Ceratogyrus


    Podkategorie:
  • Brak kategorii

Aktualizowane artykuły


Ceratogyrus darlingi
W naturze zamieszkują tereny stosunkowo suche, często swoje obszerne gniazda-kryjówki tworzą z pajęczyny u podnóży drzew lub pomiędzy trawami.


Ceratogyrus spp.
Rodzaj ten zrzesza obecnie 10 gatunków. Gatunek ten zajmowanym biotopem i wyglądem przypomina nieco ptaszniki z rodzaju Pterinochilus, dlatego część ptaszników z tego rodzaju, została ponownie sklasyfikowana jako Ceratogyrus. W nazewnictwie angielskim dość często pojawia…

Ceratogyrus meridionalis
Gatunek sklasyfikowany w 1907 roku przez Hirst’a. Na wolności występuje w Mozambiku i Malawi. Inna nazwa to Pterinochilus meridionalis. Angielska nazwa tego ptasznika to Zimbabwe Grey Baboon.


Ceratogyrus brachycephalus
Gatunek sklasyfikowany w 1919 roku przez Hewitt’a. Na wolności szeroko rozpowszechniony – występuje w Botswanie, Zimbabwe i Afryce Południowej. Angielska nazwa tego ptasznika to Greater Horned Baboon.

Ceratogyrus marshalli
Gatunek bardzo agresywny, zdenerwowany przeważnie atakuje. Dysponuje dość dużą siłą jadu. Według badań, współczynnik LD50 dla tego gatunku wynosi 0,1mg/kg. Śmierć u badanych gryzoni występowała na skutek paraliżu mięśni oddechowych. Nie wyczesuje włosków parzących z…