Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
3030
Cyriocosmus, Ptaszniki – Opisy

Cyriocosmus venezuelensis

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Cyriocosmus venezuelensis – ptasznik

Nazewnictwo

 

Systematyka

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena:eukarionty (Eucaryota)
Królestwo:zwierzęta (Animalia)
Typ:stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada:pajęczaki (Arachnida)
Rząd:Pająki (Araneae)
Podrząd:Opisthothelae
Infrarząd:Mygalomorphae
Rodzina:Theraphosidae

Gatunek sklasyfikowany w 2009 roku przez Pérez-Miles’a oraz Weinmann’a.

Wygląd

Jest to jeden z najmniejszych gatunków w rodzaju, według opisu R. Kaderki dorosła samica maksymalnie osiąga między 1,5 a 2 cm DC (długość ciała), natomiast dorosły samiec 1,2-1,5 cm DC. Wielkość maluchów po linieniu z nimfy II wynosi zaledwie około 5 mm z rozstawem odnóży. Cyriocosmus venezuelensis jest bardzo podobny do Cyriocosmus elegans, ale w przeciwieństwie do niego opisywany gatunek nie posiada charakterystycznego czarnego trójkąta na karapaksie (od fovea do chelicera). Pająk już od młodości ubarwiony na kolorowo. Odnóża srebrzyste poza femora (które są czarne) oraz coxa (które są pomarańczowe). Chelicery czarno-srebrzyste. Odwłok czarny, przecinają go po bokach 4 pary jasnopomarańczowych pasków, od góry tzw. lusterko w kształcie serca również w jasnopomarańczowym lub jasnoróżowym kolorze. Karapaks w kolorze intensywnej pomarańczy, kądziołki przędne w rdzawym kolorze. Wentralna część odwłoku posiada ciemnoszary/czarny ornament (Cyriocosmus elegans owego ornamentu nie posiada).

Przeczytaj też  Harpactira tigrina

Występowanie

Wenezuela (stan Lara i Carora).

Biotop

W naturze zamieszkują lasy tropikalne lub ich pogranicza, gdzie adaptują szczeliny przy korzeniach drzew, spróchniałe gałęzie lub już istniejące naturalne jamy i wgłębienia. Na obszarze ich występowania temperatura w ciągu roku wynosi średnio 27-29°C, a roczna średnia suma opadów to ok. 3000 mm. Na terenie Wenezueli (poza południem kraju m.in. Wyżyna Gujańska) występują dwie pory roku: deszczowa i sucha. Pora deszczowa trwa przeważnie od maja do listopada, natomiast sucha od grudnia do kwietnia. W porze deszczowej wilgotność powietrza jest duża i wynosi średnio 80-85%, a w czasie pory suchej około 65-70%.

Długość życia

Jak u wszystkich przedstawicieli Cyriocosmus spp. jest stosunkowo krótka. Samice dożywają do 7-8 lat przy dobrych warunkach, a samce giną zazwyczaj po kilku miesiącach od ostatniej wylinki.

Aktywność

Ten nagłowek wymaga uzupełnienia pomóż nam go zaaktualizować, z góry dziękujemy!

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Z obserwacji wynika, że osobniki tego gatunku nie są w żadnym stopniu agresywne – czując zagrożenie wolą uciec do swojej kryjówki aniżeli zaatakować. Jad Cyriocosmus spp. jest słaby dla człowieka, natomiast wystarczająco silny, aby poradzić sobie z ofiarami dużo większymi od nich samych.

Jadowitość

Ten nagłowek wymaga uzupełnienia pomóż nam go zaaktualizować, z góry dziękujemy!

Cechy szczególne

Gatunek stosunkowo „nowy”, ponieważ został sklasyfikowany w 2009 roku, a dokładnie opisany przez Radana Kaderkę rok później. Wcześniej uznawany za formę barwną Cyriocosmus elegans. Cyriocosmus venezuelensis nie jest popularny w handlu i na chwilę obecną w Polsce nie ma młodych osobników w ofertach sprzedaży. Nadal często sprzedawany pod starą nazwą Cyriocosmus sp. Venezuela. Gatunek wyczesuje z odwłoka włoski parzące typu III.

Przeczytaj też  Pająki - trawienie i przechowywanie pokarmu

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

Młode pająki oraz podrostki z racji niewielkich rozmiarów można trzymać w kliszówkach, pojemnikach, niewielkich terrariach. Dla dorosłych osobników będzie odpowiednie terrarium o wymiarach 10/10/10 cm z ok. 5-centymetrową warstwą np. włókna kokosowego.

Temperatura

W dzień 26-28°C z niewielkimi spadkami w nocy.

Wilgotność

Utrzymujemy na poziomie 70-80% .

Żywienie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.

Młode chętnie jedzą małe świerszcze i larwy mącznika młynarka, starszym osobnikom podajemy duże świerszcze, karaczany i szarańczę.

Dymorfizm płciowy

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.
Ten nagłowek wymaga uzupełnienia pomóż nam go zaaktualizować, z góry dziękujemy!

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

Samice osiągają dorosłość przy 1,1 cm DC. Samiec po ostatniej wylince posiada bulbusy oraz haczyki. Samca powinno się zostawić u samicy na kilka godzin, ponieważ pająki często dość długo zbierają się do kopulacji. Kopulację można powtarzać w celu zwiększenia szansy na kokon. Kokon tworzony jest przez samicę po ok. 4 tygodniach od kopulacji, natomiast po około miesiącu w kokonie powinny być już nimfy. Liczba jaj w kokonie to zazwyczaj 40-70 sztuk.

U młodych osobników nie ma problemu z karmieniem. Pająkom z rodzaju Cyriocosmus spp. można podawać martwe lub żywe owady karmowe dopasowane odpowiednio do wielkości pająka.

 

Opracowanie i źródła informacji
Anna Małecka (Obli/oblivion)

Opracowano na podstawie doświadczeń własnych oraz:
– Revision od Cyriocosmus Simon, 1903, with notes on the genus Hapalopus Ausserer, 1875 (Araneae: Theraposidae); Zootaxa 846: 1-31;
– Cyriocosmus perezmilesi sp. n. from Bolivia (Araneae: Theraphosidae: Theraphosinae); Radan Kaderka, 2007;
– Cyriocosmus venezuelensis sp. n. from Venezuela (Araneae: Theraphosidae: Theraphosinae);
– http://www.arachnoboards.com/ab/
– www.theraphosidae.cz/

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu