Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
1999
Owady – Opisy, Straszyki – Opisy

Agamemnon cornutus

Agamemnon cornutus – PSG 266 – straszyk

Agamemnon cornutus – PSG 266 (Burmeister, 1838) to gatunek mało popularny w hodowlach. Rozmnaża się płciowo i prawdopodobnie także partenogenetycznie, nie jest agresywny ani nie wydziela żadnej substancji obronnej. Gatunek ten jest prosty w hodowli i na pewno nie sprawi problemów hodowcy, który miał już wcześniej do czynienia ze straszykami.

Nazewnictwo

Nazwa polska: –

Synonimy

Pygirhynchus thomae

Występowanie

Wyspa Tortola (Virgin).

Wygląd

Płeć można określi już u L3/4 głównie po wykształcającym się pokładełku samicy.

 • Samica

  Osiąga 7-7,5 cm długości ciała, które jest koloru brązowego. Na głowie znajduje się mała para różków. Całe ciało smukłe, nie posiadające większych wyrostków. Na odnóżach pojawiają się gdzie nie gdzie czarne plamki. Czułki brązowe, osiągają ok. 2 cm długości. Na końcu odwłoka znajduje się pokładełko, które służy samicy do składania jaj w podłożu.

 • Samiec

  Drobniejszy od samicy, dorasta do 5,5 cm długości ciała. Jest koloru brązowego, przy stawach odnóża mają kolor zielony. Na głowie posiada dwie pary różków. Podobne wyrostki znajdują się tuż za głową i pomiędzy drugą a trzecią parą odnóży. Czułki brązowe, osiągają ok. 3 cm długości. Na końcu odwłoka znajduję się narząd kopulacyjny.

 • Młode owady

  Tuż po wykluciu mierzą ok. 1,5 cm i są w jasnym odcieniu brązu.

 • Jaja

  Koloru ciemnego z jaśniejszym, wąskim paskiem przechodzącym przez całą długość jaja. Są w kształcie beczki o długości ok. 3-4 mm, składane w podłożu.

Hodowla

 • Dorosłe owady

  Gatunek nie sprawia żadnych problemów. Utrzymanie wilgotności na poziomie 70-80% i temperatury oscylującej w granicach 20-26°C pozwoli dobrze rozwijać się owadom. Ze względu na niezbyt dużą masę i rozmiar owadów, nie należy trzyma ich z masywnymi gatunkami. Samica zaczyna składa jaja około miesiąc po wylince imaginalnej, które najlepiej przenieś do inkubatora.

 • Młode owady

  Młode trzymamy w takich samych warunkach co dorosłe osobniki, przy czym należy pamiętać o regularnym zraszaniu terrarium wodą.

 • Jaja

  Inkubacja zapłodniony jaj w temperaturze 20-23°C i wilgotności 70-80% trwa około 4 miesiące.

Żywienie

Gatunek ten żywi się jeżyną, maliną. Należy pamięta aby pokarm był zawsze świeży.

Terrarium

Terrarium 25x20x25 cm [dł./szer./wys.] zapewni pełny komfort 3 parom. Na dno kładziemy ręczniki papierowe lub włókninę kokosową. Jeśli stosujemy tą pierwszą opcję należy włożyć do terrarium pojemnik np. po sałatce, margarynie wypełniony torfem lub włókniną kokosową, aby samica miała gdzie składać jaja.

Rozmnażanie

Płciowe.

 

Opracowanie i źródła informacji
Opracował Marek Kubiak (Venom) na podstawie własnych doświadczeń oraz listy Phasmids Study Grup, z której zaczerpnąłem informacje co do występowania owada na wolności. Zdjęcia mojego autorstwa.

Przeczytaj też  Hierodula membranacea


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu