Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
5372
Cyriocosmus, Ptaszniki – Opisy

Cyriocosmus perezmilesi

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Cyriocosmus perezmilesi

 

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Bolivian Dwarf

Systematyka

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena:eukarionty (Eucaryota)
Królestwo:zwierzęta (Animalia)
Typ:stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada:pajęczaki (Arachnida)
Rząd:Pająki (Araneae)
Podrząd:Opisthothelae
Infrarząd:Mygalomorphae
Rodzina:Theraphosidae

Gatunek sklasyfikowany w 2007 roku przez Radana Kaderkę.

Wygląd

Dorosłe samice dostają do 2,5 cm DC (długości ciała), natomiast dorosłe samce maksymalnie osiągają 2 cm DC. Małe pająki po linieniu z nimfy NII mają ok 5-6 mm całkowitej długości. Młode osobniki są ubarwione na kolorowo, a jako podrostki posiadają już charakterystyczne ubarwienie: intensywnie pomarańczowe chelicera i karapaks. Czarny odwłok z czterema parami jasnych pasów po bokach i tzw. „lusterkiem” w kształcie serca. Kądziołki przędne jasnopomarańczowe. Wszystkie odnóża czarne poza intensywnie pomarańczowymi coxa, trochanter i częścią femora. Wentralna część odwłoka jest jednolicie pomarańczowa, bez ornamentów. Dorosłe samce mają mniej intensywne kolory, co widać zwłaszcza na odnóżach; minimalnie zmienia się kształt „lusterka” na odwłoku.

Występowanie

Boliwia: prowincja Beni.

Biotop

W naturze zamieszkują lasy tropikalne lub ich pogranicza, gdzie adaptują szczeliny przy korzeniach drzew, spróchniałe gałęzie lub już istniejące naturalne jamy i wgłębienia. Na obszarze ich występowania temperatura w ciągu roku wynosi średnio 26-28°C, a roczna uśredniona suma opadów to ok. 2000-3000 mm. Na obszarze Boliwii występują dwie pory roku: deszczowa i sucha. Pora deszczowa trwa przeważnie od maja do listopada, natomiast sucha od grudnia do kwietnia. W porze deszczowej wilgotność powietrza jest duża i wynosi średnio 80-85%, a w czasie pory suchej około 65-70%.

Przeczytaj też  Ephebopus rufescens

Długość życia

Jak u wszystkich przedstawicieli Cyriocosmus spp. jest stosunkowo krótka. Samice dożywają do 7-8 lat przy dobrych warunkach, a samce giną zazwyczaj po kilku miesiącach od ostatniej wylinki.

Aktywność

Ten nagłowek wymaga uzupełnienia pomóż nam go zaaktualizować, z góry dziękujemy!

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Z obserwacji wynika, że osobniki tego gatunku nie są w żadnym stopniu agresywne – czując zagrożenie wolą uciec do swojej kryjówki aniżeli zaatakować.

Jadowitość

Jad Cyriocosmus spp. jest słaby dla człowieka, natomiast wystarczająco silny, aby poradzić sobie z ofiarami dużo większymi od nich samych.

Cechy szczególne

Wcześniejsza nazwa to sp. „Bolivia”. Obecnie spotykany wyłącznie pod nazwą Cyriocosmus perezmilesi – ogólnie dostępny, jeden z najpopularniejszych gatunków w obrębie rodzaju. Gatunek wyczesuje z odwłoka włoski parzące typu III.

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

Młode pająki oraz podrostki z racji niewielkich rozmiarów można trzymać w kliszówkach/pojemnikach/niewielkich terrariach. Dla dorosłych osobników będzie odpowiednie terrarium o wymiarach 10x10x10 cm z ok. 5-centymetrową warstwą np. włókna kokosowego.

Wilgotność

Utrzymujemy na poziomie 70-80%.

Temperatura

W dzień 25-28°C z niewielkimi spadkami w nocy.

Żywienie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.

Młode chętnie jedzą małe świerszcze i larwy mącznika młynarka, starszym osobnikom podajemy duże świerszcze, karaczany i szarańczę.

Dymorfizm płciowy

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.
Ten nagłowek wymaga uzupełnienia pomóż nam go zaaktualizować, z góry dziękujemy!

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

Samice są sukcesywnie rozmnażane przy 1,5 cm DC. Samiec po ostatniej wylince posiada bulbusy oraz haczyki. Samca powinno się zostawić u samicy na kilka godzin, ponieważ pająki często dość długo zbierają się do kopulacji. Kopulację można powtarzać w celu zwiększenia szansy na kokon. Kokon tworzony jest przez samicę po ok. 4 tygodniach od kopulacji, natomiast po około miesiącu w kokonie powinny być już nimfy. Liczba jaj w kokonie to zazwyczaj 40-100 sztuk, jednak zdarzają się i liczniejsze kokony z ponad 150 jajami.

Przeczytaj też  Cyriopagopus lividus - ptasznik kobaltowy

U młodych osobników nie ma problemu z karmieniem. Pająkom z rodzaju Cyriocosmus spp. można podawać martwe lub żywe owady karmowe dopasowane odpowiednio do wielkości pająka.

 

 

Opracowanie i źródła informacji
Anna Małecka (Obli/oblivion)

Opracowano na podstawie doświadczeń własnych oraz:
– Revision od Cyriocosmus Simon, 1903, with notes on the genus Hapalopus Ausserer, 1875 (Araneae: Theraposidae); Zootaxa 846: 1-31;
– Cyriocosmus perezmilesi sp. n. from Bolivia (Araneae: Theraphosidae: Theraphosinae); Radan Kaderka, 2007;
– Cyriocosmus venezuelensis sp. n. from Venezuela (Araneae: Theraphosidae: Theraphosinae);
– http://www.arachnoboards.com/ab/
– www.theraphosidae.cz/

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu