Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [29]
Loading...
6111
Boa – Opisy, Węże – Opisy

Eryx colubrinus – strzelec egipski

Eryx colubrinus – strzelec egipski

Eryx colubrinus – strzelec egipski (choć nazwa ta odnosi się do podgatunku nominalnego). Najpopularniejszy chyba strzelec w hodowli amatorskiej. Występuje w północnej i wschodniej Afryce (Egipcie, Sudanie Etiopii, Kenii, Libii, Czadzie, Nigerii i Jemenie). Drugi podgatunek Eryx colubrinus loveridgei nazywany jest strzelcem kenijskim* lub wschodnioafrykańskim*. Teren jego występowania to obszar od środkowej Tanzanii po południową Etiopię i od południowo – zachodniej Somalii po granicę Kenii z Ugandą. Dorosłe samice mierzą nie całe 50 cm (rekord 76 cm przy wadze 350 g). Samce są mniejsze i nie przekraczają 45 cm i ciężaru 100 g. Ich ubarwienie podstawowe jest żółte lub pomarańczowe z brązowymi lub czarnymi owalnymi plamkami. Brzuch jest jasnokremowy. Osobniki o najbardziej południowym zasięgu są pozbawione ciemnych palm i mają pomarańczowe ubarwienie dlatego czasami nazywane są „ognistymi”. Znane są hodowlane osobniki albinotyczne. Samica latem rodzi do 15 młodych mierzących niecałe 20 cm. Są długowieczne zazwyczaj dożywają kilkunastu lat choć rekordowy osobnik przeżył 30 lat w hodowli.

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracował Witold „Wiciu” Borkowski na podstawie doświadczeń własnych, zaprzyjaźnionych hodowców i poniższej literatury:

 1. Broghammer S. Albinos;
 2. Coborn J.: Atlas węży Świata,
 3. Griehl K.: Schlangen;
 4. Juszczyk W. Gady i płazy – mały słownik zoologiczny;
 5. Kocian M. Hroznysi a krajty;
 6. Mamaied S., Kudriacew S. Reptili w terrariumie;
 7. Marzec, Ross. The reproductive hubsbandry of Pythons and Boas;
 8. Schmidt D. Riesenschlangen;
 9. Stafford P. Pythons and Boas;
 10. Wagner D.: Boas;
 11. Walls J. The Living Boas;
 12. Walls J. Boas: Rosy & Ground;
 13. Wengler W. Riesenschlangen;
 14. Knobloch O. Rozmnoźeni poustniho hroznyśka Eryx miliaris;
Przeczytaj też  Morelia boeleni - pyton czarnyZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


3 przemyślenia na temat Eryx colubrinus – strzelec egipski

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu