Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [19]
Loading...
2887
Gekonowate, Jaszczurki – Opisy

Phelsuma robertmertensi

Phelsuma robertmertensi – felsuma

Phelsuma robertmertensi (Meier, 1980) – gatunek ten został tak nazwany dla uczczenia pamięci jednego najwybitniejszych niemieckich herpetologów Roberta Mertensa (1894-1975). Gatunek ten najlepiej trzymać w parach zresztą jak większość gatunków z rodzaju Phelsuma. Osobniki powinny być łączone w pary jako dorosłe gdyż bardzo często młode pary wykazują dużą agresję wobec siebie, często większy osobnik dominuje nad tym mniejszym bez względu na płeć co może doprowadzić do śmierci jednego z osobników.

Do hodowli tego gatunku najlepiej jest przeznaczyć terrarium o minimalnych wymiarach 45x45x60 cm. Gatunek ten dobrze czuje się w zbiornikach gęsto obsadzonych roślinnością m.in. z wieloma bromeliami w których koronach liści najchętniej się wygrzewa. Do wystroju można użyć rożnych korzeni, konarów czy bambusów. Należy stworzyć odpowiednie miejsce do wygrzewania, w którym temperatura będzie miała ~35°C. Najlepiej stosować halogeny do punktowego ogrzania. Gekony te wymagają naświetlania zbiornika promieniami UVB 5%.

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Robert Mertens’ Day Gecko, Mertens’ Day Gecko

Występowanie

Comoro Islands.

Wygląd

Phelsuma robertmertensi ma bardzo dużą zdolność do zmiany koloru co pozwala jej idealnie maskować się w chwilach zagrożenia i stresu. Przybierają wtedy barwę ciemnobrązową. W idealnych warunkach i podczas „kąpieli” słonecznych samce tego gatunku są bardzo jaskrawo ubarwione, ich grzbiet i ogon ma kolor niebiesko-turkusowy z czerwoną pręgą biegnącą wzdłuż kręgosłupa, która często ma nieregularny kształt, boki ciała mają kolor brązowo-zielony z żółtymi plamami. Brzuszna część ciała ma zazwyczaj biało-żółty kolor. Samice tego gatunku są zielono-brązowe z dużo mniej wyraźną czerwoną pręgą. Młode kolorystycznie są bardzo podobne do osobników dorosłych poza jedną charakterystyczną cechą – na całym ciele występują u nich białe plamki.

Przeczytaj też  Leiocephalus personatus - tropidur maskowy, legwanik pustynny*, legwan haitański**

Samce dorastają do 12 cm, samice są nieco mniejsze mają zazwyczaj 10 cm.

Żywienie

Gekonom tym podajemy zróżnicowany pokarm. Można karmić rożnymi owadami takimi jak: mole woskowe zarówno larwami jak i formami dorosłymi, świerszczami, żuczkami hawajskimi, muchami i ćmami. Dieta tych jaszczurek nie ogranicza się do owadów lubią również owoce takie jak mango, banan, brzoskwinia, najlepiej podawać je w formie papek, można stosować gotowe karmy Repashy „Day Gecko”, które te jaszczurki zjadają z prawdziwym apetytem. Ważna jest odpowiednia suplementacja wapnia i witamin ponieważ z racji wielkości tych jaszczurek wszelkie niedobory mogą mieć katastrofalne skutki.

Dymorfizm płciowy

Jaszczurki te osiągają dojrzałość płciową po okresie 1 roku choć wprawny hodowca potrafi poznać samce już w wieku 4 miesięcy. Samce są większe i bardziej jaskrawo ubarwione, dodatkowo występuje u nich żółtopomarańczowe zabarwienie ud oraz pory preanalne.

Rozmnażanie

Jest to dość prosty gatunek w rozmnażaniu. Dorosła samica składa do 18 jaj rocznie. Samica z reguły składa dwa jaja, które w większości przypadków nie są przyklejane. Najczęściej jaja składane są w bardzo wąskich bambusach, takich że samica z trudem może się w nich zmieścić. Przez dwa sezony jedna z moich samic przechodziła samą siebie w wyborze miejsc do składania jaj. Nie raz mogła to przypłacić życiem, wielokrotnie wchodząc do cieniutkiego bambusa głową w dół po złożeniu jaj nie mogła się obrócić, nie miała też na tyle siły żeby wypchnąć jaja które odcięły jej drogę wyjścia gdyby nie pomoc prawdopodobnie by zginęła w bambusie. Inkubacja trwa ok. 46-52 dni w temp 23-32°C. Młode po wykluciu mają około 3-4 cm i są miniaturkami samic, w ich ubarwieniu dominuje głównie kolor brązowy z wieloma białymi plamami, oczy mają bardzo mocno podkreśloną niebieską obwódkę.

Przeczytaj też  Citharacanthus livingstoni

 
Opracowanie i źródła informacji
Piotr Kapralski na podstawie własnych doświadczeń.

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu