Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [12]
Loading...
5911
Początkujący, Błonkoskrzydłe – Artykuły, Chrząszcze – Artykuły, Drzewołazy – artykuły, Jaszczurki – Artykuły, Karaczany – Arykuły, Krokodyle – Artykuły, Modliszki – Artykuły, Motyle – Artykuły, Mrówki – Artykuły, Owady – Artykuły, Pajęczaki – Artykuły, Pluskwiaki – Artykuły, Płazy – Artykuły, Prostoskrzydłe – Artykuły, Ptaszniki – Artykuły, Skorpiony – Artykuły, Skorupiaki – Artykuły, Ssaki – Artykuły, Straszyki – Artykuły, Węże – Artykuły, Wije – Artykuły, Żółwie – Artykuły

Jak kupić zdrowe zwierzę?

Jak kupić zdrowe zwierzę?

Od kilku lat obserwuję wzrastające zainteresowanie urządzaniem w domowych warunkach „małego zoo”. Jak grzyby po deszczu pojawiają się większe i mniejsze sklepy zoologiczne, które w swoich ofertach poza klatkami, akwariami, rozmaitymi akcesoriami pielęgnacyjno-hodowlanymi zamieszczają również żywe stworzenia. Kolorowe i egzotyczne ptaki, groźne i wzbudzające respekt gady czy puszyste „przytulanki”: króliczki miniaturowe, świnki morskie, koszatniczki nie zalicza się już do nieosiągalnych „rarytasów”.

Jednak co zrobić, aby po podjęciu decyzji o zakupie być naprawdę zadowolonym. Jak pozyskać zdrowego, cieszącego oczy i duszę nowego członka rodziny? I w końcu jak nie stracić czasem dość sporej sumy pieniędzy?

Wbrew pozorom zakup zdrowego zwierzęcia nie jest taki prosty

1. Przed zakupem należy jak najwięcej dowiedzieć się o wybranym zwierzęciu. Poznać jego wymagania środowiskowe, żywieniowe.

2. Nie wybierać zwierzątka na „łapu capu”. Czasem warto odwiedzić sklep kilka razy, obserwując zachowanie „wybrańca” Ocenić jego kondycję, sposób poruszania, zainteresowanie otoczeniem i karmą. Warto porozmawiać na ten temat z obsługą sklepu.

3. Zwierzęta powinny pochodzić z „dobrego domu” – w tym przypadku z „dobrego sklepu”. Jak go rozpoznać?

a). Zwierzęta otrzymują zróżnicowaną, dostosowaną do wymagań gatunkowych, świeżą karmę,

b). Klatki są dobrze oświetlone, odpowiednio wyposażone w urządzenia grzewcze i klimatyzacyjne. W terrariach umieszczone są termometry.

Przeczytaj też  Platemys platycephala - chów i hodowla

c). Woda w poidłach i basenach kąpielowych jest zawsze świeża i czysta.

d). Odchody (wylinki) są regularnie usuwane,

e). Zwierzęta, a w szczególności ptaki są wesołe, aktywne, chętne go zabawy, ufne w stosunku do człowieka, dobrze odżywione i wybarwione.

f). Sklep zna i korzysta z pomocy lekarza weterynarii, którego może polecić lub zachęca do skontaktowania się z nim telefonicznie

g). Obsługa lub właściciel sklepu zna pochodzenie swoich zwierząt. Posiada odpowiednie dokumenty rejestrowe, zaświadczające o pochodzeniu zwierząt szczególnie gatunków objętych międzynarodową ochroną gatunkową CITES

h). Z chwilą, gdy zdecydujesz się na kupno, sprzedawca poleca, byś jednocześnie nabył podręcznik traktujący o opiece nad wybranym gatunkiem zwierzęcia, zdrowe jedzenia, dodatkowe wyposażenie i terrarium najlepsze na jakie cię stać. Obsługa tłumaczy, jak ważne są parametry środowiska oraz dołącza spis żywności, którą zwierzak otrzymywał do tej pory. Zadadzą ci oni wiele pytań i nawet odradzą kupno, jeśli okaże się, że nie będziesz mógł należycie zadbać o zwierzaka lub dyskretnie zasugerują ci kupno innego, mniej kłopotliwego gatunku, bardziej odpowiedniego do twojego domu, doświadczenia czy stylu życia.

 

Lek. wet. Jarosław ZajączkowskiZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Jedno przemyślenie na temat Jak kupić zdrowe zwierzę?

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu