Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
315
Agamowate, Jaszczurki – Opisy

Agamidae – agamowate, agamy

Agamidae – agamowate, agamy

Jest ich około 300 gatunków w 30 rodzajach. ta rodzina jest bardzo popularna w naszych terrariach.Posiadają zęby akrodontyczne. Jakie są ich cechy charakterystyczne w wyglądzie? Jest to trójkątna głowa i krótki pysk. Agamy są jaszczurkami masywnymi. Nogi są w większości długie a więc można je zaliczyć do jaszczurek szybkobiegających. Otwory uszne są duże. Powieki są widoczne bardzo wyraźnie, tak samo błona bębenkowa. Ogon u tych jaszczurek stanowi od 50% ciała w górę. Ogon nie może zostać odrzucony. Mają spłaszczone ciała. Niektóre gatunki potrafią zmienić w pewnym stopniu kolor ciała. Język jest gruby i zazwyczaj dosyć długi. Zwierzęta w większości nadrzewne o dobrym wzroku. Aktywne za dnia. Występują w Afryce, Azji, Australii i w południowej Europie. Najczęściej w terrariach spotykamy Agamę brodatą, błotną, czerwonogłową. Dość popularne są tez biczogony.

Systematyka

Rodzina Agamidae dzieli się na następujące podrodziny:
– Agaminae (rodzaje: Acanthocercus, Agama, Bufoniceps, Laudakia, Phrynocephalus, Pseudotrapelus, Trapelus, Xenagama)
– Amphibdurinae (rodzaje: Amphibolurus, Arua, Brachysaura, Chelosania, Chlamydosaurus, Cryptagama, Ctenophorus, Diporiphora, Moloch, Physignathus, Pogona, Rankinia, Tympanocryptis)
– Draconinae (rodzaje: Acanthosaura, Aphaniotis, Bronchocela, Caimanops, Calotes, Ceratophora, Cophotis, Coryphophylax, Dendragama, Draco, Gonocephalus, Harpesaurus, Hypsicalotes, Hypsilurus, Japalura, Lophocalotes, Lophognathus, Lyriocephalus, Mantheyus, Mictopholis, Oreodeira, Oriocalotes, Otocryptis, Phoxophrys, Psammophilus, Pseudocalotes, Pseudocophotis, Ptyctolaemus, Salea, Sitana)
– Hydrosaurinae (rodzaje: Hydrosaurus)
– Leiolepinae (rodzaje: Leiolepis)
– Uromastycinae (rodzaje: Uromastyx)

Przeczytaj też  Smaug (Cordylus) giganteus - szyszkowiec olbrzymi


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu