Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
3062
Ptaszniki – Opisy, Pterinochilus

Pterinochilus spp.

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Pterinochilus spp.

Rodzaj Pterinochilus utworzył Pocock w 1897 roku. Osiągają około 5-6 cm ciała i 12-13 cm rozpiętości odnóży. Ptaszniki te występują we wschodniej, środkowej i południowej Afryce. Zamieszkują sawanny gdzie budują małe norki lub zamieszkują różnego rodzaju dołki, korzenie itp. Gniazdo najczęściej wyścielone dużą ilością pajęczyny. Z racji tego, iż zamieszkują sawanny preferują bardziej suche warunki od większości ptaszników. Wysoka wilgotność nieraz jest zabójcza dla tych pająków. Optimum to koło 50% przy temperaturze od 22 do 28*C. Nie są to długowieczne pająki. Dorosłe samce umierają po kilku miesiącach od ostatniej wylinki. Samice żyją do 5 lat. Ptaszniki te rosną bardzo szybko, i przy dobrym karmieniu i warunkach osiągają dojrzałość płciową już po roku od narodzin. Żywią się wszelkimi bezkręgowcami. Z racji dużej siły jadu nie mają problemów nawet kręgowcami małymi kręgowcami. Aktywne są głównie nocą. Na siedem opisanych gatunków w handlu występują trzy.

Gatunki rodzaju Pterinochilus

  1. Pterinochilus alluaudi (Berland, 1914)
  2. Pterinochilus andrewsmithi (Gallon, 2009)
  3. Pterinochilus chordatus (Gerstäcker, 1873)
    Występuje we wschodniej Afryce. Jest to ciemno ubarwiony Pterinochilus – dominuje czerń i brąz. Występują dwa typowe wzory: rząd ciemnych plamek na odwłoku i „słoneczko” na karapaksie (mniej wyraźne od tego u Pterinochilus murinus). Na nogach dominuje barwa żółto brązowa. Występują trzech odmianach barwnych – typowej, jasnej i ciemnej.
  4. Pterinochilus cryptus (Gallon, 2008)
  5. Pterinochilus lapalala (Gallon & Engelbrecht, 2011)
  6. Pterinochilus lugardi (Pocock, 1900)
    Występuje w południowej i wschodniej Afryce. Jest dość charakterystycznie ubarwiony – połączenie szarości z żółcią. Jak każdy ptasznik tego rodzaju posiada wzór na odwłoku i na karapaksie.
  7. Pterinochilus murinus (Pocock, 1897)
    Najbardziej rozprzestrzeniony ptasznik tego rodzaju. Występuje w centralnej, wschodniej i południowej Afryce. Ma wiele odmian barwnych: usumbara (w handlu występują jako Pterinochilus mammilatus i Pterinochilus spinifer, co jest błędne – takich gatunków ma!), normalna forma barwna, jasna, ciemna oraz pośrednia. Dominuje żółty i pomarańczowy odcień. Jak każdy ptasznik tego rodzaju posiada wzór na odwłoku i na karapaksie.
  8. Pterinochilus raygabrieli (Gallon, 2009)
  9. Pterinochilus simoni (Berland, 1917)
  10. Pterinochilus vorax (Pocock, 1897)
Przeczytaj też  Włoski parzące

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Ptaszniki z rodzaju Pterinochilus są zazwyczaj bardzo nerwowe i agresywne. Zaciekle bronią oprzędu rzucając się i kąsając. Wydają przy tym dość głośne syczące dźwięki za pomocą narządów strydulacyjnych umieszczonych między szczękoczułkami a nogogłaszczkami.

Nie wyczesują włosków, co jest istotną sprawą dla alergików. Są dość silne i bardzo szybkie. Należy zachować ostrożność przy manipulowaniu im w terrarium. Najlepiej mieć pod ręką zapasowe pudełko by w wypadku „ucieczki” szybko złapać pająka.

Jadowitość

Ich jad uchodzi za jeden z silniejszych wśród ptaszników. W ich naturalnym środowisku panują dość surowe warunki przez to w wyniku ewolucji pająki te wykształciły silną toksynę, by lepiej radzić sobie w polowaniu.

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

?????????????

Temperatura

????????

Wilgotność

?????????

Żywienie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.

???????????

Dymorfizm płciowy

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.

Samiec jest zdecydowanie mniejszy od samicy i posiada bulbusy na nogogłaszczkach oraz haczyki na pierwszej parze odnóży. Najpewniej określać płeć po wylince. Zwykle są identycznie ubarwione.

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

Są to jedne z najlepiej rozmnażających się ptaszników niewoli. Dojrzałe płciowo pająki po uprzednim obfitym nakarmieniu najlepiej łączyć w terrarium samicy. Są przypadki gdzie samica zjada swojego partnera, lecz częściej pająki te są mało agresywne w stosunku od siebie. Samca można nawet zostawić w terrarium samicy by mieszkały kilka dni razem razem. Kopulacja jest zazwyczaj dość szybka i dynamiczna. Po akcie samiec ucieka i najczęściej napełnia się. Samica robi kokon około półtora miesiąca po kopulacji. Jest on wbudowany w gniazdo i troskliwa matka zaciekle go broni. Można go odebrać do inkubacji jak również zostawić go z matką. Kolejnym wyjściem jest wyjąć samicę z terrarium a kokon zostawić w oprzędzie. Ma on mniejsze szanse zapleśnieć gdyż duża warstwa pajęczyny odpowiednio go zabezpiecza. Młodych jest średnio około 150, choć nieraz zdarzają się kokony po 200-230 młodych. Rodzaj Pterinochilus często wytwarza dwa a nawet trzy kokonu po jednej kopulacji. Są one zwykle mniej obfite jak pierwszy. Niestety często notuje się śmierć samicy po 2-3 kokonach. Z racji tego, iż nie są to długowieczne pająki rozród jeszcze bardziej przyspiesza śmierć

Przeczytaj też  Bombina bombina - kumak nizinny

Uwagi

Ptaszniki te nie są objęte CITES II.

Powyższe informacje proszę traktować jako wspólne dla wszystkich przedstawicieli rodzaju Pterinochilus

Opracowanie i źródła informacji
Andrzej Prokop 'Atrax’

Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005

Opisy gatunkowe

2 przemyślenia na temat Pterinochilus spp.

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu