Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
6260
Cyriocosmus, Ptaszniki – Opisy

Cyriocosmus leetzi

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Cyriocosmus leetzi – ptasznik

Nazewnictwo

 

Systematyka

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena:eukarionty (Eucaryota)
Królestwo:zwierzęta (Animalia)
Typ:stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada:pajęczaki (Arachnida)
Rząd:Pająki (Araneae)
Podrząd:Opisthothelae
Infrarząd:Mygalomorphae
Rodzina:Theraphosidae

Gatunek klasyfikowany w 1999 roku przez Vol’a.

Wygląd

Dorosłe samice dorastają do 2,5 cm DC (długości ciała), natomiast dorosłe samce przeciętnie osiągają 1-1,5 cm DC (zdarzają się również samce wielkości prawie 2 cm DC). Wielkość maluchów po linieniu z NII na L1 to zaledwie 5-6 mm. Młode mają jasnopomarańczowy karapaks oraz ciemnoszare odnóża i odwłok. U podrostków już można zauważyć charakterystyczny ornament na czarnym odwłoku: tzw. „lusterko” o kształcie podobnym do serca i odchodzące od niego 3 pary jasnopomarańczowych pasów. Na odwłoku są jeszcze dwie pary cieńszych, jasnopomarańczowych pasków: blisko karapaksu i tuż przy kądziołkach przędnych. Poza pomarańczowymi segmentami – coxa i trochanter – odnóża są czarne wraz ze srebrzystymi pasami (od femur po metatarsus). Na pomarańczowym karapaksie jest charakterystyczny czarny trójkąt (od fovea do oczu) i czarne „paski” rozchodzące się promieniście od fovea na boki karapaksu. Kądziołki przędne koloru pomarańczowego. U dorosłych samców wyraźniejsze są srebrne pasy na odnóżach oraz czarny ornament na karapaksie – w przypadku tego gatunku dorosły samiec nie ma „wyblakłych” kolorów.

Przeczytaj też  Avicularia aurantiaca

Występowanie

Kolumbia i Wenezuela: stan Táchira.

Biotop

Cyriocosmus leetzi (Vol, 1999) w naturze zamieszkują lasy tropikalne lub ich pogranicza, gdzie adaptują szczeliny przy korzeniach drzew, spróchniałe gałęzie lub już istniejące naturalne jamy i wgłębienia. Na obszarze ich występowania temperatura w ciągu roku wynosi średnio 26-28°C, a średnia roczna suma opadów to ok. 2000-3000 mm.

Długość życia

Jak u wszystkich przedstawicieli Cyriocosmus spp. jest stosunkowo krótka. Samice dożywają do 7-8 lat przy dobrych warunkach, a samce giną zazwyczaj po kilku miesiącach od ostatniej wylinki.

Aktywność

Ten nagłowek wymaga uzupełnienia pomóż nam go zaaktualizować, z góry dziękujemy!

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Z obserwacji wynika, że osobniki tego gatunku nie są w żadnym stopniu agresywne – czując zagrożenie wolą uciec do swojej kryjówki aniżeli zaatakować.  Mechanizmem obronnym Cyriocosmus leetzi jest udawanie śmierci poprzez przyjęcie pozycji grzbietowej z podkurczonymi odnóżami. Gatunek wyczesuje z odwłoka włoski parzące typu III.

Jadowitość

Jad Cyriocosmus spp. jest słaby dla człowieka, natomiast wystarczająco silny, aby poradzić sobie z ofiarami dużo większymi od nich samych.

Cechy szczególne

Według R. Kaderki Cyriocosmus leetzi ma drugą formę barwną tzw: cf. „leetzi” – osobniki pochodzące z Wenezueli różnią się od leetzi posiadaniem czwartej pary jasnych pasków na odwłoku, tuż przy kądziołkach. Część hobbystów twierdzi, że różnice są na tyle minimalne (lub już w tym momencie ich nie ma, ponieważ osobniki obu form zostały ze sobą krzyżowane wielokrotnie), że nie należy przypisywać takich osobników do formy barwnej.

Przeczytaj też  Holothele longipes

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

Młode pająki oraz podrostki z racji niewielkich rozmiarów można trzymać w kliszówkach/pojemnikach/niewielkich terrariach. Dla dorosłych osobników będzie odpowiednie terrarium o wymiarach 10/10/10 cm z ok. 5-centymetrową warstwą np. włókna kokosowego.

Temperatura

W dzień 25-28°C z niewielkimi spadkami w nocy.

Wilgotność

Utrzymujemy na poziomie 70-80% .

Żywienie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.

Młode chętnie jedzą małe świerszcze i larwy mącznika młynarka, starszym osobnikom podajemy duże świerszcze, karaczany i szarańczę.

Dymorfizm płciowy

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych haczyki.

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

Samice są sukcesywnie rozmnażane przy 1,2-1,5 cm DC.  Samca powinno się zostawić u samicy na kilka godzin, ponieważ pająki często dość długo zbierają się do kopulacji. Kopulację można powtarzać w celu zwiększenia szansy na kokon. Kokon tworzony jest przez samicę po ok. 4 tygodniach od kopulacji, natomiast po około miesiącu w kokonie powinny być już nimfy. Liczba jaj w kokonie to zazwyczaj 40-70 sztuk.

U młodych osobników nie ma problemu z karmieniem. Pająkom z rodzaju Cyriocosmus spp. można podawać martwe lub żywe owady karmowe dopasowane odpowiednio do wielkości pająka.

 

Opracowanie i źródła informacji
Anna Małecka (Obli/oblivion)

Opracowano na podstawie doświadczeń własnych oraz:
– Revision od Cyriocosmus Simon, 1903, with notes on the genus Hapalopus Ausserer, 1875 (Araneae: Theraposidae); Zootaxa 846: 1-31;
– Cyriocosmus perezmilesi sp. n. from Bolivia (Araneae: Theraphosidae: Theraphosinae); Radan Kaderka, 2007;
– Cyriocosmus venezuelensis sp. n. from Venezuela (Araneae: Theraphosidae: Theraphosinae);
– http://www.arachnoboards.com/ab/
– www.theraphosidae.cz/

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu