Ptaszniki – OpisyAktualizowane artykuły
Hysterocrates crassipes
Gatunek sklasyfikowany w 1897 roku przez Pocock’a. Na wolności występuje w Kamerunie. Angielskie nazwy tego ptasznika to Cameroon mouse brown baboon spider i Cameroon brown baboon.


Stromatopelma calceatum
Na wolności szeroko rozpowszechniony gatunek. Występuje w Sierra Leone, Ghanie, Kamerunie, Liberii, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Beninie i Togo. Inne nazwy to Strometopelma calceata oraz Aranea calceata. Gatunek opisany w 1793 roku przez Fabricius’a.

Tliltocatl (Brachypelma) epicureanum
Na wolności występuje w Meksyku i Panamie. Gatunek opisany w 1925 roku przez Chamberlin’a. Angielska nazwa tego ptasznika to Yucatan Rustrump tarantula. Do rodzaju Brachypelma gatunek został zaliczony w 1994 roku przez A. Smith’a, po…


Poecilotheria striata
Pająk preferujący pokarm latający – ćmy, motyle, muchy. Bardzo żwawo reagujący na wszelkie szybko poruszające się owady – szarańcze, pasikoniki, świerszcze. Ptaszniki z tego rodzaju zazwyczaj aktywnie poszukują pokarmu, rzadko polują z zasadzki.

Euathlus vulpinus
Gatunek sklasyfikowany w 1880 roku przez Karsch’a. Na wolności występuje w Chile. Inne nazwy to Orthothrichus vulpinus, Phrixotrichus auratus i Phrixotrichus roseus.


Nhandu carapoensis
Na wolności występuje w Brazylii i Paragwaju, w lasach deszczowych. Sklasyfikowany w 1981 roku przez Lucas’a. Angielska nazwa tego ptasznika to Brazilian Red Bird Eater. Dorasta do 6 cm ciała, z rozpostartymi odnóżami do 15-18…

Lasiodora itabunae
Gatunek sklasyfikowany w 1921 roku przez Mello-Leitao, na podstawie samicy. Na wolności występuje w Brazylii, w rejonie Bahia. W naturze wytrzymuje temperatury do 35°C. Angielska nazwa tego ptasznika to Black Violet Bird Eater.

Ceratogyrus sanderi
Na wolności występuje w Namibii i Zimbabwe na suchych, trawiastych terenach. W naturze kopie dość głębokie nory. Gatunek opisany w 1906 roku przez Strand’a.