Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
7044
Fauna Polski – Opisy, Jaszczurki – Opisy, Jaszczurkowate

Lacerta viridis – jaszczurka zielona

Lacerta viridis – jaszczurka zielona

Wygląd

Jaszczurka zielona (Lacerta viridis Laurenti, 1768) to średniej wielkości jaszczurka o dużej głowie, silnych kończynach i długim lub bardzo długim ogonie. U obu płci, ubarwienie jest takie same, jasne lub ciemno-zielone. Przeważnie u samców można dostrzec małe, czarne punkty, swoim wyglądem przypominające rysunek. Dolną szczękę i podgardle mają intensywnie niebieskie. Brzuch białawy, zielonkawy lub żółty. Samce mają masywniejszą, na wierzchu ciemniejszą głowę. Wielkość nie przekracza przeważnie 400 mm.

Występowanie

Od północnej Hiszpanii na zachodzie do południowej Rosji na wschodzie i do Normandii na północy po Sycylię na południu. W Polsce bardzo rzadko, jedynie na Śląsku Cieszyńskim. Znajduje się pod ochroną gatunkową.

Biotop

Żyje ona w ciepłych ale wilgotnych środowiskach (np. zarośniętych brzegach potoków i stawów

Zachowanie

Przy dobrej pogodzie w marcu lub kwietniu opuszcza schronienie zimowe (wpierw samce, następnie samice i młode). Wiosną i latem jaszczurki wychodzą ze swoich kryjówek wczesnym rankiem i długo grzeją się na słońcu, póki nie osiągną temperatury 32-36°C. W poszukiwaniu pokarmu lub partnera przemierzają zajmowane przez siebie terytorium o powierzchni 30-50m2. Jaszczurka ta znajduje dobrą kryjówkę do zimowania już we wrześniu, jej sen trwa 6 miesięcy. Młodsze osobniki czasami są aktywne do końca października.

Przeczytaj też  Acanthocercus atricollis - agama niebieskogłowa, agama niebieskogardła

Żywienie

Żywi się głównie większymi owadami, np. chrząszczami, pasikonikami i świerszczami. Również stonogi, małe ślimaki, ptasie jaja i młode osobniki innych jaszczurek.

Rozmnażanie

Samiec i samica spotykają się ejszcze przed rozpoczęciem właściwego okresu godowego, wykorzystują wspólnie to samo miejsce do kąpieli słonecznych i nocują również razem w jednej kryjówce. Pierwsze złożenie jaja odbywa się między majem a czerwcem, w dobrych warunkach klimatycznych jaszczurka zielona powtórnieodbywa gody i samica ponowanie składa jaja na przełomie czerwca i lipca. Młode wylęgają się po upływie ok. 80-85 dni. Samica składa jednorazowo ok. 20 jaj.

Naturalni wrogowie

Jeże, kuny i rózne gatunki patków.

Uwagi

  • młode po wykluciu są jednolicie oliwkowo brązowe lub brązowe, bez jasnych szat młodocianych.
  • w  czasie pierwszych miesięcy życia tworzą niewielkie grupki
  • Podczas zimnego, deszczowego lata spada liczebność tych jaszczurek, gdyż nie wszystkie młode się wylęgają, a wylęgnięte słabo rosną. Zaś dojrzałe do rozrodu samice składają jaja następnej wiosny (mniejszą ilość)

Autor : ed

 

Odróżnianie płci od innych jaszczurek polski

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu