Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
1653
Owady, Karaczany

Karaczan turecki zmienia nazwę

Karaczan turecki zmienia nazwę

Naukowcy z Chin i Australii opublikowali pracę o badaniach genetycznych nad karaczanami z nadrodziny Blattoidea.

Zmiany taksonomiczne

Najważniejszą zmianą taksonomiczną to uznanie rodzaju Shelfordella za młodszy synonim Periplaneta, co za tym idzie zmiana nazwy karaczana tureckiego z Shelfordella lateralis na Periplaneta lateralis. Ciekawostką jest też, że rodzaj Periplaneta posiada już polską nazwę i jest nią przybyszka. Znane są tutaj takie gatunki jak przybyszka amerykańska (Periplaneta americana), czy przybyszka australijska (Periplaneta australasiae). Karaczan turecki dołącza do tej listy i staje się zatem przybyszką turecką.

Dodatkowe zmiany mniej istotne pod kątem terrarystyki obejmują przeniesienie pozostałych gatunków z rodzaju Shelfordella do Periplaneta, czyli dwóch pozostałych gatunków: S. arabica i S. monochroma oraz propozycję utworzenia nowej podrodziny Hebardininae do której przeniesiono jeden rodzaj Hebardina w obrębie istniejącej już rodziny Blattidae.

Literatura

Przeczytaj też  CITES wprowadza zakaz eksportu zwierząt z Meksyku | Brachypelma, Tliltocatl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!

NOTA PRAWNA
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu