Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
1274
Ssaki – Opisy

Rattus rattus – szczur śniady

Rattus rattus – szczur śniady

Długość ciała szczura śniadego Rattus rattus wynosi 16 – 25 cm, ogona 18 – 25 cm, stopy tylnej 3,2 – 4 cm, ucha 2,2 – 2,7 cm. Ciężar ciała 175 – 200 g. Ubarwienie bardzo zmienne. Grzbiet popielatoczarny z rudym lub szarobrązowym odcieniem, rzadziej zupełnie czarny. Spód ciała jaśniejszy, często niemal biały. Uszy są duże, cieniutkie i prawie pozbawione włosów. Ogon szczura śniadego jest dłuższy od tułowia i głowy, a pyszczek ostro zakończony.

Pochodzi z lasów południowo-wschodniej Azji, gdzie żyje jako zwierzę nadrzewne, ale obecnie żyje na całym świecie. Najliczniej reprezentowany jest strefie tropikalnej i subtropikalnej (nie występuje na terenach podbiegunowych).

W naszej szerokości geograficznej szczur zwykle jest ubarwiony czarno i dlatego w niektórych językach jego nazwa odnosi się właśnie do tej charakterystycznej cechy. Po angielsku nazywany jest „black rat”, po francusku „rat noir”, a po niderlandzku „zwart rat”.

Szczur śniady spotykany jest w całej Polsce. Zamieszkuje prawie wyłącznie osiedla ludzkie, jest niemal nieodłącznym, bardzo niechcianym, współlokatorem człowieka. Upodobał on sobie górne kondygnacje budynków mieszkalnych. Często żyje na statkach i w portach nadmorskich. Chętnie zamieszkuje magazyny i hale targowe, gdzie szuka suchych i ciepłych miejsc na legowiska. Spotkać go można także na śmietnikach. świetnie wspina się po drzewach i ścianach domów.

Przeczytaj też  Chamaeleonidae - kameleonowate, kameleony

Jest gatunkiem wszystkożernym, jednak podstawową bazą pokarmową są rośliny – nasiona i owoce. Powoduje duże szkody w zapasach zbóż i w spiżarniach. Jest głównym roznosicielem dżumy.

Rozmnaża się przez cały rok (samica rodzi od 2 do 6 razy w roku). Samica po 20 – 24-dniowej ciąży rodzi od 4 do 9 (niekiedy do 15) młodych. Maluchy już w 3 – 6 miesiącu życia mogą rozpocząć rozród. Szczur śniady żyje do 7 lat.

 

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu