Ssaki

Zwierzęta jadowite i trujące w otoczeniu człowieka

Bogactwo świata ożywionego naszej planety przejawia się niezliczoną ilością gatunków roślin i zwierząt. Tworzą one, wraz z przedstawicielami pozostałych Królestw, szereg łańcuchów współzależności, z czego najbardziej spektakularne są łańcuchy pokarmowe. Zarówno rośliny, jak i zwierzęta, przyjmują w nich rolę "łowców"…


Popularne gatunki
Ssaki - wiadomości


2 kwietnia 2019 / Jaszczurki, Ssaki, Węże dusiciele, Żółwie

Waran stepowy, pyton królewski, Pseudemys peninsularis, świnka wietnamska jako gatunki inwazyjne w Hiszpanii

W Hiszpanii uznano powyższe gatunki za gatunki inwazyjne, co zakazuje handlu nimi i ich rozmnażania.
Czytaj więcej
1 września 2015 / Ssaki

Koniec ery świnek morskich, nowa nazwa Kawia domowa

Popularny zwierzak domowy zwany wcześniej "świnką morską" oficjalnie ma zmienioną polską nazwę na "kawia domowa". Zmianę wprowadziło w 2015 roku Muzeum i Instytut Zoologii PAN w Warszawie w publikacji "Polskie nazewnictwo ssaków świata". Również rodzaj Cavia ma nazwę zmienioną na kawia.
Czytaj więcej

Nowe opisy - ssaki


 • Thallomys nigricauda – akacjoszczur czarnoogonowy

  Thallomys nigricauda – akacjoszczur czarnoogonowy

  Akacjoszczur osiąga rozmiary ok. 13-15 cm długości ciała u samców oraz ok. 12,7-15,5 cm u samic. Ogon jest dłuższy niż ciało, od ok. 14,5 cm do 18,8 cm, wyraźnie dłuższy u samców. Waga dorosłych osobników waha się między 32 a 116 g w przypadku samców oraz 44 a 102 g w przypadku samic – przy czym najczęściej oscyluje wokół 50-60 g. Nie występują znaczne różnice w wielkości i masie między osobnikami obu płci.
 • Chinchilla lanigera – szynszyla

  Chinchilla lanigera – szynszyla

  Szynszyla mała wyglądem szynszyla przypomina wiewiórkę lub królika. Ma krępą budowę ciała, kształtną, okrągłą głowę osadzoną na prawie niewidocznej szyi. Stosunkowo długi ogon pokryty jest ościstym włosem i uniesiony lekko do góry.
 • Sekeetamys calurus – szczotkogon skalny

  Sekeetamys calurus – szczotkogon skalny

  Szczotkogony skalne są średniej wielkości gryzoniami, o wadze dochodzącej do 90 g. Posiadają duże uszy oraz długie wąsy. Umaszczenie jest koloru ciemno piaskowego z czarnymi końcówkami włosów  na grzbiecie i delikatne kremowe na brzuchu. Występuje bardzo wyraźna linia oddzielająca umaszczenie grzbietu od brzucha.

Aktualizowane artykuły