Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [33]
Loading...
28137
Ssaki – Opisy

Graphiurus murinus – pędzlogon zwinny, „popielica afrykańska”

Graphiurus murinus – pędzlogon zwinny, „popielica” afrykańska

Pędzlogon zwinny (Graphiurus murinus Smuts, 1832)-. Zwierzęta te są aktywnymi nocą gryzoniami o wyglądzie przypominającym nieco połączenie myszy z wiewiórką, długości ciała około 6-8 cm (15 cm z ogonem) i wadze 18-30 g. Pędzlogony to sympatyczne, ruchliwe zwierzęta o białym brzuchu, ciemnej masce w okolicy dużych, wskazujących na nocną aktywność oczu i szarym płaszczu na wierzchniej stronie ciała. Posiadają stosunkowo długi, puszysty ogon, ułatwiający im utrzymanie równowagi na gałęziach wśród których spędzają większość czasu. Za ogon ten nie można łapać ani przenosić!

Nazewnictwo

Nazwa polska: Pędzlogon zwinny, nieprawidłowo w handlu popielica afrykańska, pilch afrykański, mikro wiewiórka – nie są to jednak popielice ani tym bardziej wiewiórki!

Nazwa angielska: The Woodland Dormouse, African Dwarf Dormouse, African Pygmy Dormouse, Woodland Dormouse

Nazwa niemiecka: Afrikanischer Waldbilch, Die Afrikanischen Bilche (nazwa rodzaju Graphiurus) Pinselschwanzbilche (nazwa rodzaju Graphiurus)

Nazwa czeska: plch africký

Występowanie

Pędzlogony zwinne występują powszechnie w całej Afryce z wyjątkiem północnej części kontynentu.

Przeczytaj też  Eutamias sibiricus - burunduk

Zachowanie

Te małe ssaki w naturze żyją w grupach rodzinnych składających się z około 15 osobników. rodziny takie śpią w ciągu dnia razem w dziuplach drzew – w terrarium należy im zapewnić podobne schronienie, dobrze w tym celu sprawdzają się budki lęgowe dla ptaków. Począwszy od zmroku zwierzęta zaczynają biegać i aktywnie komunikować się między sobą wydając serie szczebioczących dźwięków i pisków, co sprawia, że ich obserwacja w terrarium jest naprawdę interesująca.

Pędzlogony mają ogromne potrzeby ruchu, są niezwykle szybkie i doskonale się wspinają, w naturalnym środowisku potrafią obejmować w posiadanie terytorium o wielkości kilku hektarów(!), musimy brać to pod uwagę aranżując dla nich terrarium, które musi być przestronne z licznymi sznurami, konarami i miejscami do wspinania. Dobrze sprawdzają się też drabinki i drewniane zabawki dla ptaków, czy nawet puste rolki po papierze, w których zwierzaki mogą się nie tylko bawić, ale i schować. Stopy pędzlogonów mają specjalną chropowata strukturę, przez co mogą się one poruszać po terrarium w wielu niewiarygodnych pozycjach, nawet do góry nogami. Zwierzęta te w młodym wieku można oswoić i nauczyć nieuciekania z ręki opiekuna, którą traktują jako swoisty plac zabaw. Należy jednak pamiętać, że spłoszone „pilchy” potrafią bardzo szybko uciekać i skaczą doskonale nawet na odległość ponad jednego metra celnie trafiając w wymierzony punkt.

Zwierzęta te wydzielają stosunkowo duże ilości odchodów, choć ich zapach nie jest tak wyczuwalny jak popularnych myszy hodowlanych. Pędzlogony to niewymagające zwierzęta, które zapewniają wielogodzinną rozrywkę spędzoną na obserwacji ich harców w terrarium.

Terrarium

Terrarium dla „popielic” powinno zapewniać doskonałą wentylację, najlepiej jeśli wieko i cala boczna ściana wykonane są z drobnej siatki. Minimalne wymiary terrarium dla pary to 50x40x70 cm, gdzie największy wymiar to wysokość.

Przeczytaj też  Mastomys (Praomys) natalensis - myszorówka natalska

W terrarium umieszczamy gałązki drzew owocowych po których zwierzęta będą się wspinać, dwa domki(budki-dziuple) w których mogą się schować, około 3 cm warstwę podłoża, sianko, pojemnik na pokarm i wodę, której nigdy nie może zabraknąć, gdyż łatwo ulegają odwodnieniu. Można włożyć kółko do biegania dla myszy, dobrze gdyby nie było metalowe z prętami, ale z plastyku bądź drobno-oczkowanej siatki, gdyż w szczeliny między prętami koła mogą wpadać łapki i ogon co grozi ich zakleszczeniem i połamaniem

W terrarium utrzymujemy temperaturę około 25°C, jeśli spadnie ona poniżej 21°C pilchy mogą zacząć zapadać w hibernację.

Żywienie

Jak wspomniałem konieczny jest stały dostęp do świeżej wody. Pędzlogony to zwierzęta głównie roślinożerne. Bazą diety są u nich mieszanki ziaren. W żywieniu „popielic” wykorzystuje się gotowe mieszanki dla chomików i innych gryzoni wzbogacane o żywe i suszone owady oraz owoce i warzywa. Od czasu do czasu można także podać gerberki dla niemowląt np. na bazie kurczaka, indyka lub warzyw i owoców. Owoce które podajemy mogą być świeże, mrożone lub suszone. Świeże produkty powinny być podawane wieczorami a usuwane rano następnego dnia, aby zapobiec ich zepsuciu. Dobrze jest zapewnić im urozmaiconą dietę, aby mieć pewność, że nawet najbardziej wybredne zwierzęta z naszego stadka zaspokoją swój gust.

Rozmnażanie

Rozmnażanie nie stwarza większych trudności. U dorosłych samców jądra są wyraźnie zaznaczone. Dojrzałość płciową osiągają około 5 miesiąca życia, choć z młodymi dobrze jest poczekać aż samica będzie miała około roku, ciąża trwa około 25 dni. Samica rodzi około 4-6 młodych w jednym miocie w gnieździe w dziupli.

 

Opracowanie i źródła informacji

Mateusz PolniakZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Jedno przemyślenie na temat Graphiurus murinus – pędzlogon zwinny, „popielica afrykańska”

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu