temu Najczęściej zadawane pytania nt. agamy brodatej (FAQ )
2 tygodnie temu Te nieco dziwaczne z wyglądu i niewielkich rozmiarów jaszczurki są doskonale przystosowane fizycznie jak i pod względem stylu życia do warunków w jakich przyszło im …
2 tygodnie temu W skład rodziny Eublepharidae (eublefarowate) wchodzi 6 rodzajów: Aeluroscalabotes, Coleonyx, Eublepharis, Goniurosaurus, Hemitheconyx, Holodactylus. Jedynym przedstawicielem zarówno rodzaju Aeluroscalabotes jak i podrodziny Aeluroscalabotinae jest Aeluroscalabotes …
2 tygodnie temu Ptaszniki (Theraphosidae) Europy Czy zastanawialiście się kiedyś jakie gatunki ptaszników występują w Europie? Albo czy ptaszniki występują w Polsce? Jeśli tak, to postaramy się na …
3 tygodnie temu Rodzaj Gonocephalus obejmuje kilkanaście gatunków, głównie nadrzewnych agam zasiedlających tropikalne rejony Azji Południowo-Wschodniej. Nazwa naukowa – kątogłowce pochodzi od charakterystycznej budowy czaszki tych jaszczurek. Potocznie …
3 tygodnie temu Jest to najbardziej popularny i najczęściej spotykany w sprzedaży i hodowlach amatorskich gatunek z rodzaju Gonocephalus. Na dostępność tego konkretnego gatunku na rynku ma wpływ …
3 tygodnie temu Sceloporus malachiticus - legwan malachitowy* (Cope, 1864) Zaliczany do rodziny frynosomowatych (Phrynosomatidae). Nie jest więc legwanem, a używana potoczna nazwa polska jest całkiem niewłaściwa dla …
3 tygodnie temu Wraz ze wzrostem popularności egzotycznych gatunków gryzoni ostatnimi czasy pojawiają się coraz częściej w hodowlach amatorskich skoczki pustynne. W handlu spotyka się kilka ich gatunków, …
3 tygodnie temu Osiąga rozmiar od 15-30 cm, przy czym osobniki z górnej granicy tego wymiaru spotyka się raczej w środowisku naturalnym. W terrarium osiąga przeważnie 20 cm. …
3 tygodnie temu Pośród tego gatunku przez lata kształtowały się liczne mity związane z zachowaniem oraz siłą jadu. Warto rozważyć i poddać prawdziwości kilka z nich. Najczęściej słyszanym …
3 tygodnie temu Największy żyjący współcześnie osobnik żyje we włoskiej stacji rozmnażania żółwi europejskich Centro Carapax, w miejscowości Massa Maritima (Philippen, MARGINATA nr 20 2008/2009). Długość pancerza „Il …
3 tygodnie temu Wszyscy dobrze wiemy, że uprawa roślin, a tym samym rolnictwo rozpoczęło się w około 9500 roku p.n.e, a udomowienie zwierząt miało miejsce kilka tysięcy lat …
3 tygodnie temu Calotes calotes (Linnaeus, 1758) dorasta do 40-45 cm dł. ( niektóre samce nawet do 50 cm dł) z czego ponad połowa przypada na biczowaty ogon. …
3 tygodnie temu W języku potocznym często tarantulami nazywa się ptaszniki - jest to oczywiście błędne określenie. Błąd ten spowodowany jest angielską nazwą rodziny ptasznikowatych oraz wielu angielskich …
3 tygodnie temu Camponotus to rodzaj mrówek, należących do podrodziny Formicinae liczącej prawie tysiąc gatunków, zasiedlających lasy całego klimatu tropikalnego i względnie umiarkowanego. Zdecydowana większość z nich imponuje …
3 tygodnie temu Czytaj więcej Wąż smugowy Pantherophis alleghaniensis
3 tygodnie temu Wszystko o hodowli agam brodatych. Terrarium , budowa, rozmnażanie, rozpoznawanie płci, występowanie, biotop, żywienie, również aspekty zdrowotne.
3 tygodnie temu Należy do rodzaju obejmującego 8 gatunków znanych z Europy, Azji i Ameryki Płn.. W Europie Środkowej i Polsce występuje jako jedyny gatunek. Chrząszcz długości I1-18 …
3 tygodnie temu Jak się okazuje chochlik jest istotą wielce zagadkową. Ostatnie jednak analizy i badania wskazują, że chochlik jest owadem z rzędu chruścików, gatunkiem zagrożonym wymarciem, który …
3 tygodnie temu Postacie dorosłe żyją od kilku tygodni do kilku miesięcy. Lot imagines trwa od wiosny do późnej jesieni, czasem przedłuża się również na okres zimowy - …
3 tygodnie temu Badania fauny bezkręgowców wodnych przeprowadzone na 2 stawach i jeziorze wykazały, że środowiska te znacznie różnią się od siebie. Badane zbiorniki zamieszkane są przez wyraźnie …
3 tygodnie temu Przedstawiciele rodzaju Hydropsyche, liczącego w Polsce 12 gatunków, to bodaj najbardziej charakterystyczne chruściki. Nawet niespecjaliści, spytani o pierwsze skojarzenie dotyczące chruścików natychmiast odpowiadają (o ile entomologia …
3 tygodnie temu Owady stanowią najliczniejszą gromadę w świecie zwierząt. Chruściki (Trichoptera) są rzędem liczącym 6 tysięcy gatunków. Ich larwy stanowią ważny element wszystkich ekosystemów wodnych. Udowodniono, że …
3 tygodnie temu Ślepaki, zwane też czasem bąkami, stanowia dość dużą rodzinę muchówek (ok. 2500 opisanych na całym świecie gatunków, w Polsce - 50).
3 tygodnie temu Wygląd zewnętrzny imago jest stosunkowo jednorodny: w ubarwieniu dominują kolor czarny i różne odcienie szarości. Ciało (zwłaszcza odwłok) jest wydłużone, ale mocno zbudowane, silnie oszczecinione.
3 tygodnie temu Wszystkie muchówki należące do tej grupy są drapieżnikami. Ze względu na dzienny tryb życia i stosunkowo duże rozmiary są łatwe do zauważenia. Polowanie odbywa się …
3 tygodnie temu Muchówki z rodziny Calliphoridae występują licznie w większości ekosystemów lądowych, zarówno naturalnych jak i antropogenicznych.
3 tygodnie temu Rodzina Stratiomyidae obejmuje na całym świecie około 1500 gatunków (w Polsce 58). Postacie dorosłe wykazują duże zróżnicowanie w budowie.
3 tygodnie temu Rodzina Hypodermatidae obejmuje pasożytnicze muchówki o bardzo różnorodnym wyglądzie i ubarwieniu. Różnice w wyglądzie zewnętrznym form dorosłych powiększone są dodatkowo przez bardzo zmienne owłosienie i oszczecenie ciała.
3 tygodnie temu Gasterophilidae – gzikowate Podrodzina owadów z rzędu muchówek Rodzina Gasterophilidae obejmuje muchówki o dość jednorodnej budowie ciała. Owady dorosłe mają głowę, tułów i odwłok pokryte długimi włoskami. …
3 tygodnie temu Należą tu owady różnej wielkości, o krępej budowie ciała i czułkach zakończonych wachlarzykowato. Pierwsza para nóg grzebna z silnie rozwiniętymi i uzębionymi na zewnętrznej krawędzi …
3 tygodnie temu Należą tu średniej wielkości chrząszcze posiadające głowę szerszą od przedplecza, na której znajdują się wypukłe oczy. Długie szczeciniaste czułki osadzone są na czole nad żuwaczkami. …
3 tygodnie temu Bardzo liczna rodzina owadów (Insecta) z rzędu chrząszczy (Coleoptera). Dotychczas opisano na świecie ok. 25.000 gatunków z czego blisko 500 na terenie Polski.
3 tygodnie temu Rodzina owadów (Insecta) z rzędu chrząszczy (Coleoptera). Na świecie opisano ok. 12.000 gatunków, z terenu Polski wykazano 140 gatunków. Są owadami o dużej zmienności rozmiarów.
3 tygodnie temu Skórnikowate (Dermestidae, Latreille, 1804) Rodzina owadów (Insecta) z rzędu chrząszczy (Coleoptera). Na świecie opisano ok. 1.000 gatunków, z czego z Polski wykazano 35.
3 tygodnie temu Ryjkowcowate (Curculionidae, Latreille, 1802) Jedna z najliczniejszych rodzin owadów (Insecta) z rzędu chrząszczy (Coleoptera). Na świecie opisano blisko 50.000 gatunków, z terenu Polski wykazano ok. …
3 tygodnie temu Dość nieliczna rodzina owadów (Insecta) z rzędu chrząszczy (Coleoptera). Na świecie opisano ok. 1.300 gatunków z czego 28 z obszaru Polski. Są małymi owadami.
3 tygodnie temu Omomiłkowate (Cantharidae, Imhoff, 1856 (1815)) Rodzina owadów (Insecta) z rzędu chrząszczy (Coleoptera). Na świecie opisano około 6.000 gatunków, z terenu Polski wykazano ponad 100. Na …
3 tygodnie temu Są owadami o zróżnicowanej wielkości. Najmniejsze osiągają ok. 7 mm, największe dochodzą do 40. Głowa przeważnie duża, szeroka, hypognatyczna. Jej tył na ogół silnie i …
3 tygodnie temu Większość kózkowatych to formy średnie i duże (1 - 3 cm), ale zdarzają się okazy znacznych rozmiarów (np. Titanus giganteus przekracza 15 cm).
3 tygodnie temu Należą tu zwykle ciemno ubarwione chrząszcze o wydłużonym ciele i silnie skróconych pokrywach, które nie przykrywają końcowych segmentów odwłoka. Pod pokrywami znajdują się poskładane skrzydła …
3 tygodnie temu Bardzo małe chrząszcze (krajowe mają rozmiary 1-9 mm). Ciało walcowate, głowa prawie kulista, wyciągnięta w ryjek, pochylona w dół i od góry przykryta przedpleczem. Czułki …
3 tygodnie temu Niezbyt liczna rodzina owadów (Insecta) z rzędu chrząszczy (Coleoptera) . Na świecie opisano dotychczas ok. 1.200 gatunków. Z terenu Polski wykazano obecność 7.
3 tygodnie temu Rodzina owadów (Insecta) z rzędu chrząszczy (Coleoptera). Z terenu Polski wykazano obecność ok. 80 gatunków.
3 tygodnie temu Rodzina owadów (Insecta) z rzędu chrząszczy (Coleoptera). Na świecie opisano ok. 40 gatunków, z terenu Polski wykazano obecność 3.
3 tygodnie temu Bardzo liczna rodzina owadów (Insecta) z rzędu chrząszczy (Coleoptera) . Liczbę opisanych gatunków szacuje się na ok. 20.000, z Polski wykazano 86.
3 tygodnie temu Bogatkowate (Buprestidae, Leach, 1815) Rodzina owadów (Insecta) z rzędu chrząszczy (Coleoptera). Na świecie opisano ok. 12.000 gatunków, z terenu Polski wykazano obecność ponad 80. Są …
3 tygodnie temu Biegaczowate (Carabidae, Latreille, 1802) Jedna z liczniejszych rodzin owadów (Insecta) z rzędu chrząszczy (Coleoptera). Obecnie sklasyfikowano ok. 40.000 gatunków (w Polsce ok. 600). Owady o …
3 tygodnie temu Są to drobne chrząszcze, o półkolistym, wypukłym zarysie ciała i jaskrawym zabarwieniu. Na pokrywach znajdują się zwykle różnokształtne kropki - plamki czarnego koloru. Czułki krótkie, …
3 tygodnie temu Pasożyty zewnętrzne ssaków odżywiające się ich krwią. Długość ciała nie przekracza 6 mm, samice są większe. Koniec odwłoka samców zakończony jest stożkowato, samic natomiast posiada …
3 tygodnie temu Nie przekraczają 2 mm długości, ciało silnie spłaszczone, pokryte masywnym skórzastym pancerzem. Głowa wyraźnie oddzielona, stosunkowo duża.
3 tygodnie temu Są niewielkimi owadami, długość ich ciała waha się w przedziale 5-35 mm. Czułki długie, nitkowate. Głowa ortognatyczna z długim ryjkiem i specyficznym aparatem gębowym o …
3 tygodnie temu Są to owady przeważnie średnich i dużych rozmiarów. Długość ich ciała waha się w granicach 10 - 130 mm. Posiadają długie, nitkowate czułki.
3 tygodnie temu Są to owady średniej wielkości. Długość ich ciała mieści się w przedziale 12 - 25 mm. Posiadają długie, nitkowate czułki.
3 tygodnie temu Rząd z podgromady owadów bezskrzydłych (Apterygota), obejmuje ok. 500 gatunków.
3 tygodnie temu Są przeważnie średnich i małych rozmiarów (rozpiętość skrzydeł 9 - 60 mm). Czułki długie, szczeciniaste. Aparat gębowy typu gryzącego (często uwsteczniony). Posiadają oczy złożone i …
3 tygodnie temu Niezbyt liczna grupa. Dotychczas na świecie opisano ok. 3.500 gatunków (w tym w Polsce 72). Są to owady przeważnie średniej lub dużej wielkości (długość ciała …
3 tygodnie temu Owady reprezentujące tę grupę są niewielkich rozmiarów, przeważnie 1 - 6 mm długości (choć znane są osiągające 30 mm). Samce mają wachlarzowate czułki, duże oczy …
3 tygodnie temu Rząd ten obejmuje 2000 gatunków. Są to owady drobne (2-20 mm), bezskrzydłe (pomijając formy płciowe). Samice (królowe) bywają ogromne - dochodzą do kilkunastu centymetrów długości.
3 tygodnie temu Rząd z podgromady owadów bezskrzydłych (Apterygota), obejmuje kilkaset gatunków występujących na całym świecie., głównie w rejonach sub(-) i tropikalnych.
3 tygodnie temu Są to owady o bardzo zróżnicowanych rozmiarach (od poniżej 1 cm do kilkunastu centymetrów). Czułki, w zależności od grupy, długie i nitkowate (pasikonikowate Tettigonidae, świerszczowate …
3 tygodnie temu Są przeważnie średnich lub niewielkich rozmiarów (0,7 - 5 cm długości). Czułki przeważnie długie i nitkowate, zbudowane z 10 - 35 członów. Posiadają jedną parę …
3 tygodnie temu Skoczogonki uważa się za najbardziej prymitywne owady, jest to rząd należący do owadów bezskrzydłych, obejmuje około 3000 gatunków, z których 300 występuje w środkowej Europie. …
3 tygodnie temu Są to owady dużej lub średniej wielkości, o długości ciała 2 - 80 mm i rozpiętości skrzydeł 5 - 150 mm (w naszym klimacie występują …
3 tygodnie temu Są owadami najczęściej małych rozmiarów (
3 tygodnie temu Rząd z podgromady owadów bezskrzydłych (Apterygota) poznany na początku XX wieku. Należy tutaj 200-300 gatunków występujących na całym świecie.
3 tygodnie temu Są to przeważnie bardzo drobne owady, długość ich ciała mieści się w przedziale 0,8 - 10 mm. Mają bardzo krótkie, buławkowate czułki, praktycznie całkowicie schowane …
3 tygodnie temu Są to wydłużone miękkie, owady o dużej głowie, osiągające od 1,5 do 2 cm długości. Posiadają dwie pary błoniastych skrzydeł, przeważnie brązową barwę ciała oraz …
3 tygodnie temu Jeden z najliczniejszych rzędów owadów. Dotychczas opisano ponad 90.000 gatunków (z czego ok. 7.000 w Polsce).
3 tygodnie temu Jeden z najliczniejszych rzędów owadów. Dotychczas opisano ponad 150.000 gatunków, z czego wykazano z Polski ok. 3.200.
3 tygodnie temu Nieliczna grupa. Na świecie opisano ok. 2.000 gatunków (z czego w Polsce 119). Związane z czystymi wodami, głównie górskimi potokami (w naszej faunie 90 gatunków).
3 tygodnie temu Są to drobne owady (0,7 - 25 mm). Mają długie, nitkowate lub szczeciniaste czułki, zbudowane z 11 - 40 członów. Mają oczy złożone i trzy …
3 tygodnie temu Zwana jest kamiennikiem. Jest najokazalszym i najpiękniejszym chrząszczem z rodziny kózkowatych żyjącym w bukowych lasach karpackich, Bieszczad i Pienin, niegdyś pospolity w Beskidzie Śląskim, ale …
3 tygodnie temu Należy do rodzaju obejmującego około 50 gatunków zamieszkujących obszar orientalny i wschodnią Palearktykę. W Europie jest jedynym gatunkiem. Jest jednym z najpiękniejszych chrząszczy w krajowej …
3 tygodnie temu Cerambyx cerdo – kozioróg dębosz Jest chrząszczem osiągającym długość od 24 do 60 mm. Czułki samca są 1,5 raza dłuższe od ciała, które jest błyszczącoczarne …
3 tygodnie temu Podgromada z gromady owadów. Jej przedstawicieli charakteryzuje obecność skrzydeł, lub ich wtórny brak. Postacie dorosłe pozbawione skrzydeł utraciły je w trakcie rozwoju rodowego lub osobniczego. …
3 tygodnie temu Najbogatszy w gatunki rząd owadów. Opisano ok. 400.000 gatunków! W Polsce stwierdzono występowanie 6.300. Dokładne opisy poszczególnych rodzin chrząszczy znajdują się w dziale „Rodziny”, tu …
3 tygodnie temu Najliczniejsza gromada w obrębie typu stawonogów (Arthropoda). Ten ogromny, bo liczący sobie blisko milion opisanych gatunków takson, obejmuje zwierzęta o dość typowej budowie.
3 tygodnie temu Jest jednym z najbogatszych w gatunki rzędów owadów. Opisano ich ok. 150.000, z czego z terenu Polski wykazano 6.000. Błonkówki odgrywają ogromną rolę w życiu …
3 tygodnie temu Góry nie są odizolowane od nizin, zmiany środowiskowe zachodzą tu stopniowo wraz ze wzrostem wysokości, by w końcu wytworzyć specyficzny klimat wysokogórski. Klimat taki charakteryzuje …
3 tygodnie temu Znakomita większość owadów składa jaja (są to gatunki jajorodne) z reguły zapłodnione, istnieje jednak wiele gatunków, których samice składają jaja niezapłodnione, lecz mimo to zdolne …
3 tygodnie temu Trylobity (Trilobita), kopalne stawonogi tworzące odrębny podtyp systematyczny, obejmujący ok. 4 tys. gatunków. Występowały w wodach morskich ery paleozoicznej, od kambru po perm.
3 tygodnie temu Heteroptera – pluskwiaki różnoskrzydłe Pluskwiaki różnoskrzydłe (Heteroptera) stanowią monofiletyczną grupę sklasyfikowaną obecnie w randze podrzędu w obrębie pluskwiaków (Hemiptera). Do tej pory zostało opisanych około …
3 tygodnie temu Owady społeczne, eusocjalne - są to owady stanowiące potomstwo jednej lub kilku samic żyjące w zorganizowanych społeczeństwach (koloniach), w których wytwarza się mniej lub bardziej …
3 tygodnie temu Entomologia – nauka badająca owady, obejmuje takie aspekty jak m.in. fizjologia, anatomia, morfologia, ekologia, systematyka, etologia, ewolucja oraz inne aspekty ich życia. Naukowiec badający owady to entomolog. Entomologia jest dziedziną zoologii …