Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [12]
Loading...
8033
Początkujący, Błonkoskrzydłe – Artykuły, Chrząszcze – Artykuły, Drzewołazy – artykuły, Jaszczurki – Artykuły, Karaczany – Arykuły, Krokodyle – Artykuły, Modliszki – Artykuły, Motyle – Artykuły, Mrówki – Artykuły, Owady – Artykuły, Pajęczaki – Artykuły, Pluskwiaki – Artykuły, Płazy – Artykuły, Prostoskrzydłe – Artykuły, Ptaszniki – Artykuły, Skorpiony – Artykuły, Skorupiaki – Artykuły, Ssaki – Artykuły, Straszyki – Artykuły, Węże – Artykuły, Wije – Artykuły, Żółwie – Artykuły

Jak kupić zdrowe zwierzę?

Jak kupić zdrowe zwierzę?

Od kilku lat obserwuję wzrastające zainteresowanie urządzaniem w domowych warunkach „małego zoo”. Jak grzyby po deszczu pojawiają się większe i mniejsze sklepy zoologiczne, które w swoich ofertach poza klatkami, akwariami, rozmaitymi akcesoriami pielęgnacyjno-hodowlanymi zamieszczają również żywe stworzenia. Kolorowe i egzotyczne ptaki, groźne i wzbudzające respekt gady czy puszyste „przytulanki”: króliczki miniaturowe, świnki morskie, koszatniczki nie zalicza się już do nieosiągalnych „rarytasów”.

Jednak co zrobić, aby po podjęciu decyzji o zakupie być naprawdę zadowolonym. Jak pozyskać zdrowego, cieszącego oczy i duszę nowego członka rodziny? I w końcu jak nie stracić czasem dość sporej sumy pieniędzy?

Wbrew pozorom zakup zdrowego zwierzęcia nie jest taki prosty

1. Przed zakupem należy jak najwięcej dowiedzieć się o wybranym zwierzęciu. Poznać jego wymagania środowiskowe, żywieniowe.

2. Nie wybierać zwierzątka na „łapu capu”. Czasem warto odwiedzić sklep kilka razy, obserwując zachowanie „wybrańca” Ocenić jego kondycję, sposób poruszania, zainteresowanie otoczeniem i karmą. Warto porozmawiać na ten temat z obsługą sklepu.

3. Zwierzęta powinny pochodzić z „dobrego domu” – w tym przypadku z „dobrego sklepu”. Jak go rozpoznać?

a). Zwierzęta otrzymują zróżnicowaną, dostosowaną do wymagań gatunkowych, świeżą karmę,

Przeczytaj też  Poecilotheria tigrinawesseli - raport rozmnożeniowy

b). Klatki są dobrze oświetlone, odpowiednio wyposażone w urządzenia grzewcze i klimatyzacyjne. W terrariach umieszczone są termometry.

c). Woda w poidłach i basenach kąpielowych jest zawsze świeża i czysta.

d). Odchody (wylinki) są regularnie usuwane,

e). Zwierzęta, a w szczególności ptaki są wesołe, aktywne, chętne go zabawy, ufne w stosunku do człowieka, dobrze odżywione i wybarwione.

f). Sklep zna i korzysta z pomocy lekarza weterynarii, którego może polecić lub zachęca do skontaktowania się z nim telefonicznie

g). Obsługa lub właściciel sklepu zna pochodzenie swoich zwierząt. Posiada odpowiednie dokumenty rejestrowe, zaświadczające o pochodzeniu zwierząt szczególnie gatunków objętych międzynarodową ochroną gatunkową CITES

h). Z chwilą, gdy zdecydujesz się na kupno, sprzedawca poleca, byś jednocześnie nabył podręcznik traktujący o opiece nad wybranym gatunkiem zwierzęcia, zdrowe jedzenia, dodatkowe wyposażenie i terrarium najlepsze na jakie cię stać. Obsługa tłumaczy, jak ważne są parametry środowiska oraz dołącza spis żywności, którą zwierzak otrzymywał do tej pory. Zadadzą ci oni wiele pytań i nawet odradzą kupno, jeśli okaże się, że nie będziesz mógł należycie zadbać o zwierzaka lub dyskretnie zasugerują ci kupno innego, mniej kłopotliwego gatunku, bardziej odpowiedniego do twojego domu, doświadczenia czy stylu życia.

 

Lek. wet. Jarosław Zajączkowski

Jedno przemyślenie na temat Jak kupić zdrowe zwierzę?

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu