Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [15]
Loading...
3216
Odmiana "Usambara" - Pterinochilus murinus - ptasznik słoneczny Ptaszniki

Polskie nazewnictwo ptaszników – Liczymy na Wasze opinie!

Polskie nazewnictwo ptaszników

Dzięki współpracy z Dominikiem Szymańskim, Dawidem Szymańskim oraz Jakubem Kilijankiem mamy przyjemność przedstawić listę polskich nazw wszystkich opisanych gatunków ptaszników. Pewnie wielu z Was zapyta po co nam nowe nazwy ptaszników? Otóż powodów jest wiele.

Przede wszystkim poprawność stosowanych nazw. Nie bez powodu tak wiele osób się bulwersuje, gdy ptasznika nazwiemy tarantulą, nie inaczej jest gdy próbujemy przetłumaczyć nazwę ptasznika z języka angielskiego na polski np. ptasznik perski złocisty (ang. persian gold tarantula), oczywiście mowa o Chaetopelma persianum. Powstaje wówczas niepoprawna trójczłonowa nazwa, zaś dowolność stosowania i tłumaczenia nazw może w przyszłości prowadzić do nieporozumień.

Innym powodem jest ułatwienie wymawiania nazw tych ptaszników. Za sztandarowy przykład może posłużyć chociażby Chilobrachys jonitriantisvansickleae.

Ułatwieniem jest także zrozumienie z czym mamy do czynienia, rzadko kiedy znamy znaczenie samej nazwy łacińskiej. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z osobami początkującymi, to o wiele łatwiej zrozumieją czym jest czarnawiec czerwonoodwłokowy niż Tliltocatl vagans, albo sercozdobek niż Cyriocosmus.

Ostatnim powodem, który przychodzi mi na myśl są nasze przyzwyczajenia do nazw. Tutaj sztandarowym przykładem może zostać Chilobrachys natanicharum, dawniej znany jako Chilobrachys sp. 'Electric Blue’ i chociaż nie jesteśmy w stanie zmienić jego naukowej nazwy, to w polskim nazewnictwie idziemy czasami (tak jak i w tym wypadku) na kompromis nazywając tego ptasznika krótkowargacz elektro-niebieski. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że trochę czasu zajmie zanim wszyscy przyzwyczaimy się do nowych nazw ptaszników, mam nadzieję jednak, że będzie to proces przyjemny dla każdego z nas.

Kilka słów od strony technicznej, oczywiście każda z nazw trzyma się zasady lineuszowskiej. Oznacza to że jest ona dwuczłonowa, pierwszy człon informuje do jakiego rodzaju należy ptasznik, drugi człon to indywidualna nazwa gatunku. Planujemy aktualizację polskich nazw ptaszników wraz z pojawiającymi się rewizjami według danych zawartych w The World Spider Catalog. Sama praca wyjdzie jeszcze w rozszerzonej formie po przejściu recenzji, o czym będziemy informować jak przyjdzie na to czas.

Osobiście jest mi niezmiernie miło, że mogę brać udział w tak dużym przedsięwzięciu, chciałbym już teraz podziękować Dominikowi, Dawidowi, Jakubowi i pozostałym osobom zaangażowanym w to dzieło. Oczywiście to jeszcze nie koniec zmagań, przed nami recenzje, opinie i ostateczna publikacja. Jednak nazwanie 1084 gatunków ptaszników zawartych w 166 rodzajach to duży kamień milowy, który został osiągnięty z o wiele większym zaangażowaniem i zapałem do pracy niż mogłem to sobie wyobrazić.

Liczymy na Wasze opinie!

Polskie nazwy ptaszników to projekt skierowany nie tylko do wąskiego grona naukowców zajmujących się tymi pająkami w Polsce, ale przede wszystkim do hodowców, którzy na co dzień zajmują się hodowlą tych zwierząt. Dlatego też liczymy na Wasze opinie i konstruktywną krytykę dotyczącą polskich nazw. Jeśli uważacie, że dana nazwa nie pasuje do danego gatunku liczymy na Waszą propozycję i uzasadnienie dlaczego Waszym zdaniem dany gatunek powinien nazywać się inaczej. Gdzie kierować uwagi? Najprościej w komentarzach poniżej lub pod oryginalnym postem na facebooku w ten sposób na pewno taki komentarz nam nie umknie. W miarę możliwości będziemy śledzić komentarze na innych grupach.

Poniżej lista gatunków i ich polskich odpowiedników. Pozwolę sobie zaznaczyć, że nie jest to ostateczna wersja listy. Po zakończeniu prac lista zostanie podmieniona na link do ostatecznej wersji, by nie tworzyć zamieszania.

Lista gatunków i ich polskich odpowiedników

Rodzaj NIEWIELKOKĘPEK

Abdomegaphobema Sherwood, Gabriel, Peñaherrera-R., Léon-E., Cisneros-Heredia, Brescovit i Lucas, 2023

  1. Niewielkokępek średnioczarny – Abdomegaphobema mesomelas (O. Pickard-Cambridge, 1892)
  2. Niewielkokępek Klaasa – Abdomegaphobema peterklaasi (Schmidt, 1994)

Rodzaj CIERNIONÓŻKA

Acanthopelma F. O. Pickard-Cambridge, 1897

  1. Ciernionóżka Beccariego – Acanthopelma beccarii Caporiacco, 1947
  2. Ciernionóżka czerwonawa – Acanthopelma rufescens F. O. Pickard-Cambridge, 1897

Rodzaj CIERNIOWŁOSKA

Acanthoscurria Ausserer, 1871

  1. Cierniowłoska balterreńska – Acanthoscurria belterrensis Paula, Gabriel, Indicatti, Brescovit i Lucas, 2014
  2. Cierniowłoska chaco – Acanthoscurria chacoana Brèthes, 1909
  3. Cierniowłoska cordobiańska – Acanthoscurria cordubensis Thorell, 1894
  4. Cierniowłoska białokolanowa – Acanthoscurria geniculata (C. L. Koch, 1841)
  5. Cierniowłoska Gomesa – Acanthoscurria gomesiana Mello-Leitão, 1923
  6. Cierniowłoska niesubtelna – Acanthoscurria insubtilis Simon, 1892
  7. Cierniowłoska jurueńska – Acanthoscurria juruenicola Mello-Leitão, 1923
  8. Cierniowłoska nienasycona – Acanthoscurria maga Simon, 1892
  9. Cierniowłoska Leitao – Acanthoscurria melloleitaoi Bertani, 2023,
  10. Cierniowłoska muskularna – Acanthoscurria musculosa Simon, 1892,
  11. Cierniowłoska natalska – Acanthoscurria natalensis Chamberlin, 1917
  12. Cierniowłoska paulońska – Acanthoscurria paulensis Mello-Leitão, 1923
  13. Cierniowłoska różowoprzędna – Acanthoscurria rhodothele Mello-Leitão, 1923
  14. Cierniowłoska Simoensa – Acanthoscurria simoensi Vol, 2000
  15. Cierniowłoska powolna – Acanthoscurria tarda Pocock, 1903
  16. Cierniowłoska bestialska – Acanthoscurria theraphosoides (Doleschall, 1871)
  17. Cierniowłoska turumbańska – Acanthoscurria turumban Rodríguez-Manzanilla i Bertani, 2010
  18. Cierniowłoska kłująca – Acanthoscurria urens Vellard, 1924

Rodzaj GŁODONÓŻKA

Acentropelma Pocock, 1901

  1. Głodonóżka Gutzke – Acentropelma gutzkei (Reichling, 1997)
  2. Głodonóżka kolcowa – Acentropelma spinulosum (F. O. Pickard-Cambridge, 1897)

Rodzaj NIEWIADOMKA

Aenigmarachne Schmidt, 2005

  1. Niewiadomka bezroga – Aenigmarachne sinapophysis Schmidt, 2005

Rodzaj NIEZNANOSTÓPKA

Agnostopelma Pérez-Miles i Weinmann, 2010

  1. Nieznanostópka Gardela – Agnostopelma gardel Pérez-Miles i Weinmann, 2010
  2. Nieznanostópka tota – Agnostopelma tota Pérez-Miles i Weinmann, 2010

Rodzaj AKWAPANELA

Aguapanela Perafán i Cifuentes, 2015

  1. Akwapanela arvi – Aguapanela arvi Perafán, Cifuentes i Estrada, 2015

Rodzaj AMAZONIEC

Amazonius Cifuentes i Bertani, 2022

  1. Amazoniec Burgesa – Amazonius burgessi (Hüsser, 2018),
  2. Amazoniec Eleny – Amazonius elenae (Schmidt, 1994),
  3. Amazoniec Germana – Amazonius germani Cifuentes i Bertani, 2022,
  4. Amazoniec Giovaniniego – Amazonius giovaninii Cifuentes i Bertani, 2022,

Rodzaj ANNANDALKA

Annandaliella Hirst, 1909

  1. Annandalka ernakulamska – Annandaliella ernakulamensis Sunil Jose i Sebastian, 2008
  2. Annandalka grzebieniasta – Annandaliella pectinifera Gravely, 1935
  3. Annandalka travancorska – Annandaliella travancorica Hirst, 1909

Rodzaj BEZBRONNÓG

Anoploscelus Pocock, 1897

  1. Bezbronnóg szybkostopy – Anoploscelus celeripes Pocock, 1897
  2. Bezbronnóg Lesserta – Anoploscelus lesserti Laurent, 1946

Rodzaj BŁĘKITNICA

Anqasha Sherwood i Gabriel, 2022

  1. Błękitnica minoperińska – Anqasha minaperinensis Kaderka, 2023
  2. Błękitnica malowana – Anqasha picta (Pocock, 1903)

Rodzaj ANDYJKA

Antikuna Kaderka, Ferretti, West, Lüddecke i Hüsser, 2021

  1. Andyjka Cernicka – Antikuna cernickai Kaderka, Ferretti i Lüddecke, 2021
  2. Andyjka Cimrmana – Antikuna cimrmani Kaderka, Ferretti i Hüsser, 2021
  3. Andyjka cyjanouda – Antikuna cyanofemur Kaderka, Ferretti i Hüsser, 2021
  4. Andyjka Majkusa – Antikuna majkusi Kaderka, Ferretti i Lüddecke, 2021
  5. Andyjka pracowita – Antikuna sapallanga Kaderka, Ferretti i Lüddecke, 2021
  6. Andyjka podskalna – Antikuna urayrumi Ferretti, Kaderka i West, 2021
  7. Andyjka Valladaresa – Antikuna valladaresi Ferretti, Kaderka i West, 2021

Rodzaj ANTYLIANKA

Antillena Bertani, Huff i Fukushima, 2017

  1. Antylianka Westa – Antillena rickwesti (Bertani i Huff, 2013)

Rodzaj CICHONÓŻKA

Aphonopelma Pocock, 1901

  1. Cichonóżka władcza – Aphonopelma anax (Chamberlin, 1940)
  2. Cichonóżka pancerna – Aphonopelma armada (Chamberlin, 1940)
  3. Cichonóżka atomowa – Aphonopelma atomicum Hamilton, 2016
  4. Cichonóżka sonorska – Aphonopelma bacadehuachi Hendrixson, 2019
  5. Cichonóżka Belindy – Aphonopelma belindae Gabriel, 2011
  6. Cichonóżka dwubarwna – Aphonopelma bicoloratum Struchen, Brändle i Schmidt, 1996
  7. Cichonóżka buricańska – Aphonopelma burica Valerio, 1980
  8. Cichonóżka sinogłowa – Aphonopelma caniceps (Simon, 1891),
  9. Cichonóżka catalińska – Aphonopelma catalina Hamilton, Hendrixson i Bond, 2016
  10. Cichonóżka miedziana – Aphonopelma chalcodes Chamberlin, 1940
  11. Cichonóżka chiricahuańska – Aphonopelma chiricahua Hamilton, Hendrixson i Bond, 2016
  12. Cichonóżka Cooka – Aphonopelma cookei Smith, 1995
  13. Cichonóżka czerwonowłosa – Aphonopelma crinirufum (Valerio, 1980)
  14. Cichonóżka podporna – Aphonopelma eustathes (Chamberlin, 1940)
  15. Cichonóżka prostowełnista – Aphonopelma eutylenum Chamberlin, 1940
  16. Cichonóżka Gabela – Aphonopelma gabeli Smith, 1995
  17. Cichonóżka ziemna – Aphonopelma geotoma (Chamberlin, 1937)
  18. Cichonóżka Gertscha – Aphonopelma gertschi Smith, 1995
  19. Cichonóżka szarawa – Aphonopelma griseum Chamberlin, 1940
  20. Cichonóżka Hagena – Aphonopelma hageni (Strand, 1906)
  21. Cichonóżka rozpustnica – Aphonopelma helluo (Simon, 1891)
  22. Cichonóżka Hentza – Aphonopelma hentzi (Girard, 1852)
  23. Cichonóżka zachodnia – Aphonopelma hesperum (Chamberlin, 1917)
  24. Cichonóżka Icenogla – Aphonopelma icenoglei Hamilton, Hendrixson i Bond, 2016
  25. Cichonóżka długonoga – Aphonopelma iodius (Chamberlin i Ivie, 1939)
  26. Cichonóżka Casha – Aphonopelma johnnycashi Hamilton, 2016
  27. Cichonóżka joshuańska – Aphonopelma joshua Prentice, 1997
  28. Cichonóżka Leviego – Aphonopelma levii Smith, 1995
  29. Cichonóżka maderańska – Aphonopelma madera Hamilton, Hendrixson i Bond, 2016
  30. Cichonóżka Marka – Aphonopelma mareki Hamilton, Hendrixson i Bond, 2016
  31. Cichonóżka Marxa – Aphonopelma marxi (Simon, 1891)
  32. Cichonóżka umiarkowana – Aphonopelma moderatum (Chamberlin i Ivie, 1939)
  33. Cichonóżka Moellendorfa – Aphonopelma moellendorfi Hamilton, 2016
  34. Cichonóżka mojavska – Aphonopelma mojave Prentice, 1997
  35. Cichonóżka Moore – Aphonopelma mooreae Smith, 1995
  36. Cichonóżka nayaritańska – Aphonopelma nayaritum Chamberlin, 1940
  37. Cichonóżka blada – Aphonopelma pallidum (F. O. Pickard-Cambridge, 1897)
  38. Cichonóżka palomańska – Aphonopelma paloma Prentice, 1993
  39. Cichonóżka maleńka – Aphonopelma parvum Hamilton, Hendrixson i Bond, 2016
  40. Cichonóżka peloncillska – Aphonopelma peloncillo Hamilton, Hendrixson i Bond, 2016
  41. Cichonóżka zjawa – Aphonopelma phasmus Chamberlin, 1940
  42. Cichonóżka Platnicka – Aphonopelma platnicki Smith, 1995
  43. Cichonóżka Prentica – Aphonopelma prenticei Hamilton, Hendrixson i Bond, 2016
  44. Cichonóżka sąsiedzka – Aphonopelma prosoicum Chamberlin, 1940
  45. Cichonóżka ruedańska – Aphonopelma ruedanum Chamberlin, 1940
  46. Cichonóżka saguaro /saguarońska – Aphonopelma saguaro Hamilton, 2016
  47. Cichonóżka twardowłosa – Aphonopelma sclerothrix (Valerio, 1980)
  48. Cichonóżka Seemanna – Aphonopelma seemanni (F. O. Pickard-Cambridge, 1897)
  49. Cichonóżka Steindachnera – Aphonopelma steindachneri (Ausserer, 1875)
  50. Cichonóżka przesądnogórska – Aphonopelma superstitionense Hamilton, Hendrixson i Bond, 2016
  51. Cichonóżka kadłubowa – Aphonopelma truncatum (F. O. Pickard-Cambridge, 1897)
  52. Cichonóżka Vorhiesa – Aphonopelma vorhiesi (Chamberlin i Ivie, 1939)
  53. Cichonóżka żółtowłosa/blondwłosa/jasnowłosa – Aphonopelma xanthochromum (Valerio, 1980)
  54. Cichonóżka mała – Aphonopelma xwalxwal Hamilton, 2016

Rodzaj SŁONECZNOGŁÓW

Augacephalus Gallon, 2002

  1. Słonecznogłów Breyera – Augacephalus breyeri (Hewitt, 1919)
  2. Słonecznogłów Ezendama – Augacephalus ezendami (Gallon, 2001)
  3. Słonecznogłów Junoda – Augacephalus junodi (Simon, 1904)

Rodzaj PTASZYNOSTRÓŻKA

Avicularia Lamarck, 1818

  1. Ptaszynostróżka ptakożercza – Avicularia avicularia (Linnaeus, 1758)
  2. Ptaszynostróżka Cae – Avicularia caei Fukushima i Bertani, 2017
  3. Ptaszynostróżka modra – Avicularia glauca Simon, 1891
  4. Ptaszynostróżka Hirscha – Avicularia hirschii Bullmer, Thierer-Lutz i Schmidt, 2006
  5. Ptaszynostróżka juruańska – Avicularia juruensis Mello-Leitão, 1923
  6. Ptaszynostróżka Lynn – Avicularia lynnae Fukushima i Bertani, 2017
  7. Ptaszynostróżka Meriany – Avicularia merianae Fukushima i Bertani, 2017
  8. Ptaszynostróżka groźna – Avicularia minatrix Pocock, 1903
  9. Ptaszynostróżka purpurowa / błyszcząca – Avicularia purpurea Kirk, 1990
  10. Ptaszynostróżka czerwona – Avicularia rufa Schiapelli i Gerschman, 1945
  11. Ptaszynostróżka Taunaya – Avicularia taunayi (Mello-Leitão, 1920)
  12. Ptaszynostróżka różnobarwna – Avicularia variegata F. O. Pickard-Cambridge, 1896

Rodzaj PRĘCIKOWARGACZ

Bacillochilus Gallon, 2010

  1. Pręcikowargacz dziwnodźwięczny – Bacillochilus xenostridulans Gallon, 2010

Rodzaj BATESKA

Batesiella Pocock, 1903

  1. Bateska włochata – Batesiella crinita Pocock, 1903

Rodzaj BERMEJKA

Bermejoa Gabriel, Sherwood i Pérez-Miles, 2023

  1. Bermejka Zoe – Bermejoa zoeae Gabriel, Sherwood i Pérez-Miles, 2023

Rodzaj BŁĘKITNOSTÓPKA

Birupes Gabriel i Sherwood, 2019

  1. Błękitnostópka malezyjska – Birupes simoroxigorum Gabriel i Sherwood, 2019

Rodzaj DWUWZORNIK

Bistriopelma Kaderka, 2015

  1. Dwuwzornik Fabiany – Bistriopelma fabianae Quispe-Colca i Kaderka, 2020
  2. Dwuwzornik szkarłatozwisły – Bistriopelma kiwicha Nicoletta, Chaparro, Mamani, Ochoa, West i Ferretti, 2020
  3. Dwuwzornik Lamasa – Bistriopelma lamasi Kaderka, 2015
  4. Dwuwzornik Matuska – Bistriopelma matuskai Kaderka, 2015
  5. Dwuwzornik Peyo / smerfi – Bistriopelma peyoi Nicoletta, Chaparro, Mamani, Ochoa, West i Ferretti, 2020
  6. Dwuwzornik titikacki – Bistriopelma titicaca Kaderka, 2017

Rodzaj BONNETINA

Bonnetina Vol, 2000

  1. Bonnetina Alagona – Bonnetina alagoni Locht i Medina, 2008
  2. Bonnetina babcina – Bonnetina aviae Estrada-Alvarez i Locht, 2011
  3. Bonnetina cyjanouda – Bonnetina cyaneifemur Vol, 2000
  4. Bonnetina płomienna/prometejska – Bonnetina flammigera Ortiz i Francke, 2017
  5. Bonnetina Hijmensena – Bonnetina hijmenseni Ortiz i Francke, 2017
  6. Bonnetina hobbicia – Bonnetina hobbit Ortiz i Francke, 2017
  7. Bonnetina Verna – Bonnetina julesvernei Ortiz i Francke, 2017
  8. Bonnetina zaroślowa – Bonnetina malinalli Ortiz i Francke, 2017
  9. Bonnetina dorodna – Bonnetina megagyna Ortiz i Francke, 2017
  10. Bonnetina groźna – Bonnetina minax Ortiz i Francke, 2017
  11. Bonnetina motylowa – Bonnetina papalutlensis Mendoza, 2012
  12. Bonnetina Tanzera – Bonnetina tanzeri Schmidt, 2012
  13. Bonnetina cienka – Bonnetina tenuiverpis Ortiz i Francke, 2015
  14. Bonnetina zwyczajna – Bonnetina tindoo Ortiz i Francke, 2017
  15. Bonnetina uniwersytecka – Bonnetina unam Ortiz i Francke, 2017
  16. Bonnetina wstęgowata – Bonnetina vittata Ortiz i Francke, 2017

Rodzaj BLISKORAMIENNIK

Brachionopus Pocock, 1897

  1. Bliskoramiennik pierścieniowy – Brachionopus annulatus Purcell, 1903
  2. Bliskoramiennik pretorski – Brachionopus pretoriae Purcell, 1904
  3. Bliskoramiennik silny – Brachionopus robustus Pocock, 1897
  4. Bliskoramiennik smutny – Brachionopus tristis Purcell, 1903

Rodzaj KUSONÓŻKA

Brachypelma Simon, 1891

  1. Kusonóżka białogłowa – Brachypelma albiceps Pocock, 1903
  2. Kusonóżka złota – Brachypelma auratum Schmidt, 1992
  3. Kusonóżka Baumgartena – Brachypelma baumgarteni Smith, 1993
  4. Kusonóżka Boehma / czerwononoga – Brachypelma boehmei Schmidt i Klaas, 1993
  5. Kusonóżka Emilii – Brachypelma emilia (White, 1856)
  6. Kusonóżka pomarańczowokolanowa – Brachypelma hamorii Tesmoingt, Cleton i Verdez, 1997
  7. Kusonóżka Klaasa – Brachypelma klaasi (Schmidt i Krause, 1994)
  8. Kusonóżka Smitha / czerwonokolanowa – Brachypelma smithi (F. O. Pickard-Cambridge, 1897)

Rodzaj BUMBA

Bumba Pérez-Miles, Bonaldo i Miglio, 2014

  1. Bumba cuiabańska – Bumba cuiaba Lucas, Passanha i Brescovit, 2020
  2. Bumba straszna – Bumba horrida (Schmidt, 1994)
  3. Bumba pokorna – Bumba humilis (Vellard, 1924)
  4. Bumba Lennona – Bumba lennoni Pérez-Miles, Bonaldo i Miglio, 2014
  5. Bumba mineiroska – Bumba mineiros Lucas, Passanha i Brescovit, 2020
  6. Bumba boliwijska – Bumba paunaka Ferretti, 2021
  7. Bumba rondońska – Bumba rondonia Lucas, Passanha i Brescovit, 2020
  8. Bumba tapajska – Bumba tapajos Lucas, Passanha i Brescovit, 2020

Rodzaj SERCONÓŻKA

Cardiopelma Vol, 1999

  1. Serconóżka maskowana – Cardiopelma mascatum Vol, 1999

Rodzaj KARAIBKA

Caribena Fukushima i Bertani, 2017

  1. Karaibka myszoszara – Caribena laeta (C. L. Koch, 1842)
  2. Karaibka wielobarwna – Caribena versicolor (Walckenaer, 1837)

Rodzaj SAWANNIK

Catanduba Yamamoto, Lucas i Brescovit, 2012

  1. Sawannik araguaińska – Catanduba araguaia Yamamoto, Lucas i Brescovit, 2012
  2. Sawannik canabravska – Catanduba canabrava Yamamoto, Lucas i Brescovit, 2012
  3. Sawannik żółtowłosa – Catanduba flavohirta (Simon, 1889)
  4. Sawannik peruacuńska – Catanduba peruacu Yamamoto, Lucas i Brescovit, 2012
  5. Sawannik piaujska – Catanduba piauiensis Yamamoto, Lucas i Brescovit, 2012
  6. Sawannik Simona – Catanduba simoni (Soares i Camargo, 1948)
  7. Sawannik Tuski – Catanduba tuskae Yamamoto, Lucas i Brescovit, 2012

Rodzaj MALEC

Catumiri Guadanucci, 2004

  1. Malec argentyński – Catumiri argentinense (Mello-Leitão, 1941)
  2. Malec Chicao – Catumiri chicaoi Guadanucci, 2004
  3. Malec wątły – Catumiri parvum (Keyserling, 1878)
  4. Malec petropoliski – Catumiri petropolium Guadanucci, 2004
  5. Malec płaczliwy – Catumiri sapucai Nicoletta, Panchuk, Peralta-Seen i Ferretti, 2022

Rodzaj OKRĄGŁOROŻEC

Ceratogyrus Pocock, 1897

  1. Okrągłorożec zadziwiający – Ceratogyrus attonitifer Engelbrecht, 2019
  2. Okrągłorożec krótkorogi – Ceratogyrus brachycephalus Hewitt, 1919
  3. Okrągłorożec Darlinga – Ceratogyrus darlingi Pocock, 1897
  4. Okrągłorożec wąskorogi – Ceratogyrus dolichocephalus Hewitt, 1919
  5. Okrągłorożec Hillyarda – Ceratogyrus hillyardi (Smith, 1990)
  6. Okrągłorożec Marshalla – Ceratogyrus marshalli Pocock, 1897
  7. Okrągłorożec południowy – Ceratogyrus meridionalis (Hirst, 1907)
  8. Okrągłorożec Paulsena – Ceratogyrus paulseni Gallon, 2005
  9. Okrągłorożec Pillansa – Ceratogyrus pillansi (Purcell, 1902)
  10. Okrągłorożec Sandera – Ceratogyrus sanderi Strand, 1906

Rodzaj GRZYWONÓŻKA

Chaetopelma Ausserer, 1871

  1. Grzywonóżka syryjsko-turecka – Chaetopelma altugkadirorum Gallon, Gabriel i Tansley, 2012
  2. Grzywonóżka jednobarwna – Chaetopelma concolor (Simon, 1873)
  3. Grzywonóżka Karlamana – Chaetopelma karlamani Vollmer, 1997
  4. Grzywonóżka Lymberakisa – Chaetopelma lymberakisi Chatzaki i Komnenov, 2019
  5. Grzywonóżka oliwkowa – Chaetopelma olivaceum (C. L. Koch, 1841)
  6. Grzywonóżka perska – Chaetopelma persianum Zamani i West, 2023
  7. Grzywonóżka Turkesa – Chaetopelma turkesi Topçu i Demircan, 2014
  8. Grzywonóżka Webbów – Chaetopelma webborum Smith, 1990

Rodzaj KRÓTKOWARGACZ

Chilobrachys Karsch, 1892

  1. Krótkowargacz Andersona – Chilobrachys andersoni (Pocock, 1895)
  2. Krótkowargacz Annandala – Chilobrachys annandalei Simon, 1901
  3. Krótkowargacz asamski – Chilobrachys assamensis Hirst, 1909
  4. Krótkowargacz dwubarwny – Chilobrachys bicolor (Pocock, 1895)
  5. Krótkowargacz krótkostopy – Chilobrachys brevipes (Thorell, 1897)
  6. Krótkowargacz władczy – Chilobrachys dominus Lin i Li, 2022
  7. Krótkowargacz mrukliwy – Chilobrachys dyscolus (Simon, 1886)
  8. Krótkowargacz gruboudy – Chilobrachys femoralis Pocock, 1900
  9. Krótkowargacz grzywiasty – Chilobrachys fimbriatus Pocock, 1899
  10. Krótkowargacz żółtowłosy – Chilobrachys flavopilosus (Simon, 1884)
  11. Krótkowargacz dymny – Chilobrachys fumosus (Pocock, 1895)
  12. Krótkowargacz guangxi – Chilobrachys guangxiensis (Yin i Tan, 2000)
  13. Krótkowargacz Hardwicka – Chilobrachys hardwickei (Pocock, 1895)
  14. Krótkowargacz himalajski – Chilobrachys himalayensis (Tikader, 1977)
  15. Krótkowargacz huahiński – Chilobrachys huahini Schmidt i Huber, 1996
  16. Krótkowargacz hubejski – Chilobrachys hubei Song i Zhao, 1988
  17. Krótkowargacz Jinchenga – Chilobrachys jinchengi Lin i Li, 2022
  18. Krótkowargacz Vansickli – Chilobrachys jonitriantisvansickleae Nanayakkara, Sumanapala i Kirk, 2019
  19. Krótkowargacz khasizyjski – Chilobrachys khasiensis (Tikader, 1977)
  20. Krótkowargacz liboezyjski – Chilobrachys liboensis Zhu i Zhang, 2008
  21. Krótkowargacz gładki – Chilobrachys lubricus Yu, S. Y. Zhang, F. Zhang, Li i Yang, 2021
  22. Krótkowargacz elektro-niebieski / natanicharum – Chilobrachys natanicharum Chomphuphuang, Sippawat, Sriranan, Piyatrakulchai i Songsangchote, 2023
  23. Krótkowargacz wiewiórczy – Chilobrachys nitelinus Karsch, 1892
  24. Krótkowargacz niezwykłooczny – Chilobrachys oculatus (Thorell, 1895)
  25. Krótkowargacz Pavia – Chilobrachys paviei (Simon, 1886) –
  26. Krótkowargacz Pococka – Chilobrachys pococki (Thorell, 1897)
  27. Krótkowargacz Shuo – Chilobrachys qishuoi Lin i Li, 2022
  28. Krótkowargacz jedwabisty – Chilobrachys sericeus (Thorell, 1895)
  29. Krótkowargacz kreci – Chilobrachys soricinus (Thorell, 1887)
  30. Krótkowargacz strydulujący – Chilobrachys stridulans (Wood-Mason, 1877)
  31. Krótkowargacz niskozbrojny – Chilobrachys subarmatus (Thorell, 1891)
  32. Krótkowargacz thorelliego / Thorella – Chilobrachys thorelli Pocock, 1900

Rodzaj PÓŁNOCNOINKA

Chinchaysuyu Ferretti, Chaparro, Ochoa i West, 2023

  1. Północnoinka kolczasta – Chinchaysuyu spinosa Ferretti, Chaparro, Ochoa i West, 2023

Rodzaj SZAFIRONÓŻKA

Chromatopelma Schmidt, 1995

  1. Szafironóżka cyjanorosła – Chromatopelma cyaneopubescens (Strand, 1907)

Rodzaj CYTROCIERŃ

Citharacanthus Pocock, 1901

  1. Cytrocierń Alayona – Citharacanthus alayoni Rudloff, 1995
  2. Cytrocierń cyjanowy – Citharacanthus cyaneus (Rudloff, 1994)
  3. Cytrocierń gwatemalski / livingtoński – Citharacanthus livingstoni Schmidt i Weinmann, 1996
  4. Cytrocierń długostopy – Citharacanthus longipes (F. O. Pickard-Cambridge, 1897)
  5. Cytrocierń Meermana – Citharacanthus meermani Reichling i West, 2000
  6. Cytrocierń czarny – Citharacanthus niger Franganillo, 1931
  7. Cytrocierń kolconogi – Citharacanthus spinicrus (Latreille, 1818)

Rodzaj CYTROSZCZĘK

Citharognathus Pocock, 1895

  1. Cytroszczęk Hosa – Citharognathus hosei Pocock, 1895
  2. Cytroszczęk chiński – Citharognathus tongmianensis Zhu, Li i Song, 2002

Rodzaj KLUCZONÓŻKA

Clavopelma Chamberlin, 1940

  1. Kluczonóżka meksykańska – Clavopelma tamaulipeca (Chamberlin, 1937)

Rodzaj MIOTŁOTARCZNIK

Coremiocnemis Simon, 1892

  1. Miotłotarcznik podziemny – Coremiocnemis cunicularia (Simon, 1892)
  2. Miotłotarcznik Hogga – Coremiocnemis hoggi West i Nunn, 2010
  3. Miotłotarcznik sumatrzański – Coremiocnemis kotacana West i Nunn, 2010
  4. Miotłotarcznik ciemny – Coremiocnemis obscura West i Nunn, 2010
  5. Miotłotarcznik australijski – Coremiocnemis tropix Raven, 2005
  6. Miotłotarcznik tęgi – Coremiocnemis valida Pocock, 1895

Rodzaj SZEROKOSTOPKA

Cotztetlana Mendoza, 2012

  1. Szerokostopka omiltemska – Cotztetlana omiltemi Mendoza, 2012
  2. Szerokostopka Villady – Cotztetlana villadai Estrada-Alvarez, 2014

Rodzaj GRUBONÓG

Crassicrus Reichling i West, 1996

  1. Grubonóg zwyczajny – Crassicrus bidxigui Candia-Ramírez i Francke, 2017
  2. Grubonóg jaskiniowy – Crassicrus cocona Candia-Ramírez i Francke, 2017
  3. Grubonóg lamański – Crassicrus lamanai Reichling i West, 1996
  4. Grubonóg stoicki – Crassicrus stoicum (Chamberlin, 1925)
  5. Grubonóg króliczy – Crassicrus tochtli Candia-Ramírez i Francke, 2017
  6. Grubonóg zombie – Crassicrus yumkimil Candia-Ramírez i Francke, 2017

Rodzaj SKRYTOBIEG

Crypsidromus Ausserer, 1871

  1. Skrytobieg krótkobulbi – Crypsidromus brevibulbus Valerio, 1980
  2. Skrytobieg stępkowy – Crypsidromus carinatus Valerio, 1980
  3. Skrytobieg icec – Crypsidromus icecu Valerio, 1980
  4. Skrytobieg Izabelii – Crypsidromus isabellinus Ausserer, 1871
  5. Skrytobieg wielozębny – Crypsidromus multicuspidatus (Mello-Leitão, 1929)
  6. Skrytobieg puriscalski – Crypsidromus puriscal (Valerio, 1980)
  7. Skrytobieg czerwonostępy – Crypsidromus rubitarsus (Valerio, 1980)

Rodzaj KUBANIANIA

Cubanana Ortiz, 2008

  1. Kubaniania Cristyny – Cubanana cristinae Ortiz, 2008

Rodzaj KRĄGŁOMOSTEK

Cyclosternum Ausserer, 1871

  1. Krągłomostek darieński – Cyclosternum darienense Gabriel i Sherwood, 2022
  2. Krągłomostek domowy – Cyclosternum familiare (Simon, 1889)
  3. Krągłomostek Garba – Cyclosternum garbei (Mello-Leitão, 1923)
  4. Krągłomostek gaujoński – Cyclosternum gaujoni Simon, 1889
  5. Krągłomostek fioletowy – Cyclosternum janthinum (Simon, 1889)
  6. Krągłomostek Kocha – Cyclosternum kochi (Ausserer, 1871)
  7. Krągłomostek Ledezmy – Cyclosternum ledezmae (Vol, 2001)
  8. Krągłomostek Palomera – Cyclosternum palomeranum West, 2000
  9. Krągłomostek czerwonowłosy – Cyclosternum rufohirtum (Simon, 1889)
  10. Kragłomostek Schmarda – Cyclosternum schmardae Ausserer, 1871
  11. Krągłomostek kolcopalpy – Cyclosternum spinopalpus (Schaefer, 1996)
  12. Krągłomostek zielonogórski – Cyclosternum viridimonte Valerio, 1982

Rodzaj ROGATKA

Cymbiapophysa Gabriel i Sherwood, 2020

  1. Rogatka Carmen – Cymbiapophysa carmencita Peñaherrera-R., 2023
  2. Rogatka Falcona – Cymbiapophysa falconi Peñaherrera-R., 2023
  3. Rogatka Homera – Cymbiapophysa homeroi Peñaherrera-R., 2023
  4. Rogatka wspaniała – Cymbiapophysa magna Sherwood, Gabriel, Brescovit i Lucas, 2021
  5. Rogatka marimbska – Cymbiapophysa marimbai (Perafán i Valencia-Cuéllar, 2018)
  6. Rogatka Seldena – Cymbiapophysa seldeni Sherwood i Gabriel, 2023
  7. Rogatka szybka – Cymbiapophysa velox (Pocock, 1903)
  8. Rogatka pozdrowiona – Cymbiapophysa yimana Gabriel i Sherwood, 2020

Rodzaj SERCOZDOBEK

Cyriocosmus Simon, 1903

  1. Sercozdobek Auera – Cyriocosmus aueri Kaderka, 2016
  2. Sercozdobek Berty – Cyriocosmus bertae Pérez-Miles, 1998
  3. Sercozdobek dwubarwny – Cyriocosmus bicolor (Schiapelli i Gerschman, 1945)
  4. Sercozdobek Blenginiego – Cyriocosmus blenginii Pérez-Miles, 1998
  5. Sercozdobek gustowny – Cyriocosmus elegans (Simon, 1889)
  6. Sercozdobek bruzdowaty – Cyriocosmus fasciatus (Mello-Leitão, 1930)
  7. Sercozdobek Fernanda – Cyriocosmus fernandoi Fukushima, Bertani i Silva, 2005
  8. Sercozdobek liścioplamy – Cyriocosmus foliatus Kaderka, 2019
  9. Sercozdobek olbrzymi – Cyriocosmus giganteus Kaderka, 2016
  10. Sercozdobek Hofera – Cyriocosmus hoeferi Kaderka, 2016
  11. Sercozdobek itajski – Cyriocosmus itayensis Kaderka, 2016
  12. Sercozdobek Leetza – Cyriocosmus leetzi Vol, 1999
  13. Sercozdobek Gordona – Cyriocosmus nicholausgordoni Kaderka, 2016
  14. Sercozdobek No-Neto – Cyriocosmus nogueiranetoi Fukushima, Bertani i Silva, 2005
  15. Sercozdobek Paredesa – Cyriocosmus paredesi Kaderka, 2019
  16. Sercozdobek Péreza-Milesa – Cyriocosmus perezmilesi Kaderka, 2007
  17. Sercozdobek peruwiański – Cyriocosmus peruvianus Kaderka, 2016
  18. Sercozdobek Pribika – Cyriocosmus pribiki Pérez-Miles i Weinmann, 2009
  19. Sercozdobek Rity – Cyriocosmus ritae Pérez-Miles, 1998
  20. Sercozdobek siodłaty – Cyriocosmus sellatus (Simon, 1889)
  21. Sercozdobek wenezuelski – Cyriocosmus venezuelensis Kaderka, 2010
  22. Sercozdobek wielobarwny – Cyriocosmus versicolor (Simon, 1897)
  23. Sercozdobek Lamara – Cyriocosmus williamlamari Kaderka, 2016

Rodzaj WŁADCOGOR

Cyriopagopus Simon, 1887

  1. Władcogor białopasy – Cyriopagopus albostriatus (Simon, 1886)
  2. Władcogor Doria – Cyriopagopus doriae (Thorell, 1890)
  3. Władcogor hajnański – Cyriopagopus hainanus (Liang, Peng, Huang i Chen, 1999)
  4. Władcogor sinawy / kobaltowy – Cyriopagopus lividus (Smith, 1996)
  5. Władcogor długostopy – Cyriopagopus longipes (von Wirth i Striffler, 2005)
  6. Władcogor groźny – Cyriopagopus minax (Thorell, 1897)
  7. Władcogor pogański – Cyriopagopus paganus Simon, 1887
  8. Władcogor Schmidta – Cyriopagopus schmidti (von Wirth, 1991)
  9. Władcogor Vonwirtha – Cyriopagopus vonwirthi (Schmidt, 2005)
Przeczytaj też  Trzy nowe gatunki Euathlus

Rodzaj KRĘTACZKA

Cyrtogrammomma Pocock, 1895

  1. Krętaczka taneczna – Cyrtogrammomma frevo Gonzalez-Filho, Fonseca-Ferreira, Brescovit i Guadanucci, 2022
  2. Krętaczka górska – Cyrtogrammomma monticola Pocock, 1895
  3. Krętaczka Ravena – Cyrtogrammomma raveni Mori i Bertani, 2020

Rodzaj KRZYWOPLAMEK

Cyrtopholis Simon, 1892

  1. Krzywoplamek zwinny – Cyrtopholis agilis Pocock, 1903
  2. Krzywoplamek bezkolcy – Cyrtopholis anacanta Franganillo, 1935
  3. Krzywoplamek złączony – Cyrtopholis annectans Chamberlin, 1917
  4. Krzywoplamek Barthelego – Cyrtopholis bartholomaei (Latreille, 1832)
  5. Krzywoplamek Bonhota – Cyrtopholis bonhotei (F. O. Pickard-Cambridge, 1901)
  6. Krzywoplamek Bryanty – Cyrtopholis bryantae Rudloff, 1995
  7. Krzywoplamek culebrański – Cyrtopholis culebrae (Petrunkevitch, 1929)
  8. Krzywoplamek biegacz – Cyrtopholis cursor (Ausserer, 1875)
  9. Krzywoplamek gruboudy – Cyrtopholis femoralis Pocock, 1903
  10. Krzywoplamek żółtopasy – Cyrtopholis flavostriata Schmidt, 1995
  11. Krzywoplamek garbaty – Cyrtopholis gibbosa Franganillo, 1936
  12. Krzywoplamek niewinny – Cyrtopholis innocua (Ausserer, 1871)
  13. Krzywoplamek pośredni – Cyrtopholis intermedia (Ausserer, 1875)
  14. Krzywoplamek wątłonogi – Cyrtopholis ischnoculiformis (Franganillo, 1926)
  15. Krzywoplamek jamajski – Cyrtopholis jamaicola Strand, 1908
  16. Krzywoplamek większy – Cyrtopholis major (Franganillo, 1926)
  17. Krzywoplamek przestarzały – Cyrtopholis obsoleta (Franganillo, 1935)
  18. Krzywoplamek pierzasty – Cyrtopholis plumosa Franganillo, 1931
  19. Krzywoplamek portorykański – Cyrtopholis portoricae Chamberlin, 1917
  20. Krzywoplamek Ramsa – Cyrtopholis ramsi Rudloff, 1995
  21. Krzywoplamek garbatoplecy – Cyrtopholis regibbosa Rudloff, 1994
  22. Krzywoplamek jednokolcy – Cyrtopholis unispina Franganillo, 1926

Rodzaj DAVUS

Davus O. Pickard-Cambridge, 1892

  1. Davus bruzdowaty – Davus fasciatus O. Pickard-Cambridge, 1892
  2. Davus pięciostrugi / tygrysi – Davus pentaloris (Simon, 1888)
  3. Davus czerwonogłowy – Davus ruficeps (Simon, 1891)
  4. Davus Santosa – Davus santos Gabriel, 2016

Rodzaj DŁUGOPRZĘDNIK

Dolichothele Mello-Leitão, 1923

  1. Długoprzędnik złocony – Dolichothele auratum (Vellard, 1924)
  2. Długoprzędnik boliwijski – Dolichothele bolivianum (Vol, 2001)
  3. Długoprzędnik Camargo – Dolichothele camargorum Revollo, Silva i Bertani, 2017
  4. Długoprzędnik diamantiński – Dolichothele diamantinensis (Bertani, Santos i Righi, 2009)
  5. Długoprzędnik domingoski – Dolichothele dominguense (Guadanucci, 2007)
  6. Długoprzędnik delikatny – Dolichothele exilis Mello-Leitão, 1923
  7. Długoprzędnik minaski – Dolichothele mineirum (Guadanucci, 2011)
  8. Długoprzędnik Motty – Dolichothele mottai Revollo, Silva i Bertani, 2017
  9. Długoprzędnik czerwono-czarny – Dolichothele rufoniger (Guadanucci, 2007)
  10. Długoprzędnik tucuruiński – Dolichothele tucuruiense (Guadanucci, 2007)

Rodzaj DUGESA

Dugesiella Pocock, 1901

  1. Dugesa Hoffmanny – Dugesiella anitahoffmannae (Locht, Medina, Rojo i Vázquez, 2005)
  2. Dugesa włochata – Dugesiella crinita Pocock, 1901
  3. Dugesa podwójna – Dugesiella duplex (Chamberlin, 1925)
  4. Dugesa ząbkowana – Dugesiella serrata (Simon, 1891)

Rodzaj BRZEMIENNOSIŁKA

Encyocratella Strand, 1907

  1. Brzemiennosiłka oliwkowa – Encyocratella olivacea Strand, 1907

Rodzaj BRZEMIENNOSIŁ

Encyocrates Simon, 1892

  1. Brzemiennosił Raffraya – Encyocrates raffrayi Simon, 1892

Rodzaj MŁODONÓG

Ephebopus Simon, 1892

  1. Młodonóg cyjanoszczęki – Ephebopus cyanognathus West i Marshall, 2000
  2. Młodonóg liścioplamy – Ephebopus foliatus West, Marshall, Fukushima i Bertani, 2008
  3. Młodonóg myszowaty – Ephebopus murinus (Walckenaer, 1837)
  4. Młodonóg czerwonawy – Ephebopus rufescens West i Marshall, 2000
  5. Młodonóg uatumański – Ephebopus uatuman Lucas, Silva i Bertani, 1992

Rodzaj DOBROBÓJ

Euathlus Ausserer, 1875

  1. Dobrobój pokrewny – Euathlus affinis (Nicolet, 1849)
  2. Dobrobój terytorialny – Euathlus antai Perafán i Pérez-Miles, 2014
  3. Dobrobój atacamski – Euathlus atacama Perafán i Pérez-Miles, 2014
  4. Dobrobój condorito – Euathlus condorito Perafán i Pérez-Miles, 2014
  5. Dobrobój wulkaniczny – Euathlus diamante Ferretti, 2015
  6. Dobrobój Grismado – Euathlus grismadoi Ríos-Tamayo, 2020
  7. Dobrobój mankietowy – Euathlus manicata (Simon, 1892)
  8. Dobrobój Maurego – Euathlus mauryi Ríos-Tamayo, 2020
  9. Dobrobój pampański – Euathlus pampa Ríos-Tamayo, 2020
  10. Dobrobój mały – Euathlus parvulus (Pocock, 1903)
  11. Dobrobój Saga – Euathlus sagei Ferretti, 2015
  12. Dobrobój ciemnisty – Euathlus tenebrarum Ferretti, 2015
  13. Dobrobój dziki – Euathlus truculentus L. Koch, 1875
  14. Dobrobój Vanessy – Euathlus vanessae Quispe-Colca i Ferretti, 2021

Rodzaj FOREMNONÓG

Eucratoscelus Pocock, 1898

  1. Foremnonóg związany – Eucratoscelus constrictus (Gerstaecker, 1873)
  2. Foremnonóg grubostopy – Eucratoscelus pachypus Schmidt i von Wirth, 1990

Rodzaj ŁASKAWIEC

Eumenophorus Pocock, 1897

  1. Łaskawiec Clemensa – Eumenophorus clementsi Pocock, 1897
  2. Łaskawiec Murphów – Eumenophorus murphyorum Smith, 1990

Rodzaj ZAPAŚNIK

Eupalaestrus Pocock, 1901

  1. Zapaśnik osobliwy – Eupalaestrus anomalus (Mello-Leitão, 1923)
  2. Zapaśnik polny – Eupalaestrus campestratus (Simon, 1891)
  3. Zapaśnik grubopięty – Eupalaestrus crassimetatarsis Borges, Paladini i Bertani, 2021
  4. Zapaśnik Lary – Eupalaestrus larae Ferretti i Barneche, 2012
  5. Zapaśnik Rocca – Eupalaestrus roccoi Borges, Paladini i Bertani, 2021
  6. Zapaśnik wielokolcy – Eupalaestrus spinosissimus Mello-Leitão, 1923
  7. Zapaśnik Weijenbergha – Eupalaestrus weijenberghi (Thorell, 1894)

Rodzaj SZORSTEK

Euphrictus Hirst, 1908

  1. Szorstek kolczasty – Euphrictus spinosus Hirst, 1908
  2. Szorstek łuskowaty – Euphrictus squamosus (Benoit, 1965)

Rodzaj NIEBNIK

Euthycaelus Simon, 1889

  1. Niebnik Amandy – Euthycaelus amandae Guadanucci i Weinmann, 2014
  2. Niebnik sprytny – Euthycaelus astutus (Simon, 1889)
  3. Niebnik kolonialny – Euthycaelus colonica Simon, 1889
  4. Niebnik kolumbijski – Euthycaelus cunampia Echeverri, Gómez Torres, Pinel i Perafán, 2023
  5. Niebnik guański – Euthycaelus guane Valencia-Cuellar, Perafán i Guadanucci, 2019
  6. Niebnik Jany – Euthycaelus janae Sherwood i Gabriel, 2022
  7. Niebnik Nory – Euthycaelus norae Guadanucci i Weinmann, 2014
  8. Niebnik Quintera – Euthycaelus quinteroi Gabriel i Sherwood, 2022

Rodzaj PRĘGOSZATKA

Grammostola Simon, 1892

  1. Pręgoszatka Akteona – Grammostola actaeon (Pocock, 1903)
  2. Pręgoszatka wysokogłowa – Grammostola alticeps (Pocock, 1903)
  3. Pręgoszatka Leetza – Grammostola andreleetzi Vol, 2008
  4. Pręgoszatka czarnawa – Grammostola anthracina (C. L. Koch, 1842)
  5. Pręgoszatka Borelliego – Grammostola borelli (Simon, 1897)
  6. Pręgoszatka burzacka – Grammostola burzaquensis Ibarra, 1946
  7. Pręgoszatka miedziowłosa – Grammostola chalcothrix Chamberlin, 1917
  8. Pręgoszatka drobna – Grammostola diminuta Ferretti, Pompozzi, González i Pérez-Miles, 2013
  9. Pręgoszatka Doeringa – Grammostola doeringi (Holmberg, 1881)
  10. Pręgoszatka Gossa – Grammostola gossei (Pocock, 1899)
  11. Pręgoszatka duża – Grammostola grossa (Ausserer, 1871)
  12. Pręgoszatka Iheringa – Grammostola iheringi (Keyserling, 1891)
  13. Pręgoszatka bezbronna – Grammostola inermis Mello-Leitão, 1941
  14. Pręgoszatka mendozańska – Grammostola mendozae (Strand, 1907)
  15. Pręgoszatka piękna – Grammostola pulchra Mello-Leitão, 1921
  16. Pręgoszatka pięknostopa / zgrabna – Grammostola pulchripes (Simon, 1891)
  17. Pręgoszatka Quirogiego – Grammostola quirogai Montes de Oca, D’Elía i Pérez-Miles, 2016
  18. Pręgoszatka różowa – Grammostola rosea (Walckenaer, 1837)
  19. Pręgoszatka podlisia – Grammostola subvulpina (Strand, 1906)
  20. Pręgoszatka Vachona – Grammostola vachoni Schiapelli i Gerschman, 1961

Rodzaj PODSKALNICA

Guyruita Guadanucci, Lucas, Indicatti i Yamamoto, 2007

  1. Podskalnica atlantycka – Guyruita atlantica Guadanucci, Lucas, Indicatti i Yamamoto, 2007
  2. Podskalnica sawannowa – Guyruita cerrado Guadanucci, Lucas, Indicatti i Yamamoto, 2007
  3. Podskalnica Giupponiego – Guyruita giupponii Fukushima i Bertani, 2018
  4. Podskalnica Guadanucciego – Guyruita guadanuccii Sherwood i Gabriel, 2021
  5. Podskalnica Isy – Guyruita isae Fukushima i Bertani, 2018
  6. Podskalnica żelazoluba – Guyruita metallophila Fonseca-Ferreira, Zampaulo i Guadanucci, 2017

Rodzaj MIĘKKONÓG

Hapalopus Ausserer, 1875

  1. Miękkonóg starosłowny – Hapalopus aymara Perdomo, Panzera i Pérez-Miles, 2009
  2. Miękkonóg butantański – Hapalopus butantan (Pérez-Miles, 1998)
  3. Miękkonóg kolorowy – Hapalopus coloratus (Valerio, 1982)
  4. Miękkonóg urodziwy – Hapalopus formosus Ausserer, 1875
  5. Miękkonóg Gasca – Hapalopus gasci (Maréchal, 1996)
  6. Miękkonóg Lesleya – Hapalopus lesleyae Gabriel, 2011
  7. Miękkonóg czarnobrzuchy – Hapalopus nigriventris (Mello-Leitão, 1939)
  8. Miekkonóg serropeladzki – Hapalopus serrapelada Fonseca-Ferreira, Zampaulo i Guadanucci, 2017
  9. Miękkonóg trójseryjny – Hapalopus triseriatus Caporiacco, 1955
  10. Miękkonóg różnobarwny – Hapalopus variegatus (Caporiacco, 1955)

Rodzaj MIĘKKOPOROWIEC

Hapalotremus Simon, 1903

  1. Miękkoporowiec białostopy – Hapalotremus albipes Simon, 1903
  2. Miękkoporowiec włochaty – Hapalotremus apasanka Sherwood, Ferretti, Gabriel i West, 2021
  3. Miękkoporowiec karabajski – Hapalotremus carabaya Ferretti, Cavalllo, Chaparro, Ríos-Tamayo, Seimon i West, 2018
  4. Miękkoporowiec posłaniec – Hapalotremus chasqui Ferretti, Cavalllo, Chaparro, Ríos-Tamayo, Seimon i West, 2018
  5. Miękkoporowiec Chespirita – Hapalotremus chespiritoi Ferretti, Cavalllo, Chaparro, Ríos-Tamayo, Seimon i West, 2018
  6. Miękkoporowiec wysokodolinny – Hapalotremus hananqheswa Sherwood, Ferretti, Gabriel i West, 2021
  7. Miękkoporowiec Kaderki – Hapalotremus kaderkai Sherwood, Ferretti, Gabriel i West, 2021
  8. Miękkoporowiec koki – Hapalotremus kuka Ferretti, Cavalllo, Chaparro, Ríos-Tamayo, Seimon i West, 2018
  9. Miękkoporowiec większy – Hapalotremus major (Chamberlin, 1916)
  10. Miękkoporowiec szczytowy – Hapalotremus marcapata Ferretti, Cavalllo, Chaparro, Ríos-Tamayo, Seimon i West, 2018
  11. Miękkoporowiec Martinów – Hapalotremus martinorum Cavallo i Ferretti, 2015
  12. Miękkoporowiec Péreza-Milesa – Hapalotremus perezmilesi Ferretti, Cavalllo, Chaparro, Ríos-Tamayo, Seimon i West, 2018
  13. Miękkoporowiec vilcanotojski – Hapalotremus vilcanota Ferretti, Cavalllo, Chaparro, Ríos-Tamayo, Seimon i West, 2018
  14. Miękkoporowiec białonogi – Hapalotremus yuraqchanka Sherwood, Ferretti, Gabriel i West, 2021

Rodzaj PROSTOPOCHYLNIK

Haploclastus Simon, 1892

  1. Prostopochylnik jeleni – Haploclastus cervinus Simon, 1892
  2. Prostopochylnik devamatyjski – Haploclastus devamatha Prasanth i Sunil Jose, 2014
  3. Prostopochylnik Kaya – Haploclastus kayi Gravely, 1915
  4. Prostopochylnik nilgirijski – Haploclastus nilgirinus Pocock, 1899
  5. Prostopochylnik niszczący – Haploclastus satyanus (Barman, 1978)
  6. Prostopochylnik ciemnobarwny – Haploclastus tenebrosus Gravely, 1935
  7. Prostopochylnik tęgi – Haploclastus validus (Pocock, 1899)

Rodzaj PORZĄDNICA

Haplocosmia Schmidt i von Wirth, 1996

  1. Porządnica himalajska – Haplocosmia himalayana (Pocock, 1899)
  2. Porządnica nepalska – Haplocosmia nepalensis Schmidt i von Wirth, 1996
  3. Porządnica Sherwood – Haplocosmia sherwoodae Lin i Li, 2022

Rodzaj ZŁODZIEJKA

Harpactira Ausserer, 1871

  1. Złodziejka czarna – Harpactira atra (Latreille, 1832)
  2. Złodziejka baviańska – Harpactira baviana Purcell, 1903
  3. Złodziejka przylądkowa – Harpactira cafreriana (Walckenaer, 1837)
  4. Złodziejka złoconobrzucha – Harpactira chrysogaster Pocock, 1897
  5. Złodziejka kurator – Harpactira curator Pocock, 1898
  6. Złodziejka krzywostopa – Harpactira curvipes Pocock, 1897
  7. Złodziejka dyktator – Harpactira dictator Purcell, 1902
  8. Złodziejka ogromna – Harpactira gigas Pocock, 1898
  9. Złodziejka Hamiltona – Harpactira hamiltoni Pocock, 1902
  10. Złodziejka smugowata – Harpactira lineata Pocock, 1897
  11. Złodziejka liryczna – Harpactira lyrata (Simon, 1892)
  12. Złodziejka Marksa – Harpactira marksi Purcell, 1902
  13. Złodziejka namibijska – Harpactira namaquensis Purcell, 1902
  14. Złodziejka pięknostopa / zgrabna – Harpactira pulchripes Pocock, 1901
  15. Złodziejka tygrysia – Harpactira tigrina Ausserer, 1875

Rodzaj ZŁODZIEJASZKA

Harpactirella Purcell, 1902

  1. Złodziejaszka domowa – Harpactirella domicola Purcell, 1903
  2. Złodziejaszka heleńska – Harpactirella helenae Purcell, 1903
  3. Złodziejaszka pustynna – Harpactirella karrooica Purcell, 1902
  4. Złodziejaszka kamienna – Harpactirella lapidaria Purcell, 1908
  5. Złodziejaszka lekkostopa – Harpactirella lightfooti Purcell, 1902
  6. Złodziejaszka długostopa – Harpactirella longipes Purcell, 1902
  7. Złodziejaszka wspaniała – Harpactirella magna Purcell, 1903
  8. Złodziejaszka Overdijka – Harpactirella overdijki Gallon, 2010
  9. Złodziejaszka Shwarza – Harpactirella schwarzi Purcell, 1904
  10. Złodziejaszka kolczasta – Harpactirella spinosa Purcell, 1908
  11. Złodziejaszka Treleavena – Harpactirella treleaveni Purcell, 1902

Rodzaj POŁOWNIK

Hemirrhagus Simon, 1903

  1. Połownik smutny – Hemirrhagus akheronteus Mendoza i Francke, 2018
  2. Połownik chmurzysty – Hemirrhagus benzaa Mendoza, 2014
  3. Połownik Steela – Hemirrhagus billsteelei Mendoza i Francke, 2018
  4. Połownik jeleni – Hemirrhagus cervinus (Simon, 1891)
  5. Połownik chilandzki – Hemirrhagus chilango Pérez-Miles i Locht, 2003
  6. Połownik żółty – Hemirrhagus coztic Pérez-Miles i Locht, 2003
  7. Połownik diabelski – Hemirrhagus diablo Mendoza i Francke, 2018
  8. Połownik Elliotta – Hemirrhagus elliotti (Gertsch, 1973)
  9. Połownik ? – Hemirrhagus embolulatus Mendoza, 2014
  10. Połownik eros – Hemirrhagus eros Pérez-Miles i Locht, 2003
  11. Połownik Francka – Hemirrhagus franckei Mendoza, 2014
  12. Połownik Gertscha – Hemirrhagus gertschi Pérez-Miles i Locht, 2003
  13. Połownik szczelinowy – Hemirrhagus grieta (Gertsch, 1982)
  14. Połownik kolczastonogi – Hemirrhagus guichi Mendoza, 2014
  15. Połownik Kaleba – Hemirrhagus kalebi Mendoza i Francke, 2018
  16. Połownik Lochta – Hemirrhagus lochti Estrada-Alvarez, 2014
  17. Połownik Mitchella – Hemirrhagus mitchelli (Gertsch, 1982)
  18. Połownik nahualcki – Hemirrhagus nahuanus (Gertsch, 1982)
  19. Połownik oczoplamy – Hemirrhagus ocellatus Pérez-Miles i Locht, 2003
  20. Połownik motyloplamy – Hemirrhagus papalotl Pérez-Miles i Locht, 2003
  21. Połownik Pereza-Milesa – Hemirrhagus perezmilesi García-Villafuerte i Locht, 2010
  22. Połownik szybki – Hemirrhagus pernix (Ausserer, 1875)
  23. Połownik puebloński – Hemirrhagus puebla (Gertsch, 1982)
  24. Połownik Reddella – Hemirrhagus reddelli (Gertsch, 1973)
  25. Połownik Sprousa – Hemirrhagus sprousei Mendoza i Francke, 2018
  26. Połownik piekielny – Hemirrhagus stygius (Gertsch, 1971)
  27. Połownik Valdeza – Hemirrhagus valdezi Mendoza, 2014

Rodzaj INNOSTRASZNIK

Heterophrictus Pocock, 1900

  1. Innostrasznik aarejski – Heterophrictus aareyensis Mirza i Sanap, 2014
  2. Innostrasznik purpurowy – Heterophrictus blatteri (Gravely, 1935)
  3. Innostrasznik Milleta – Heterophrictus milleti Pocock, 1900
  4. Innostrasznik Ravena – Heterophrictus raveni Mirza i Sanap, 2014

Rodzaj INNOBESTIA

Heteroscodra Pocock, 1900

  1. Innobestia grubostopa – Heteroscodra crassipes Hirst, 1907
  2. Innobestia cętkowana – Heteroscodra maculata Pocock, 1900

Rodzaj INNOPRZĘDNIK

Heterothele Karsch, 1879

  1. Innoprzędnik pokrewny – Heterothele affinis Laurent, 1946
  2. Innoprzędnik zanikowy – Heterothele atropha Simon, 1907
  3. Innoprzędnik ogoniasty – Heterothele caudicula (Simon, 1886)
  4. Innoprzędnik Darchena – Heterothele darcheni (Benoit, 1966)
  5. Innoprzędnik dziesięciokropki – Heterothele decemnotata (Simon, 1891)
  6. Innoprzędnik gaboński – Heterothele gabonensis (Lucas, 1858)
  7. Innoprzędnik szlachetny – Heterothele honesta Karsch, 1879
  8. Innoprzędnik Hull-Williamsa – Heterothele hullwilliamsi Smith, 1990
  9. Innoprzędnik ogbunikański – Heterothele ogbunikia Smith, 1990
  10. Innoprzędnik włosostopy – Heterothele spinipes Pocock, 1897

Rodzaj CAŁOPRZĘDNIK

Holothele Karsch, 1879

  1. Całoprzędnik culebrański – Holothele culebrae (Petrunkevitch, 1929)
  2. Całoprzednik ząbkowany – Holothele denticulata (Franganillo, 1930)
  3. Całoprzędnik długostopy – Holothele longipes (L. Koch, 1875)
  4. Całoprzednik Maddeni – Holothele maddeni (Esposito i Agnarsson, 2014)
  5. Całoprzędnik Shoemakera – Holothele shoemakeri (Petrunkevitch, 1926)
  6. Całoprzędnik wulkaniczny – Holothele sulfurensis Maréchal, 2005

Rodzaj PODOBNOOK

Homoeomma Ausserer, 1871

  1. Podobnook brazylijski – Homoeomma brasilianum (Chamberlin, 1917)
  2. Podobnook chilijski – Homoeomma chilense Montenegro i Aguilera, 2018
  3. Podobnook gustowny – Homoeomma elegans (Gerschman i Schiapelli, 1958)
  4. Podobnook domowy – Homoeomma familiare Bertkau, 1880
  5. Podobnook włochaty – Homoeomma hirsutum (Mello-Leitão, 1935)
  6. Podobnook górski – Homoeomma montanum (Mello-Leitão, 1923)
  7. Podobnook czarny – Homoeomma nigrum (Walckenaer, 1837)
  8. Podobnook Orellana – Homoeomma orellanai Montenegro i Aguilera, 2018
  9. Podobnook ukośny /skośnooki – Homoeomma strabo (Simon, 1892)
  10. Podobnook okraczny – Homoeomma stradlingi O. Pickard-Cambridge, 1881
  11. Podobnook urugwajski – Homoeomma uruguayense (Mello-Leitão, 1946)
  12. Podobnook kudłaty – Homoeomma villosum (Keyserling, 1891)

Rodzaj PÓŹNOSIŁ

Hysterocrates Simon, 1892

  1. Późnosił apostolski – Hysterocrates apostolicus Pocock, 1900
  2. Późnosił Celeriera – Hysterocrates celerierae (Smith, 1990)
  3. Późnosił grubostopy – Hysterocrates crassipes Pocock, 1897
  4. Późnosił bliźniaczy – Hysterocrates didymus Pocock, 1900
  5. Późnosił Edera – Hysterocrates ederi Charpentier, 1995
  6. Późnosił efuleński – Hysterocrates efuliensis (Smith, 1990)
  7. Późnosił słoniowy – Hysterocrates elephantiasis (Berland, 1917)
  8. Późnosił ogromny – Hysterocrates gigas Pocock, 1897
  9. Późnosił Greeffa – Hysterocrates greeffi (Karsch, 1884)
  10. Późnosił Greshoffa – Hysterocrates greshoffi (Simon, 1891)
  11. Późnosił Herkulesa – Hysterocrates hercules Pocock, 1900
  12. Późnosił szerokogłowy – Hysterocrates laticeps Pocock, 1897
  13. Późnosił największy – Hysterocrates maximus Strand, 1906
  14. Późnosił blady – Hysterocrates ochraceus Strand, 1907
  15. Późnosił silny – Hysterocrates robustus Pocock, 1900
  16. Późnosił silnobruzdy – Hysterocrates robustus sulcifer Strand, 1908
  17. Późnosił pałkarz – Hysterocrates scepticus Pocock, 1900
  18. Późnosił Sjostedta – Hysterocrates sjostedti (Thorell, 1899)
  19. Późnosił Weilera – Hysterocrates weileri Strand, 1906

Rodzaj WŁASNOPRZĘDNIK

Idiothele Hewitt, 1919

  1. Własnoprzędnik wspaniały – Idiothele mira Gallon, 2010
  2. Własnoprzędnik płowoczarny – Idiothele nigrofulva (Pocock, 1898)

Rodzaj NIEFORMONÓŻKA

Iridopelma Pocock, 1901

  1. Nieformonóżka włochata – Iridopelma hirsutum Pocock, 1901
  2. Nieformonóżka Katii – Iridopelma katiae Bertani, 2012
  3. Nieformonóżka Marca – Iridopelma marcoi Bertani, 2012
  4. Nieformonóżka Oliveiry – Iridopelma oliveirai Bertani, 2012
  5. Nieformonóżka Vanina – Iridopelma vanini Bertani, 2012
  6. Nieformonóżka czysta – Iridopelma zorodes (Mello-Leitão, 1926)

Rodzaj WĄTŁONÓG

Ischnocolus Ausserer, 1871

  1. Wątłonóg podłużny – Ischnocolus elongatus (Simon, 1873)
  2. Wątłonóg ignorowany – Ischnocolus ignoratus Guadanucci i Wendt, 2014
  3. Wątłonóg Jiekela – Ischnocolus jickelii L. Koch, 1875
  4. Wątłonóg meroński – Ischnocolus meron Zonstein, 2023
  5. Wątłonóg mogadorski – Ischnocolus mogadorensis Simon, 1909
  6. Wątłonóg czerwonowłosy – Ischnocolus rubropilosus Keyserling, 1891
  7. Wątłonóg wełnistowłosy – Ischnocolus tomentosus Thorell, 1899
  8. Wątłonóg walencki – Ischnocolus valentinus (Dufour, 1820)
  9. Wątłonóg Andeli – Ischnocolus vanandelae Montemor, West i Zamani, 2020

Rodzaj ISIBORKA

Isiboroa Gabriel, Sherwood i Pérez-Miles, 2023

  1. Isiborka Hameli – Isiboroa hamelae Gabriel, Sherwood i Pérez-Miles, 2023
  2. Isiborka sokolska – Isiboroa sacsayhuaman (Ferretti, Ochoa i Chaparro, 2016)

Rodzaj KANKUAMO

Kankuamo Perafán, Galvis i Pérez-Miles, 2016

  1. Kankuamo Marqueza – Kankuamo marquezi Perafán, Galvis i Gutiérrez, 2016

Rodzaj KOCHIANA

Kochiana Fukushima, Nagahama i Bertani, 2008

  1. Kochiana brunatnostopa – Kochiana brunnipes (C. L. Koch, 1841)

Rodzaj JASNONÓŻKA

Lampropelma Simon, 1892

  1. Jasnonóżka Carpentera – Lampropelma carpenteri (Smith i Jacobi, 2015)
  2. Jasnonóżka czarnawa – Lampropelma nigerrimum Simon, 1892

Rodzaj CYJANOWŁOSKA

Lasiocyano Galleti-Lima, Hamilton, Borges i Guadanucci, 2023

  1. Cyjanowłoska Sazima – Lasiocyano sazimai (Bertani, Nagahama i Fukushima, 2011)

Rodzaj WŁOCHATKA

Lasiodora C. L. Koch, 1850

  1. Włochatka Benedena – Lasiodora benedeni Bertkau, 1880
  2. Włochatka camuru – Lasiodora camurujipe Bertani, 2023
  3. Włochatka franciscońska – Lasiodora franciscana Bertani, 2023
  4. Włochatka Kluga – Lasiodora klugi (C. L. Koch, 1841)
  5. Włochatka paraibańska – Lasiodora parahybana Mello-Leitão, 1917
  6. Włochatka sertanejska – Lasiodora sertaneja Bertani, 2023
  7. Włochatka siwowłosa – Lasiodora subcanens Mello-Leitão, 1921

Rodzaj WŁOCHATEK

Lasiodorides Schmidt i Bischoff, 1997

  1. Włochatek wieloszpicy – Lasiodorides polycuspulatus Schmidt i Bischoff, 1997
  2. Włochatek pasiasty – Lasiodorides striatus (Schmidt i Antonelli, 1996)

Rodzaj DŁUGOLIRKA

Longilyra Gabriel, 2014

  1. Długolirka Longhorna – Longilyra johnlonghorni Gabriel, 2014

Rodzaj SKOŚNOGUZKA

Loxomphalia Simon, 1889

  1. Skośnoguzka czerwona – Loxomphalia rubida Simon, 1889

Rodzaj KRZYWOFAŁD

Loxoptygus Simon, 1903

  1. Krzywofałd koturnowy – Loxoptygus coturnatus Simon, 1903
  2. Krzywofałd wypukły – Loxoptygus ectypus (Simon, 1889)

Rodzaj SZCZĘKOLIR

Lyrognathus Pocock, 1895

  1. Szczękolir Achillesa – Lyrognathus achilles West i Nunn, 2010
  2. Szczękolir grzechotliwy – Lyrognathus crotalus Pocock, 1895
  3. Szczękolir szary – Lyrognathus fuscus West i Nunn, 2010
  4. Szczękolir Sposata – Lyrognathus giannisposatoi Nunn i West, 2013
  5. Szczękolir sundajski – Lyrognathus lessunda West i Nunn, 2010
  6. Szczękolir silny – Lyrognathus robustus Smith, 1988
  7. Szczękolir tancerz – Lyrognathus saltator Pocock, 1900

Rodzaj WSPANIAŁOSTĘPKA

Magnacarina Mendoza, Locht, Kaderka, Medina i Pérez-Miles, 2016

  1. Wspaniałostępka Aldy – Magnacarina aldana (West, 2000)
  2. Wspaniałostępka racza – Magnacarina cancer Mendoza i Locht, 2016
  3. Wspaniałostępka umiarkowana – Magnacarina moderata Locht, Mendoza i Medina, 2016
  4. Wspaniałostępka primaverska – Magnacarina primaverensis Mendoza i Locht, 2016

Rodzaj MASKARENIAK

Mascaraneus Gallon, 2005

  1. Maskareniak odległy – Mascaraneus remotus Gallon, 2005

Rodzaj WIELKOKĘPKA

Megaphobema Pocock, 1901

  1. Wielkokępka Iaka – Megaphobema lakoi Mello-Leitão, 1943
  2. Wielkokępka silna – Megaphobema robustum (Ausserer, 1875)
  3. Wielkokępka Tece – Megaphobema teceae Pérez-Miles, Miglio i Bonaldo, 2006
  4. Wielkokępka aksamitnowłosa – Megaphobema velvetosoma Schmidt, 1995

Rodzaj WĘDROWCZYNKA

Melloina Brignoli, 1985

  1. Wędrowczynka smukła – Melloina gracilis (Schenkel, 1953)
  2. Wędrowczynka pacyficzna – Melloina pacifica Echeverri, Gómez Torres, Pinel i Perafán, 2023
  3. Wędrowczynka Westa – Melloina rickwesti Raven, 1999
  4. Wędrowczynka santuarska – Melloina santuario Bertani, 2013

Rodzaj CZARNOSZCZĘK

Melognathus Chamberlin, 1917

  1. Czarnoszczęk biegacz – Melognathus dromeus Chamberlin, 1917

Rodzaj ŚREDNIONÓŻKA

Metriopelma Becker, 1878

  1. Średnionóżka Breyera – Metriopelma breyeri (Becker, 1878)

Rodzaj DZIELNONÓG

Miaschistopus Pocock, 1897

  1. Dzielnonóg ostry – Miaschistopus tetricus (Simon, 1889)

Rodzaj JEDNOCENTRYK

Monocentropus Pocock, 1897

  1. Jednocentryk Balfoura – Monocentropus balfouri Pocock, 1897
  2. Jednocentryk Lambertona – Monocentropus lambertoni Fage, 1922
  3. Jednocentryk długoręki – Monocentropus longimanus Pocock, 1903

Rodzaj JURUTKA

Munduruku Miglio, Bonaldo i Pérez-MIles, 2013

  1. Jurutka dwubarwna – Munduruku bicoloratum Miglio, Bonaldo i Pérez-Miles, 2013

Rodzaj MURPHIA

Murphyarachne Sherwood i Gabriel, 2022

  1. Murphia Sumacka – Murphyarachne ymasumacae Sherwood i Gabriel, 2022

Rodzaj MYSZNIK

Mygalarachne Ausserer, 1871

  1. Mysznik krótkostopy – Mygalarachne brevipes Ausserer, 1871

Rodzaj MYSZATNIK

Myostola Simon, 1903

  1. Myszatnik zachodni – Myostola occidentalis (Lucas, 1858)

Rodzaj NIEWĄTŁONÓG

Neischnocolus Petrunkevitch, 1925

  1. Niewątłonóg amazoński – Neischnocolus amazonica (Jimenez i Bertani, 2008)
  2. Niewątłonóg peruwiański – Neischnocolus armihuariensis (Kaderka, 2014)
  3. Niewątłonóg wężowy – Neischnocolus caxiuana (Pérez-Miles, Miglio i Bonaldo, 2008)
  4. Niewątłonóg Cisnerosa – Neischnocolus cisnerosi Peñaherrera-R., Guerrero-Campoverde, León-E., Pinos-Sánchez i Falcón-Reibán, 2023
  5. Niewątłonóg majnaski – Neischnocolus iquitos Kaderka, 2020
  6. Niewątłonóg mecański – Neischnocolus mecana Echeverri, Gómez Torres, Pinel i Perafán, 2023
  7. Niewątłonóg ciemny – Neischnocolus obscurus (Ausserer, 1875)
  8. Niewątłonóg panamski – Neischnocolus panamanus Petrunkevitch, 1925
  9. Niewątłonóg pijaoski – Neischnocolus pijaos (Jimenez i Bertani, 2008)
  10. Niewątłonóg pajączek / tsere – Neischnocolus tsere Peñaherrera-R., Guerrero-Campoverde, León-E., Pinos-Sánchez i Falcón-Reibán, 2023
  11. Niewątłonóg Valentiny – Neischnocolus valentinae (Almeida, Salvatierra i de Morais, 2019)
  12. Niewątłonóg Weinmanna – Neischnocolus weinmanni (Pérez-Miles, 2008)
  13. Niewątłonóg Yupanquia – Neischnocolus yupanquii (Pérez-Miles, Gabriel i Gallon, 2008)

Rodzaj NOWOINNOSTRASZNIK

Neoheterophrictus Siliwal i Raven, 2012

  1. Nowoinnostrasznik ambolski – Neoheterophrictus amboli Mirza i Sanap, 2014
  2. Nowoinnostrasznik Bhora – Neoheterophrictus bhori (Gravely, 1915)
  3. Nowoinnostrasznik chimmiński – Neoheterophrictus chimminiensis Sunil Jose, 2020
  4. Nowoinnostrasznik żółtonogi – Neoheterophrictus crurofulvus Siliwal, Gupta i Raven, 2012
  5. Nowoinnostrasznik madraski – Neoheterophrictus madraspatanus (Gravely, 1935)
  6. Nowoinnostrasznik sahyadryjski – Neoheterophrictus sahyadri Siliwal, Gupta i Raven, 2012
  7. Nowoinnostrasznik Smitha – Neoheterophrictus smithi Mirza, Bhosale i Sanap, 2014
  8. Nowoinnostrasznik uttarski – Neoheterophrictus uttarakannada Siliwal, Gupta i Raven, 2012

Rodzaj NOWOCAŁOPRZĘDNIK

Neoholothele Guadanucci i Weinmann, 2015

  1. Nowocałoprzędnik złotoczarny – Neoholothele fasciaaurinigra Guadanucci i Weinmann, 2015
  2. Nowocałoprzędnik Inca – Neoholothele incei (F. O. Pickard-Cambridge, 1899)

Rodzaj NOWOWĄSKOSTÓPKA

Neostenotarsus Pribik i Weinmann, 2004

  1. Nowowąskostópka gujańska – Neostenotarsus guianensis (Caporiacco, 1954)

Rodzaj SESZELIK

Nesiergus Simon, 1903

  1. Seszelik Gardinera – Nesiergus gardineri (Hirst, 1911)
  2. Seszelik solniczek – Nesiergus halophilus Benoit, 1978
  3. Seszelik wyspowy – Nesiergus insulanus Simon, 1903

Rodzaj WYSPIARCZYK

Nesipelma Schmidt i Kovařík, 1996

  1. Wyspiarczyk wyspowy – Nesipelma insulare Schmidt i Kovařík, 1996
  2. Wyspiarczyk średni – Nesipelma medium (Chamberlin, 1917)

Rodzaj NHANDU

Nhandu Lucas, 1983

  1. Nhandu carapański – Nhandu carapoensis Lucas, 1983
  2. Nhandu sawannowy – Nhandu cerradensis Bertani, 2001
  3. Nhandu kolorowłosy – Nhandu coloratovillosus (Schmidt, 1998)
  4. Nhandu Tripepi – Nhandu tripepii (Dresco, 1984)

Rodzaj KAPRYŚNIK

Omothymus Thorell, 1891

  1. Kapryśnik Fuchsa – Omothymus fuchsi (Strand, 1906)
  2. Kapryśnik Rafna – Omothymus rafni Gabriel i Sherwood, 2019
  3. Kapryśnik Schioedta – Omothymus schioedtei Thorell, 1891
  4. Kaprysnik fioletostopy – Omothymus violaceopes (Abraham, 1924)

Rodzaj OŚMIOPTASZYN

Ornithoctonus Pocock, 1892

  1. Ośmioptaszyn Andersona – Ornithoctonus andersoni Pocock, 1892
  2. Ośmioptaszyn złotogoleniowy – Ornithoctonus aureotibialis von Wirth i Striffler, 2005
  3. Ośmioptaszyn żebrowany – Ornithoctonus costalis (Schmidt, 1998)

Rodzaj MROCZNIK

Orphnaecus Simon, 1892

  1. Mrocznik adamsona – Orphnaecus adamsoni Salamanes, Santos, Austria i Villancio, 2022
  2. Mrocznik dwubarwny – Orphnaecus dichromatus (Schmidt i von Wirth, 1992)
  3. Mrocznik jaskiniowy – Orphnaecus kwebaburdeos (Barrion-Dupo, Barrion i Rasalan, 2015)
  4. Mrocznik futrzasty – Orphnaecus pellitus Simon, 1892
  5. Mrocznik filipiński – Orphnaecus philippinus (Schmidt, 1999)

Rodzaj PACHNIK

Ozopactus Simon, 1889

  1. Pachnik Ernsta – Ozopactus ernsti Simon, 1889

Rodzaj GĘSTONÓŻKA

Pachistopelma Pocock, 1901

  1. Gęstonóżka bromeliowa – Pachistopelma bromelicola Bertani, 2012
  2. Gęstonóżka czerwono-czarna – Pachistopelma rufonigrum Pocock, 1901

Rodzaj NIEUSTRASZNIK

Pamphobeteus Pocock, 1901

  1. Nieustrasznik amazoński – Pamphobeteus amazonas Sherwood, Gabriel, Peñaherrera-R., Cisneros-Heredia, León-E., Brescovit i Lucas, 2023
  2. Nieustrasznik Antinousa – Pamphobeteus antinous Pocock, 1903
  3. Nieustrasznik Augusta – Pamphobeteus augusti (Simon, 1889)
  4. Nieustrasznik gruboudy – Pamphobeteus crassifemur Bertani, Fukushima i Silva, 2008
  5. Nieustrasznik dziki – Pamphobeteus ferox (Ausserer, 1875)
  6. Nieustrasznik mocny – Pamphobeteus fortis (Ausserer, 1875)
  7. Nieustrasznik Gangotena – Pamphobeteus gangotenai Cisneros-Heredia, Peñaherrera-R., León-E., Sherwood, Gabriel, Brescovit i Lucas, 2023
  8. Nieustrasznik potężny – Pamphobeteus grandis Bertani, Fukushima i Silva, 2008
  9. Nieustrasznik niezwykły – Pamphobeteus insignis Pocock, 1903
  10. Nieustrasznik prekolumbijski – Pamphobeteus jamacoaque Peñaherrera-R., Cisneros-Heredia, León-E., Sherwood, Gabriel, Brescovit i Lucas, 2023
  11. Nieustrasznik Lapoli – Pamphobeteus lapola Sherwood, Gabriel, Brescovit i Lucas, 2022
  12. Nieustrasznik lasjuntaski – Pamphobeteus lasjuntas Peñaherrera-R., Cisneros-Heredia, León-E., Sherwood, Gabriel, Brescovit i Lucas, 2023
  13. Nieustrasznik Matildy – Pamphobeteus matildeae Sherwood, Gabriel, Peñaherrera-R., Cisneros-Heredia, León-E., Brescovit i Lucas, 2023
  14. Nieustrasznik Nellibly – Pamphobeteus nellieblyae Sherwood, Gabriel, Brescovit i Lucas, 2022
  15. Nieustrasznik czarnobarwny – Pamphobeteus nigricolor (Ausserer, 1875)
  16. Nieustrasznik ozdobny – Pamphobeteus ornatus Pocock, 1903
  17. Nieustrasznik sumacki – Pamphobeteus skis León-E., Peñaherrera-R., Cisneros-Heredia, Sherwood, Gabriel, Brescovit i Lucas, 2023
  18. Nieustrasznik Sucrów – Pamphobeteus sucreorum Gabriel i Sherwood, 2022
  19. Nieustrasznik niebieskawy – Pamphobeteus ultramarinus Schmidt, 1995
  20. Nieustrasznik Urviny – Pamphobeteus urvinae Sherwood, Gabriel, Brescovit i Lucas, 2022
  21. Nieustrasznik verdolaga – Pamphobeteus verdolaga Cifuentes, Perafán i Estrada-Gomez, 2016
  22. Nieustrasznik zachodni – Pamphobeteus vespertinus (Simon, 1889)
  23. Nieustrasznik zarumcki – Pamphobeteus zaruma Sherwood, Gabriel, Brescovit i Lucas, 2022
Przeczytaj też  CITES 2023 - Dziś zaczynają obowiązywać listy CITES

Rodzaj MIKROSTĘPEK

Parvicarina Galleti-Lima, Hamilton, Borges i Guadanucci, 2023

  1. Mikrostępek Leita – Parvicarina felipeleitei (Bertani i Leal, 2016)

Rodzaj GLINNIK

Pelinobius Karsch, 1885

  1. Glinnik okaleczony – Pelinobius muticus Karsch, 1885

Rodzaj PŁOMIENNIK

Phlogiellus Pocock, 1897

  1. Płomiennik świński – Phlogiellus aper (Simon, 1891)
  2. Płomiennik czarnogłowy – Phlogiellus atriceps Pocock, 1897
  3. Płomiennik Baera – Phlogiellus baeri (Simon, 1877)
  4. Płomiennik dwubarwny – Phlogiellus bicolor Strand, 1911
  5. Płomiennik Bogadka – Phlogiellus bogadeki Nunn, West i von Wirth, 2016
  6. Płomiennik krótkostopy – Phlogiellus brevipes (Thorell, 1897)
  7. Płomiennik łysogórski – Phlogiellus bundokalbo (Barrion i Litsinger, 1995)
  8. Płomiennik taweski – Phlogiellus daweiensis Sivayyapram i Warrit, 2020
  9. Płomiennik bezbronny – Phlogiellus inermis (Ausserer, 1871)
  10. Płomiennik wyspiarski – Phlogiellus insulanus (Hirst, 1909)
  11. Płomiennik borneański – Phlogiellus insulanus borneoensis (Schmidt, 2015)
  12. Płomiennik filipiński – Phlogiellus insularis (Simon, 1877)
  13. Płomiennik Wu – Phlogiellus jiaxiangi Lin i Li, 2021
  14. Płomiennik Laza – Phlogiellus johnreylazoi Nunn, West i von Wirth, 2016
  15. Płomiennik długopalpy – Phlogiellus longipalpus Chomphuphuang, Smith, Wongvilas, Sivayyapram, Songsangchote i Warrit, 2017
  16. Płomiennik Verdez – Phlogiellus moniqueverdezae Nunn, West i von Wirth, 2016
  17. Płomiennik niemy – Phlogiellus mutus (Giltay, 1935)
  18. Płomiennik mglisty – Phlogiellus nebulosus (Rainbow, 1899)
  19. Płomiennik ciemny – Phlogiellus obscurus (Hirst, 1909)
  20. Płomiennik ozdobny – Phlogiellus ornatus (Thorell, 1897)
  21. Płomiennik wybrzeżowy – Phlogiellus orophilus (Thorell, 1897)
  22. Płomiennik niebieskoczarny – Phlogiellus pelidnus Nunn, West i von Wirth, 2016
  23. Płomiennik Ji – Phlogiellus quanyui Lin, Li i Chen, 2021
  24. Płomiennik Ravena – Phlogiellus raveni Sivayyapram i Warrit, 2020
  25. Płomiennik podosłonny – Phlogiellus subinermis (Giltay, 1934)
  26. Płomiennik Watasa – Phlogiellus watasei (Kishida, 1920)
  27. Płomiennik Wanga – Phlogiellus xinping (Zhu i Zhang, 2008)

Rodzaj HAŁAŚNIK

Phoneyusa Karsch, 1884

  1. Hałaśnik rogowaty – Phoneyusa antilope (Simon, 1889)
  2. Hałaśnik belandzki – Phoneyusa belandana Karsch, 1884
  3. Hałaśnik dwuzębny – Phoneyusa bidentata Pocock, 1900
  4. Hałaśnik iturański – Phoneyusa bidentata ituriensis Laurent, 1946
  5. Hałaśnik Bouviera – Phoneyusa bouvieri Berland, 1917
  6. Hałaśnik Buttnera – Phoneyusa buettneri Karsch, 1886
  7. Hałaśnik Chavaliera – Phoneyusa chevalieri Simon, 1906
  8. Hałaśnik nożozębny – Phoneyusa cultridens Berland, 1917
  9. Hałaśnik gaboński – Phoneyusa gabonica (Simon, 1889)
  10. Hałaśnik Giltay – Phoneyusa giltayi Laurent, 1946
  11. Hałaśnik smukłostopy – Phoneyusa gracilipes (Simon, 1889)
  12. Hałaśnik Lesserta – Phoneyusa lesserti Dresco, 1973
  13. Hałaśnik mankietowy – Phoneyusa manicata Simon, 1907
  14. Hałaśnik książęcy – Phoneyusa principium Simon, 1907
  15. Hałaśnik rumiany – Phoneyusa rutilata (Simon, 1907)
  16. Hałaśnik Westa – Phoneyusa westi Smith, 1990

Rodzaj OŚMIOHARF

Phormictopus Pocock, 1901

  1. Ośmioharf bezwłosy – Phormictopus atrichomatus Schmidt, 1991
  2. Ośmioharf złoty / złocisty – Phormictopus auratus Ortiz i Bertani, 2005
  3. Ośmioharf południowy – Phormictopus australis Mello-Leitão, 1941
  4. Ośmioharf dwupasy – Phormictopus bistriatus Rudloff, 2008
  5. Ośmioharf krabowy – Phormictopus cancerides (Latreille, 1806)
  6. Ośmioharf ostrzegający – Phormictopus cautus (Ausserer, 1875)
  7. Ośmioharf ślimakożerny – Phormictopus cochleasvorax Rudloff, 2008
  8. Ośmioharf kubański – Phormictopus cubensis Chamberlin, 1917
  9. Ośmioharf Fritzscha – Phormictopus fritzschei Rudloff, 2008
  10. Ośmioharf Jona – Phormictopus jonai Rudloff, 2008
  11. Ośmioharf czarnoskóry – Phormictopus melodermus Chamberlin, 1917
  12. Ośmioharf szeroki – Phormictopus platus Chamberlin, 1917
  13. Ośmioharf Ribeira – Phormictopus ribeiroi Mello-Leitão, 1923
  14. Ośmioharf Schepanski – Phormictopus schepanskii Rudloff, 2008

Rodzaj LIROWARG

Phormingochilus Pocock, 1895

  1. Lirowarg nadrzewny – Phormingochilus arboricola (Schmidt i Barensteiner, 2015)
  2. Lirowarg Everetta – Phormingochilus everetti Pocock, 1895
  3. Lirowarg Pennella-Hewletta – Phormingochilus pennellhewlettorum Smith i Jacobi, 2015
  4. Lirowarg tygrysi – Phormingochilus tigrinus Pocock, 1895

Rodzaj TRÓJSZORSTNIK

Phrixotrichus Simon, 1889

  1. Trójszorstnik Jara – Phrixotrichus jara Perafán i Pérez-Miles, 2014
  2. Trójszorstnik pucarski – Phrixotrichus pucara Ferretti, 2015
  3. Trójszorstnik loszy – Phrixotrichus scrofa (Molina, 1782)
  4. Trójszorstnik lisi – Phrixotrichus vulpinus (Karsch, 1880)

Rodzaj BLISKONÓŻKA

Plesiopelma Pocock, 1901

  1. Bliskonóżka aspidospermska – Plesiopelma aspidosperma Ferretti i Barneche, 2014
  2. Bliskonóżka Gertscha – Plesiopelma gertschi (Caporiacco, 1955)
  3. Bliskonóżnka cesarska – Plesiopelma imperatrix Piza, 1976
  4. Bliskonóżka wyspiarska – Plesiopelma insulare (Mello-Leitão, 1923)
  5. Bliskonóżka długomostkowa – Plesiopelma longisternale (Schiapelli i Gerschman, 1942)
  6. Bliskonóżka Manna – Plesiopelma manni Gabriel, Sherwood i Pérez-Miles, 2023
  7. Bliskonóżka groźna – Plesiopelma minense (Mello-Leitão, 1943)
  8. Bliskonóżka śluzowa – Plesiopelma myodes Pocock, 1901
  9. Bliskonóżka Pagano – Plesiopelma paganoi Ferretti i Barneche, 2014
  10. Bliskonóżka bąbelek – Plesiopelma physopus (Mello-Leitão, 1926)
  11. Bliskonóżka prostoręka – Plesiopelma rectimanum (Mello-Leitão, 1923)
  12. Bliskonóżka półpomarańczowa – Plesiopelma semiaurantiacum (Simon, 1897)

Rodzaj BLISKOFALIK

Plesiophrictus Pocock, 1899

  1. Bliskofalik Fabra – Plesiophrictus fabrei (Simon, 1892)
  2. Bliskofalik lniany – Plesiophrictus linteatus (Simon, 1891)
  3. Bliskofalik meghalajski – Plesiophrictus meghalayaensis Tikader, 1977
  4. Bliskofalik Millarda – Plesiophrictus millardi Pocock, 1899
  5. Bliskofalik nilagiriski – Plesiophrictus nilagiriensis Siliwal, Molur i Raven, 2007
  6. Bliskofalik Senffta – Plesiophrictus senffti (Strand, 1907)
  7. Bliskofalik jedwabisty – Plesiophrictus sericeus Pocock, 1900
  8. Bliskofalik cienkostopy – Plesiophrictus tenuipes Pocock, 1899

Rodzaj BARWNOBESTIA

Poecilotheria Simon, 1885

  1. Barwnobestia bruzdowata – Poecilotheria fasciata (Latreille, 1804)
  2. Barwnobestia urodziwa – Poecilotheria formosa Pocock, 1899
  3. Barwnobestia tamarynowa – Poecilotheria hanumavilasumica Smith, 2004
  4. Barwnobestia metaliczna – Poecilotheria metallica Pocock, 1899
  5. Barwnobestia miranda – Poecilotheria miranda Pocock, 1900
  6. Barwnobestia ozdobna / zdobiona – Poecilotheria ornata Pocock, 1899
  7. Barwnobestia Raja – Poecilotheria rajaei Nanayakkara, Kirk, Dayananda, Ganehiarachchi, Vishvanath i Kusuminda, 2012
  8. Barwnobestia królewska – Poecilotheria regalis Pocock, 1899
  9. Barwnobestia czerwonawa – Poecilotheria rufilata Pocock, 1899
  10. Barwnobestia Smitha – Poecilotheria smithi Kirk, 1996
  11. Barwnobestia srilankijska – Poecilotheria srilankensis Nanayakkara, Ganehiarachi, Kusuminda, Vishvanath, Karunaratne i Kirk, 2020
  12. Barwnobestia paskowana – Poecilotheria striata Pocock, 1895
  13. Barwnobestia ciemnobrązowa / brązowa – Poecilotheria subfusca Pocock, 1895
  14. Barwnobestia tygrysiowessela / tygrysia – Poecilotheria tigrinawesseli Smith, 2006
  15. Barwnobestia wstęgowata – Poecilotheria vittata Pocock, 1895

Rodzaj NOŻYCZNIK

Psalistops Simon, 1889

  1. Nożycznik kolumbijski – Psalistops colombianus Mori i Bertani, 2020
  2. Nożycznik czarnozady – Psalistops melanopygius Simon, 1889

Rodzaj HARFIARZ

Psalmopoeus Pocock, 1895

  1. Harfiarz Cambridga – Psalmopoeus cambridgei Pocock, 1895
  2. Harfiarz czasowy / zegarmistrz – Psalmopoeus chronoarachne Peñaherrera-R. i León-E., 2023
  3. Harfiarz duchowy – Psalmopoeus ecclesiasticus Pocock, 1903
  4. Harfiarz szmaragdowy – Psalmopoeus emeraldus Pocock, 1903
  5. Harfiarz Irmy – Psalmopoeus irminia Saager, 1994
  6. Harfiarz Langenbuchera – Psalmopoeus langenbucheri Schmidt, Bullmer i Thierer-Lutz, 2006
  7. Harfiarz majański – Psalmopoeus maya Witt, 1996
  8. Harfiarz podeszwowy – Psalmopoeus plantaris Pocock, 1903
  9. Harfiarz piękny – Psalmopoeus pulcher Petrunkevitch, 1925
  10. Harfiarz odmienny – Psalmopoeus reduncus (Karsch, 1880)
  11. Harfiarz szatański / diabelski – Psalmopoeus satanas Peñaherrera-R. i León-E., 2023
  12. Harfiarz Wiktora – Psalmopoeus victori Mendoza, 2014

Rodzaj SKĄPOTARCZNIK

Psednocnemis West, Nunn i Hogg, 2012

  1. Skąpotarcznik krótkogałęźnik – Psednocnemis brachyramosa (West i Nunn, 2010)
  2. Skąpotarcznik Goha – Psednocnemis davidgohi West, Nunn i Hogg, 2012
  3. Skąpotarcznik szczękokolcy – Psednocnemis gnathospina (West i Nunn, 2010)
  4. Skąpotarcznik spokojny – Psednocnemis imbellis (Simon, 1891)
  5. Skąpotarcznik Huffa – Psednocnemis jeremyhuffi (West i Nunn, 2010)

Rodzaj PSEUDOMIĘKKONÓG

Pseudhapalopus Strand, 1907

  1. Pseudomiękkonóg kłujący – Pseudhapalopus aculeatus Strand, 1907

Rodzaj PSEUDODZIELNONÓŻKA

Pseudoschizopelma Smith, 1995

  1. Pseudodzielnonóżka długostopa – Pseudoschizopelma macropus (Ausserer, 1875)

Rodzaj SKRZYDŁOWARG

Pterinochilus Pocock, 1897

  1. Skrzydłowarg Alluauda – Pterinochilus alluaudi Berland, 1914
  2. Skrzydłowarg Smitha – Pterinochilus andrewsmithi Gallon, 2009
  3. Skrzydłowarg strunowy – Pterinochilus chordatus (Gerstaecker, 1873)
  4. Skrzydłowarg skryty – Pterinochilus cryptus Gallon, 2008
  5. Skrzydłowarg lapalala – Pterinochilus lapalala Gallon i Engelbrecht, 2011
  6. Skrzydłowarg Lugarda – Pterinochilus lugardi Pocock, 1900
  7. Skrzydłowarg myszowaty / słoneczny – Pterinochilus murinus Pocock, 1897
  8. Skrzydłowarg Gabriela – Pterinochilus raygabrieli Gallon, 2009
  9. Skrzydłowarg Simona – Pterinochilus simoni Berland, 1917
  10. Skrzydłowarg żarłoczny – Pterinochilus vorax Pocock, 1897

Rodzaj SKRZYDŁONÓŻKA

Pterinopelma Pocock, 1901

  1. Skrzydłonóżka długomostkowa – Pterinopelma longisternale (Bertani, 2001)
  2. Skrzydłonóżka różowa – Pterinopelma roseum (Mello-Leitão, 1923)
  3. Skrzydłonóżka uszkodzona – Pterinopelma vitiosum (Keyserling, 1891)

Rodzaj REICHLINGA

Reichlingia Rudloff, 2001

  1. Reichlinga Anny – Reichlingia annae (Reichling, 1997)

Rodzaj PRZECIWNONÓŻKA

Reversopelma Schmidt, 2001

  1. Przeciwnonóżka Herzoga – Reversopelma herzogi Gabriel, Sherwood i Pérez-Miles, 2023
  2. Przeciwnonóżka Petersa – Reversopelma petersi Schmidt, 2001

Rodzaj SAHADRYNIEC

Sahydroaraneus Mirza i Sanap, 2014

  1. Sahadryniec wzgórzowy – Sahydroaraneus collinus (Pocock, 1899)
  2. Sahadryniec Hirsta – Sahydroaraneus hirsti Mirza i Sanap, 2014
  3. Sahadryniec radży – Sahydroaraneus raja (Gravely, 1915)
  4. Sahadryniec Sebastiana – Sahydroaraneus sebastiani Sunil Jose, 2017

Rodzaj SANDINISTA

Sandinista Longhorn i Gabriel, 2019

  1. Sandinista włócznik – Sandinista lanceolatum (Simon, 1891)

Rodzaj DZIELNOPRZĘDNIK

Schismatothele Karsch, 1879

  1. Dzielnoprzędnik Benedettiego – Schismatothele benedettii Panzera, Perdomo i Pérez-Miles, 2011
  2. Dzielnoprzędnik wyspiarski – Schismatothele caeri Moeller, Weinmann i Guadanucci, 2023
  3. Dzielnoprzędnik przedkolonialny – Schismatothele caiquetia Moeller, Weinmann i Guadanucci, 2023
  4. Dzielnoprzędnik hakaritamski – Schismatothele hacaritama Perafán, Valencia-Cuéllar i Guadanucci, 2019
  5. Dzielnoprzędnik nadęty – Schismatothele inflata (Simon, 1889)
  6. Dzielnoprzędnik Kastona – Schismatothele kastoni (Caporiacco, 1955)
  7. Dzielnoprzędnik smugowaty – Schismatothele lineata Karsch, 1879
  8. Dzielnoprzędnik meridański – Schismatothele merida Moeller, Weinmann i Guadanucci, 2023
  9. Dzielnoprzędnik skromny – Schismatothele modesta (Simon, 1889)
  10. Dzielnoprzednik Moonenów – Schismatothele moonenorum Moeller, Weinmann i Guadanucci, 2023
  11. Dzielnoprzędnik Olsona – Schismatothele olsoni Guadanucci, Perafán i Valencia-Cuéllar, 2019
  12. Dzielnoprzędnik rzemieślniczek – Schismatothele opifex (Simon, 1889)
  13. Dzielnoprzędnik quimbajski – Schismatothele quimbaya Moeller, Weinmann i Guadanucci, 2023
  14. Dzielnoprzędnik timto-cuicki – Schismatothele timotocuica Moeller, Weinmann i Guadanucci, 2023
  15. Dzielnoprzędnik wayański – Schismatothele wayana Moeller, Weinmann i Guadanucci, 2023
  16. Dzielnoprzędnik Weinmanna – Schismatothele weinmanni Guadanucci, Perafán i Valencia-Cuéllar, 2019

Rodzaj DZIELNONÓŻKA

Schizopelma F. O. Pickard-Cambridge, 1897

  1. Dzielnonóżka dwugrzbieta – Schizopelma bicarinatum F. O. Pickard-Cambridge, 1897
  2. Dzielnonóżka jaskiniowa – Schizopelma juxtantricola (Ortiz i Francke, 2015)

Rodzaj MIOTŁOCHÓD

Scopelobates Simon, 1903

  1. Miotłochód jedwabisty – Scopelobates sericeus Simon, 1903

Rodzaj KSIĘŻYCOSTROJKA

Selenocosmia Ausserer, 1871

  1. Księżycostrojka Anubisa – Selenocosmia anubis Yu, S.Y. Zhang, F. Zhang, Li i Yang, 2021
  2. Księżycostrojka Arndsta – Selenocosmia arndsti (Schmidt i von Wirth, 1991)
  3. Księżycostrojka aruańska – Selenocosmia aruana Strand, 1911
  4. Księżycostrojka Barensteinery – Selenocosmia barensteinerae (Schmidt, Hettegger i Matthes, 2010)
  5. Księżycostrojka zdobiona – Selenocosmia compta Kulczyński, 1911
  6. Księżycostrojka grubostopa – Selenocosmia crassipes (L. Koch, 1874)
  7. Księżycostrojka deliańska – Selenocosmia deliana Strand, 1913
  8. Księżycostrojka zdziczała – Selenocosmia effera (Simon, 1891)
  9. Księżycostrojka okopcona – Selenocosmia fuliginea (Thorell, 1895)
  10. Księżycostrojka Hasselta – Selenocosmia hasselti Simon, 1891
  11. Księżycostrojka włosostopa – Selenocosmia hirtipes Strand, 1913
  12. Księżycostrojka szlachetna – Selenocosmia honesta Hirst, 1909
  13. Księżycostrojka niezwykła – Selenocosmia insignis (Simon, 1890)
  14. Księżycostrojka jawajska – Selenocosmia javanensis (Walckenaer, 1837)
  15. Księżycostrojka krótkopiórkowa – Selenocosmia javanensis brachyplectra Kulczyński, 1908
  16. Księżycostrojka długopiórkowa – Selenocosmia javanensis dolichoplectra Kulczyński, 1908
  17. Księżycostrojka rdzawożółta – Selenocosmia javanensis fulva Kulczyński, 1908
  18. Księżycostrojka sumatrzańska – Selenocosmia javanensis sumatrana Thorell, 1890
  19. Księżycostrojka Jiafa – Selenocosmia jiafu Zhu i Zhang, 2008
  20. Księżycostrojka Kovarika – Selenocosmia kovariki (Schmidt i Krause, 1995)
  21. Księżycostrojka kulluańska – Selenocosmia kulluensis Chamberlin, 1917
  22. Księżycostrojka włóczniczka – Selenocosmia lanceolata Hogg, 1914
  23. Księżycostrojka wełnianostopa – Selenocosmia lanipes Ausserer, 1875
  24. Księżycostrojka długoembolusowa – Selenocosmia longiembola Yu, S. Y. Zhang, F. Zhang, Li i Yang, 2021
  25. Księżycostrojka Mittmanny – Selenocosmia mittmannae (Barensteiner i Wehinger, 2005)
  26. Księżycostrojka papuaska – Selenocosmia papuana Kulczyński, 1908
  27. Księżycostrojka Peerbooma – Selenocosmia peerboomi (Schmidt, 1999)
  28. Księżycostrojka kochanica – Selenocosmia pritami Dyal, 1935
  29. Księżycostrojka Qiana – Selenocosmia qiani Yu, S. Y. Zhang, F. Zhang, Li i Yang, 2021
  30. Księżycostrojka Raciborskiego – Selenocosmia raciborskii Kulczyński, 1908
  31. Księżycostrojka samarska – Selenocosmia samarae (Giltay, 1935)
  32. Księżycostrojka podobna – Selenocosmia similis Kulczyński, 1911
  33. Księżycostrojka stirlindzka – Selenocosmia stirlingi Hogg, 1901
  34. Księżycostrojka szybka – Selenocosmia strenua (Thorell, 1881)
  35. Księżycostrojka Strubella – Selenocosmia strubelli Strand, 1913
  36. Księżycostrojka Sutherlanda – Selenocosmia sutherlandi Gravely, 1935
  37. Księżycostrojka tahańska – Selenocosmia tahanensis Abraham, 1924
  38. Księżycostrojka tęga – Selenocosmia valida (Thorell, 1881)
  39. Księżycostrojka xinhuańska – Selenocosmia xinhuaensis Zhu i Zhang, 2008
  40. Księżycostrojka Zhanga – Selenocosmia zhangzhengi Lin, 2022

Rodzaj KSIĘŻYCOKRĄGLIK

Selenogyrus Pocock, 1897

  1. Księżycokrąglik afrykański – Selenogyrus africanus (Simon, 1887)
  2. Księżycokrąglik złoty – Selenogyrus aureus Pocock, 1897
  3. Księżycokrąglik Austina – Selenogyrus austini Smith, 1990
  4. Księżycokrąglik błękitny – Selenogyrus caeruleus Pocock, 1897

Rodzaj KSIĘŻYCOŁUK

Selenotholus Hogg, 1902

  1. Księżycołuk Foelschea – Selenotholus foelschei Hogg, 1902

Rodzaj KSIĘŻYCZNIK

Selenotypus Pocock, 1895

  1. Księżycznik pierzastostopy – Selenotypus plumipes Pocock, 1895

Rodzaj JEDWABNONÓŻKA

Sericopelma Ausserer, 1875

  1. Jedwabnonóżka wąska – Sericopelma angustum (Valerio, 1980)
  2. Jedwabnonóżka pospolita – Sericopelma commune F. O. Pickard-Cambridge, 1897
  3. Jedwabnonóżka dotańska – Sericopelma dota Valerio, 1980
  4. Jedwabnonóżka ciężka – Sericopelma embrithes (Chamberlin i Ivie, 1936)
  5. Jedwabnonóżka kłamliwa – Sericopelma fallax Mello-Leitão, 1923
  6. Jedwabnonóżka rdzwa – Sericopelma ferrugineum Valerio, 1980
  7. Jedwabnonóżka generalska – Sericopelma generala Valerio, 1980
  8. Jedwabnonóżka rozległa – Sericopelma immensum Valerio, 1980
  9. Jedwabnonóżka czarnostępy – Sericopelma melanotarsum Valerio, 1980
  10. Jedwabnonóżka panamska – Sericopelma panamanum (Karsch, 1880)
  11. Jedwabnonóżka panameńska / meksyko-panamska – Sericopelma panamense (Simon, 1891)
  12. Jedwabnonóżka czerwonolśniąca – Sericopelma rubronitens Ausserer, 1875
  13. Jedwabnonóżka leśnolubna – Sericopelma silvicola Valerio, 1980
  14. Jedwabnonóżka upalańska – Sericopelma upala Valerio, 1980

Rodzaj SICKIUS

Sickius Soares i Camargo, 1948

  1. Sickius długobulby – Sickius longibulbi Soares i Camargo, 1948

Rodzaj KULOWGŁĄB

Sphaerobothria Karsch, 1879

  1. Kulowgłąb Hoffmanna – Sphaerobothria hoffmanni Karsch, 1879

Rodzaj KOLCOGOLENIOGŁASZCZEK

Spinosatibiapalpus Gabriel i Sherwood, 2020

  1. Kolcogoleniogłaszczek bora – Spinosatibiapalpus bora Sherwood i Gabriel, 2021
  2. Kolcogoleniogłaszczek Cambra – Spinosatibiapalpus cambrai Gabriel i Sherwood, 2022
  3. Kolcogoleniogłaszczek kolcogłaszczkowy – Spinosatibiapalpus spinulopalpus (Schmidt i Weinmann, 1997)
  4. Kolcogoleniogłaszczek Tansleya – Spinosatibiapalpus tansleyi Gabriel i Sherwood, 2020
  5. Kolcogoleniogłaszczek potrójny – Spinosatibiapalpus trinitatis (Pocock, 1903)

Rodzaj LINIOWCZYK

Stichoplastoris Rudloff, 1997

  1. Liniowczyk prosty – Stichoplastoris angustatus (Kraus, 1955)
  2. Linowczyk asterixa – Stichoplastoris asterix (Valerio, 1980)
  3. Linowczyk ząbkowany – Stichoplastoris denticulatus (Valerio, 1980)
  4. Linowczyk skryty – Stichoplastoris elusinus (Valerio, 1980)
  5. Linowczy długorysy – Stichoplastoris longistylus (Kraus, 1955)
  6. Linowczyk obelixa – Stichoplastoris obelix (Valerio, 1980)
  7. Linowczyk Schustera – Stichoplastoris schusterae (Kraus, 1955)
  8. Linowczyk cienkonogi – Stichoplastoris stylipus (Valerio, 1982)

Rodzaj WARSTWONÓŻKA

Stromatopelma Karsch, 1881

  1. Warstwonóżka Batesa – Stromatopelma batesi (Pocock, 1902)
  2. Warstwonóżka obuta – Stromatopelma calceatum (Fabricius, 1793)
  3. Warstwonóżka szarobuta – Stromatopelma calceatum griseipes (Pocock, 1897)
  4. Warstwonóżka okopcona / dymna – Stromatopelma fumigatum (Pocock, 1900)
  5. Warstwonóżka grubonoga / grubostopa – Stromatopelma pachypoda (Strand, 1908)
  6. Warstwonóżka szatańska/ diabelska – Stromatopelma satanas (Berland, 1917)

Rodzaj TAKSIN

Taksinus Songsangchote, Sippawat, Khaikaew i Chomphuphuang, 2022

  1. Taksin bambusowy – Taksinus bambus Songsangchote, Sippawat, Khaikaew i Chomphuphuang, 2022

Rodzaj NISKOSZYJ

Tapinauchenius Ausserer, 1871

  1. Niskoszyj brunatny – Tapinauchenius brunneus Schmidt, 1995
  2. Niskoszyj miedziany – Tapinauchenius cupreus Schmidt i Bauer, 1996
  3. Niskoszyj Grety – Tapinauchenius gretae Cifuentes i Bertani, 2022
  4. Niskoszyj Herrera – Tapinauchenius herrerai Gabriel i Sherwood, 2022
  5. Niskoszyj szerokostopy – Tapinauchenius latipes L. Koch, 1875
  6. Niskoszyj pierzastostopy – Tapinauchenius plumipes (C. L. Koch, 1842)
  7. Niskoszyj olbrzymi – Tapinauchenius polybotes Hüsser, 2018
  8. Niskoszyj Rasta – Tapinauchenius rasti Hüsser, 2018
  9. Niskoszyj karaibski – Tapinauchenius sanctivincenti (Walckenaer, 1837)

Rodzaj DOBROLĄDÓWKA

Tekoapora Galleti-Lima, Hamilton, Borges i Guadanucci, 2023

  1. Dobrolądówka Wacketa – Tekoapora wacketi (Mello-Leitão, 1923)

Rodzaj ŚWIEŻOOK

Thalerommata Ausserer, 1875

  1. Świeżook Gertscha – Thalerommata gertschi Bertani i Raven, 2023
  2. Świeżook smukły – Thalerommata gracilis Ausserer, 1875
  3. Świeżook huilański – Thalerommata huila Bertani i Raven, 2023
  4. Świeżook rzeźnicki – Thalerommata macella (Simon, 1903)
  5. Świeżook cętkowany – Thalerommata maculata Bertani i Raven, 2023
  6. Świeżook Pecka – Thalerommata pecki Bertani i Raven, 2023
  7. Świeżook błyszczący – Thalerommata splendens Bertani i Raven, 2023
  8. Świeżook łuskowaty – Thalerommata squamea Bertani i Raven, 2023

Rodzaj DRAPIEŻNICA

Theraphosa Walckenaer, 1805

  1. Drapieżnica rogata – Theraphosa apophysis (Tinter, 1991)
  2. Drapieżnica goliat / blondyna – Theraphosa blondi (Latreille, 1804)
  3. Drapieżnica kolcostopa – Theraphosa spinipes (Ausserer, 1871)
  4. Drapieżnica Stirma – Theraphosa stirmi Rudloff i Weinmann, 2010

Rodzaj TWOROWŁOS

Thrigmopoeus Pocock, 1899

  1. Tworowłos niezwykły – Thrigmopoeus insignis Pocock, 1899
  2. Tworowłos dziki – Thrigmopoeus truculentus Pocock, 1899

Rodzaj WŁOSONÓŻKA

Thrixopelma Schmidt, 1994

  1. Włosonóżka aymarska – Thrixopelma aymara (Chamberlin, 1916)
  2. Włosonóżka cyjanowa – Thrixopelma cyaneolum Schmidt, Friebolin i Friebolin, 2005
  3. Włosonóżka lagunaski – Thrixopelma lagunas Schmidt i Rudloff, 2010
  4. Włosonóżka długoszyja – Thrixopelma longicolli (Schmidt, 2003)
  5. Włosonóżka Nadiny – Thrixopelma nadineae Sherwood i Gabriel, 2022
  6. Włosonóżka Ockerta – Thrixopelma ockerti Schmidt, 1994
  7. Włosonóżka peruwińska – Thrixopelma peruvianum (Schmidt, 2007)
  8. Włosonóżka świądowa – Thrixopelma pruriens Schmidt, 1998

Rodzaj CZARNAWIEC

Tliltocatl Mendoza i Francke, 2020

  1. Czarnawiec kędzierzawy / siwowłosy – Tliltocatl albopilosus (Valerio, 1980)
  2. Czarnawiec epikurski / Epikura – Tliltocatl epicureanus (Chamberlin, 1925)
  3. Czarnawiec Kahlenberga – Tliltocatl kahlenbergi (Rudloff, 2008)
  4. Czarnawiec piaskowy – Tliltocatl sabulosus (F. O. Pickard-Cambridge, 1897)
  5. Czarnawiec Schrodera – Tliltocatl schroederi (Rudloff, 2003)
  6. Czarnawiec wędrowny / czerwonoodwłokowy – Tliltocatl vagans (Ausserer, 1875)
  7. Czarnawiec Verdeza – Tliltocatl verdezi (Schmidt, 2003)

Rodzaj BŁYSKOTNIK

Tmesiphantes Simon, 1892

  1. Błyskotnik Amada – Tmesiphantes amadoi Yamamoto, Lucas, Guadanucci i Indicatti, 2007
  2. Błyskotnik amazoński – Tmesiphantes amazonicus Fabiano-da-Silva, Guadanucci i DaSilva, 2019
  3. Błyskotnik Aridy – Tmesiphantes aridai Gonzalez-Filho, Brescovit i Lucas, 2014
  4. Błyskotnik Bethanii – Tmesiphantes bethaniae Yamamoto, Lucas, Guadanucci i Indicatti, 2007
  5. Błyskotnik Brescovita – Tmesiphantes brescoviti (Indicatti, Lucas, Guadanucci i Yamamoto, 2008)
  6. Błyskotnik Bucherla – Tmesiphantes buecherli (Indicatti, Lucas, Guadanucci i Yamamoto, 2008)
  7. Błyskotnik Caymma – Tmesiphantes caymmii Yamamoto, Lucas, Guadanucci i Indicatti, 2007
  8. Błyskotnik gruboudy – Tmesiphantes crassifemur (Gerschman i Schiapelli, 1960)
  9. Błyskotnik dolinny – Tmesiphantes guayarus Fabiano-da-Silva, Guadanucci i DaSilva, 2019
  10. Błyskotnik podziemny – Tmesiphantes hypogeus Bertani, Bichuette i Pedroso, 2013
  11. Błyskotnik zachodni – Tmesiphantes intiyaykuy Nicoletta, Ferretti, Chaparro i West, 2022
  12. Błyskotnik riodejanerski – Tmesiphantes janeira (Keyserling, 1891)
  13. Błyskotnik maleńki – Tmesiphantes mirim Fabiano-da-Silva, Guadanucci i DaSilva, 2015
  14. Błyskotnik aromatyczny – Tmesiphantes mutquina (Perafán i Pérez-Miles, 2014)
  15. Błyskotnik północno-wschodni – Tmesiphantes nordestinus Fabiano-da-Silva, Guadanucci i DaSilva, 2019
  16. Błyskotnik pochmurny – Tmesiphantes nubilus Simon, 1892
  17. Błyskotnik otyły – Tmesiphantes obesus (Simon, 1892)
  18. Błyskotnik perpi – Tmesiphantes perp Guadanucci i Silva, 2012
  19. Błyskotnik Raula – Tmesiphantes raulseixasi Fabiano-da-Silva, Guadanucci i DaSilva, 2019
  20. Błyskotnik riopretański – Tmesiphantes riopretano Guadanucci i Silva, 2012
  21. Błyskotnik uru – Tmesiphantes uru (Perafán i Pérez-Miles, 2014)
  22. Błyskotnik Hektora – Tmesiphantes yupanqui (Perafán i Pérez-Miles, 2014)

Rodzaj SZCZĘKOWŁOSKA

Trichognathella Gallon, 2004

  1. Szczękowłoska Scholanda – Trichognathella schoenlandi (Pocock, 1900)

Rodzaj SIERŚCIONÓŻKA

Trichopelma Simon, 1888

  1. Sierścionóżka pokrewna – Trichopelma affine (Simon, 1892)
  2. Sierścionóżka Banksa – Trichopelma banksia Özdikmen i Demir, 2012
  3. Sierścionóżka bimińska – Trichopelma bimini Mori i Bertani, 2020
  4. Sierścionóżka powszechna – Trichopelma coenobita (Simon, 1889)
  5. Sierścionóżka kubańska – Trichopelma cubanum (Simon, 1903)
  6. Sierścionóżka rdzawożółta – Trichopelma fulvum (Bryant, 1948)
  7. Sierścionóżka Gabriela – Trichopelma gabrieli Mori i Bertani, 2020
  8. Sierścionóżka Goloboffa – Trichopelma goloboffi Mori i Bertani, 2020
  9. Sierścionóżka Huffa – Trichopelma huffi Mori i Bertani, 2020
  10. Sierścionóżka ponura – Trichopelma illetabile Simon, 1888
  11. Sierścionóżka wyspiarska – Trichopelma insulanum (Petrunkevitch, 1926)
  12. Sierścionóżka juventudzka – Trichopelma juventud Mori i Bertani, 2020
  13. Sierścionóżka laselvska – Trichopelma laselva Valerio, 1986
  14. Sierścionóżka Laury – Trichopelma laurae Mori i Bertani, 2020
  15. Sierścionóżka Loua – Trichopelma loui Mori i Bertani, 2020
  16. Sierścionóżka cętkowana – Trichopelma maculatum (Banks, 1906)
  17. Sierścionóżka błyszcząca – Trichopelma nitidum Simon, 1888
  18. Sierścionóżka Platnicka – Trichopelma platnicki Mori i Bertani, 2020
  19. Sierścionóżka Steina – Trichopelma steini (Simon, 1889)
  20. Sierścionóżka Tosta – Trichopelma tostoi Mori i Bertani, 2020
  21. Sierścionóżka venadzka – Trichopelma venadense (Valerio, 1986)
  22. Sierścionóżka zebra – Trichopelma zebra (Petrunkevitch, 1925)

Rodzaj PRÓŻNOSZATKA

Typhochlaena C. L. Koch, 1850

  1. Próżnoszatka amma – Typhochlaena amma Bertani, 2012
  2. Próżnoszatka Costy – Typhochlaena costae Bertani, 2012
  3. Próżnoszatka dziecięca – Typhochlaena curumim Bertani, 2012
  4. Próżnoszatka Paschoala – Typhochlaena paschoali Bertani, 2012
  5. Próżnoszatka unikatowa – Typhochlaena seladonia (C. L. Koch, 1841)

Rodzaj DZIOBIEC

Umbyquyra Gargiulo, Brescovit i Lucas, 2018

  1. Dziobiec szpiczasty – Umbyquyra acuminatum (Schmidt i Tesmoingt, 2005)
  2. Dziobiec araguański – Umbyquyra araguaia Gargiulo, Brescovit i Lucas, 2018
  3. Dziobiec belterrański – Umbyquyra belterra Gargiulo, Brescovit i Lucas, 2018
  4. Dziobiec caxiuański – Umbyquyra caxiuana Gargiulo, Brescovit i Lucas, 2018
  5. Dziobiec cuiabański – Umbyquyra cuiaba Gargiulo, Brescovit i Lucas, 2018
  6. Dziobiec Gurleya – Umbyquyra gurleyi Sherwood i Gabriel, 2020
  7. Dziobiec palmowy – Umbyquyra palmarum (Schiapelli i Gerschman, 1945)
  8. Dziobiec paranaibański – Umbyquyra paranaiba Gargiulo, Brescovit i Lucas, 2018
  9. Dziobiec sapezalski – Umbyquyra sapezal Gargiulo, Brescovit i Lucas, 2018
  10. Dziobiec Schmidta – Umbyquyra schmidti (Rudloff, 1996)
  11. Dziobiec tapajski – Umbyquyra tapajos Gargiulo, Brescovit i Lucas, 2018
  12. Dziobiec tucuruicki – Umbyquyra tucurui Gargiulo, Brescovit i Lucas, 2018

Rodzaj PŁASKONÓŻKA

Urupelma Kaderka, Lüddecke, Řezáč, Řezáčová i Hüsser, 2023

  1. Płaskonóżka ashaninka – Urupelma ashaninka Kaderka, Lüddecke, Řezáč, Řezáčová i Hüsser, 2023
  2. Płaskonóżka atarrazka – Urupelma atarraz Kaderka, Lüddecke, Řezáč, Řezáčová i Hüsser, 2023
  3. Płaskonóżka tkaczka – Urupelma awanqay Kaderka, Lüddecke, Řezáč, Řezáčová i Hüsser, 2023
  4. Płaskonóżka Diany – Urupelma dianae Kaderka, Lüddecke, Řezáč, Řezáčová i Hüsser, 2023
  5. Płaskonóżka Johanny – Urupelma johannae Kaderka, Lüddecke, Řezáč, Řezáčová i Hüsser, 2023
  6. Płaskonóżka machiguendzka – Urupelma machiguenga Kaderka, Lüddecke, Řezáč, Řezáčová i Hüsser, 2023
  7. Płaskonóżka megantonadzka – Urupelma megantonianum Kaderka, Lüddecke, Řezáč, Řezáčová i Hüsser, 2023
  8. Płaskonóżka pampaska – Urupelma pampas Kaderka, Lüddecke, Řezáč, Řezáčová i Hüsser, 2023
  9. Płaskonóżka peruwiańska – Urupelma peruvianum (Chamberlin, 1916)
  10. Płaskonóżka świętomaryjska – Urupelma sanctimariae Kaderka, Lüddecke, Řezáč, Řezáčová i Hüsser, 2023
  11. Płaskonóżka świętotereńska – Urupelma sanctitheresae Kaderka, Lüddecke, Řezáč, Řezáčová i Hüsser, 2023
  12. Płaskonóżka veronicańska – Urupelma veronicae Kaderka, Lüddecke, Řezáč, Řezáčová i Hüsser, 2023

Rodzaj VITALIK

Vitalius Lucas, Silva i Bertani, 1993

  1. Vitalik południowy – Vitalius australis Galleti-Lima, Hamilton, Borges i Guadanucci, 2023
  2. Vitalik Bucherla – Vitalius buecherli Bertani, 2001
  3. Vitalik kolorowy – Vitalius chromatus (Schmidt, 2004)
  4. Vitalik wątpliwy – Vitalius dubius (Mello-Leitão, 1923)
  5. Vitalik Lucasy – Vitalius lucasae Bertani, 2001
  6. Vitalik nieokreślony – Vitalius nondescriptus (Mello-Leitão, 1926)
  7. Vitalik parański – Vitalius paranaensis Bertani, 2001
  8. Vitalik restinga – Vitalius restinga Bertani, 2023
  9. Vitalik sapirandzki – Vitalius sapiranga Bertani, 2023
  10. Vitalik sorocabski – Vitalius sorocabae (Mello-Leitão, 1923)
  11. Vitalik włochaty – Vitalius vellutinus (Mello-Leitão, 1923)

Rodzaj ODMIENNIK

Xenesthis Simon, 1891

  1. Odmiennik Avanzadory – Xenesthis avanzadora Sherwood, Gabriel, Peñaherrera-R., Brescovit i Lucas, 2023
  2. Odmiennik kolumbijski – Xenesthis colombiana Simon, 1891
  3. Odmiennik potworny – Xenesthis immanis (Ausserer, 1875)
  4. Odmiennik pośredni – Xenesthis intermedia Schiapelli i Gerschman, 1945
  5. Odmiennik bajeczny – Xenesthis monstrosa Pocock, 1903

Rodzaj JANOMAMI

Yanomamius Bertani i Almeida, 2021

  1. Janomami Francisca – Yanomamius franciscoi Bertani i Almeida, 2021
  2. Janomami nebliński – Yanomamius neblina Bertani i Almeida, 2021
  3. Janomami Raoniego – Yanomamius raonii Bertani i Almeida, 2021
  4. Janomami zwyczajny – Yanomamius waikoshiemi (Bertani i Araújo, 2006)

Rodzaj NADRZEWNIK

Ybyrapora Fukushima i Bertani, 2017

  1. Nadrzewnik innostópek – Ybyrapora diversipes (C. L. Koch, 1842)
  2. Nadrzewnik gamba – Ybyrapora gamba (Bertani i Fukushima, 2009)
  3. Nadrzewnik sooretamski – Ybyrapora sooretama (Bertani i Fukushima, 2009)


Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!

NOTA PRAWNA
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


4 przemyślenia na temat Polskie nazewnictwo ptaszników – Liczymy na Wasze opinie!

  1. Widać że się napracowaliście za co +, ale czy dodawanie oprócz nazw łacińskich dodatkowej Polskiej nie wprowadza jeszcze większego zamieszania? W USA używanie nazw zwyczajowych wprowadziło jedynie chaos. Ludzie używają nazw zwyczajowych inni łacińskich a jeszcze inni obu aby wyklucz nieporozumienia. Co do naukowców czy hodowców, to oni używają tylko łacińskich nazw bo wtedy mamy 100% o czym mówimy.

    Reply
  2. Mam mieszane uczucia szczególnie w odniesieniu do nazw angielskich, gdzie naukowcy badający ptaszniki często sami używają terminu tarantula a z tego co widzę ci co badają rodzaj Lycosa, wcale tego terminu nie używają i to oburzenie występuje chyba głównie w Polsce. Generalnie rzecz biorąc nazwy zwyczajowe nie muszą odzwierciedlać systematyki biologicznej (np. Zyzuś tłuścioch, Żubr, Żbik) i powinny chyba być dość proste, i te angielskie taką funkcję chcąc nie chcąc spełniają, te tutaj zaproponowane choć odzwierciedlają systematykę lepiej, to prawda, ale i wprowadzają więcej zamieszania. W sumie nie wiem po co bo przecież od wiernego odwzorowywania systematyki już mamy nazwy – łacińskie. Chociaż nie ukrywam część nazw mi się podoba.

    Reply
  3. Fajny projekt, ale co najwyżej jako licencjat/magisterka z filologii klasycznej albo polonistyki. W praktyce to przewracanie hobby do góry nogami i utrudnianie bo nazwy hobbystyczne i tak funkcjonują w języku potocznym i w handlu, a nazw naukowych nie ma potrzeby tłumaczyć, nie bez powodu są w łacinie – po to aby przełamać barierę językową naukowego świata i aby nie dochodziło do nieścisłości i błędów spowodowanych innymi językami.

    Reply

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu