Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [25]
Loading...
2477
Jaszczurki – Opisy, Jaszczurkowate

Psammodromus hispanicus – piaskarka hiszpańska

Psammodromus hispanicus – piaskarka hiszpańska

Systematyka

Piaskarka hiszpańska (Psammodromus hispanicus Fitzinger, 1826)

Długość życia

Przeważnie dożywają one w terrariach 6-8 lat, przy dobrej opiece nawet dłużej.

Wygląd

Nieduża, smukła jaszczurka o małej głowie, lekko spłaszczonym ciele i wyraźnie kilowatych, stosunkowo dużych łuskach. Całkowita długość jej ciała wynosi 14-15 cm. Ubarwienie nie jest jednolite – często szare, szaro-brązowe lub żółtawe z jasnym wzorem z ułożonych w rzędy plam i czarnymi plamami poprzecznymi. Zdarzają się też osobniki o niemal niewidocznym rysunku. Strona brzuszna jest biaława, bladozielonkawa, ale również czerwonawa. Ogon jest dość długi – osiąga przeważnie około długości całego ciała. Kończyny są raczej krótkie, dobrze umięśnione.

Występowanie

Półwysep Iberyjski i południowa Francja.

Cechy szczególne

Porusza się wyjątkowo zwinnie. Kiedy jest podenerwowana wydaje charakterystyczne odgłosy. Spłoszona może szybko zagrzebać się w sypkim piasku.

Aktywność

Dzień.

Biotop

Piaszczyste, nasłonecznione obszary pokryte nisko rosnącą roślinnością, zbiorowiska o charakterze parkowym, miedze i skarpy. Chętnie zasiedla nadmorskie wydmy.

Przeczytaj też  Hysterocrates crassipes

Terrarium

O dużej przestrzeni wewnętrznej. Podłoże powinna stanowić dość gruba warstwa sypkiego piasku z niewielką domieszką torfu. Terrarium należy wyposażyć w liczne kamienie, a także leżące konary, na których jaszczurki lubią się wygrzewać. Dla poprawienia estetyki zbiornika oraz samopoczucia zwierząt, zbiornik należy obsadzić po bokach niskimi roślinami, najlepiej trawiastymi, które dobrze znoszą niską wilgotność powietrza i wysokie temperatury. Nie można również zapomnieć o niewielkim pojemniczku na wodę.

Wielkość terrarium

Wymiary 60/30/25 cm dla jednej pary.

Oświetlenie

Cykl 12-13 godzinny. Oświetlamy promiennikiem o mocy zależnej od wymiarów terrarium, zwykle 40-60W. Dodatkowo gady powinno się naświetlać promieniami UV przez około 20 minut dziennie z odległości około 1 metra.

Temperatura

W dzień 25-30°C, a pod promiennikiem do 35°C; nocą 21-24°C. Temperaturę taką zapewniamy instalując nad terrarium promiennik o mocy 40-60W, oraz w razie potrzeby kabel grzewczy. Należy jednak zapewnić jaszczurką możliwość wyboru temperatury przez stworzenie cieplejszych i chłodniejszych stref.

Wilgotność

Wilgotność może się wahać w granicach 40-70%. Dobrze jest raz dziennie zraszać przynajmniej kamienie letnią wodą, co zapewni jaszczurką odpowiednią wilgotność i dodatkowe źródło wody, której wówczas nie trzeba podawać w miseczkach.

Żywienie

Mniejsze chrząszcze, małe szarańcze, pająki, mrówki, świerszcze, larwy mącznika młynarka, muchy. Pokarm należy wzbogacać w wapń i witaminy.

Dymorfizm płciowy

Rozróżnienie płci jest dużym kłopotem, gdyż piaskarki hiszpańskie nie posiadają żadnych cech dymorfizmu płciowego, dlatego aby je rozmnażać należy najpierw zaobserwować parę w większej grupie.

Przeczytaj też  Bronchocela jubata

Rozmnażanie

Podczas kopulacji samiec mocno kąsa samicę w okolice szyi. Samica składa do wygrzebanego przez siebie zagłębienia 3-4 jaja, które należy inkubować w temperaturze 28-30°C. Nie jest mi jednak wiadomo po jakim czasie od zapłodnienia samica składa jaja i po jakim czasie wylęgają się młode.

Zimowanie

Nie jest konieczne, ale można je przeprowadzać przez okres 3-4 tygodni w temperaturze 10-15°C. Przy zbyt wysokiej temperaturze piaskarki mogą zapaść również w sen letni.

Uwagi

Należy obchodzić się z nimi ostrożnie, gdyż są bardzo zwinne i mogą nam się niepostrzeżenie wymknąć. Dobrze jest trzymać większą grupę tych jaszczurek, zwłaszcza że wówczas mamy większe szanse na wydzielenie jaszczurek przeciwnej płci.

 

Opracowanie

Opracował Agam

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu