Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
9235
Żółwie – Opisy, Żółwie błotne

Pseudemys spp. – żółwie

Pseudemys spp. – żółwie

Systematyka

Królestwo: Animalia – Zwierzęta
Podkrólestwo: Histozoa – Tkankowce
Typ: Chordata – Strunowce
Podtyp: Vertebrata – Kręgowce
Gromada: Reptilia Gady
Podgromada: Anapsida – Anapsydy
Rząd: Testudines Żółwie
Podrząd: Cryptodira – Żółwie skrytoszyje
Nadrodzina: Testudinoidea – Żółwie lądowe
Rodzina: Emydidae – Żółwie błotne
Podrodzina: Deirochelyinae
Rodzaj: Pseudemys

Gatunki

Pseudemys alabamensis (BAUR, 1893)
Pseudemys concinna (LE CONTE, 1830)

Pseudemys concinna concinna (LE CONTE 1830)
Pseudemys concinna floridana (LE CONTE 1830)
Pseudemys concinna suwanniensis (CARR 1937)

Pseudemys gorzugi (WARD, 1984)
Pseudemys nelsoni (CARR, 1938)
Pseudemys peninsularis (CARR, 1938)
Pseudemys rubriventris (LE CONTE, 1830)
Pseudemys texana (BAUR, 1893)

Wygląd

Żółwie tego rodzaju są jednymi z większych żółwi wodnych (samce 30 cm, samice osiągają nawet 40 cm wielkości). Karapaks jest raczej płaski, barwy od czerni i brązu do oliwki. U starszych osobników z biegiem czasu może stawać się nawet bardzo ciemny. Skóra występuje w tonacjach od oliwkowej do ciemnobrązowej, jest pokryta żółtymi pasami, które mogą pokrywać także głowę gada. Plastron jest żółty lub pomarańczowy, z czarnymi znaczeniami. Ma tendencję do zmieniania się z wiekiem. Samce mają szerszy ogon (mogą też mieć lekko wklęsły plastron) i osiągają mniejsze wymiary od samic.

Występowanie

W naturalnym środowisku ten podgatunek żółwi zamieszkuje wody Ameryki Północnej od wschodniego Teksasu do południowych terenów Illinois, wschodnią Virginię oraz północno-zachodnią Florydę. Niestety wody, w których żyje (od stawów i jezior do rzek i zatok), nie zapewniają mu idealnego środowiska. Żółwie te są świetnymi pływakami, zdolnymi do przetrwania w rzekach o umiarkowanej sile prądów. Zbierają się w dużych ilościach na równinach zalewowych połączonych z rzeką.

Przeczytaj też  Centrochelys sulcata - żółw pustynny

 

Akwaterrarium

W niewoli, ze względu na osiągane rozmiary, wymagają dużego akwaterrarium z zapewnioną suchą przestrzenią – najlepiej wyspą. Młode żółwie mogą być trzymane w mniejszych zbiornikach, lecz wraz z wiekiem – i oczywiście wzrostem – ich zapotrzebowanie się zwiększa. Dorosłe osobniki potrzebują już bardzo dużego akwaterrarium lub przydomowego stawu.

Wymiary akwariów dla żółwi podaje się w przeliczniku: długość = 5x wielkości karapaksu, szerokość = 3x wielkości skorupy. Przy rosnącym do 40 cm Pseudemys ten przelicznik daje dość porażający wynik (200×120 cm podstawy akwarium), dlatego jako optymalną pojemność przybrałbym 300-400 litrów na jednego dorosłego osobnika, natomiast przy każdym dodatkowym zwiększyłbym ją o ok. 150 litrów.

Wymagana jest instalacja lampki wyposażonej w żarówkę grzewczą (tak zwaną „lustrzankę”), która oświetli wyspę – żółwie te, podobnie do wszystkich gadów, w naturalnym środowisku bardzo lubią wygrzewać się w słońcu, co w niewoli umożliwimy, stosując właśnie taką lampkę.

Jeśli chcemy wykorzystać wielkość akwarium do maksimum, możemy samodzielnie wykonać nadbudowę, a nawet wyspę poza zbiornikiem (na zdjęciu).


Temperatura i czas naświetlania akwaterrarium

Oto tabela przedstawiająca czas naświetlania akwaterrarium oraz temperatur wody wymaganych przez cały rok u żółwi rodzaju Pseudemys. UWAGA! Dotyczy dorosłych żółwi!

Miesiąc Temperatura wody Czas oświetlania
Styczeń
17°C
4h
Luty
18°C
6h
Marzec
18-21°C
8-10h
Kwiecień
 21-24°C
 8-10h
Maj
 25°C
 11h
Czerwiec
 26-27°C
 12h
Lipiec
 28°C
 13h
Sierpień
 26-28°C
 13h
Wrzesień
 25-26°C
 12h
Październik
 23-25°C
 8-10h
Listopad
 20-22°C
 7h
Grudzień
 18-19°C
 6h

 

Przeczytaj też  Pelomedusa subrufa - pelomeduza afrykańska

Żywienie

Pseudemys to żółw roślinożerny, jednak w praktyce spożywa również pokarm pochodzenia zwierzęcego. Wydaje się, że jego upodobania smakowe są określane przez dostępność żywności. Zwierzę to nie może spożywać pokarmów poza wodą (nie posiada mięśnia językowego) i będzie przenosić pożywienie z lądu do wody, by móc je skonsumować. Stosunek spożywania pokarmu roślinnego do zwierzęcego dorosłego żółwia ująłbym w przybliżeniu: 80% roślin,  20% mięsa. Młode osobniki karmimy codziennie, dorosłe natomiast 3-4 razy w tygodniu.

Przykładowa dieta:

Rośliny wodne: moczarka kanadyjska, kabomba, rzęsa wodna, pistia, wgłębka wodna, żabienica, wywłócznik kłosowy, rogatek sztywny i inne

Rośliny lądowe: mniszek lekarski, babka lancetowata

Pokarm zwierzęcy: ryby, skorupiaki, mieszanki owoców morza, larwy owadów

NIEPOLECANE: granulaty typu Biorept, sałata, mięso ssaków i ptaków

Zapraszam także do zapoznania się z artykułem na temat żywienia żółwi wodno-lądowych .

Zachowanie

W wodzie potrafią poruszać się z dużą szybkością. Jeśli egzystują w zimnych wodach, w okresie zimowym mogą hibernować nawet dwa miesiące. Jeżeli natomiast żyją w środowisku, w którym ciepłe temperatury występują cały rok, pozostają aktywne także zimą. Wówczas mają niski metabolizm. Żółwie zimujące tlen pobierają z wody za pomocą kloaki i w pewnym stopniu przez silnie unaczynioną błonę jamy gębowej. Pseudemys zazwyczaj są płochliwe i nieśmiałe, większą aktywnością wykazują się za dnia.

Dymorfizm płciowy

 

Rozmnażanie

Jeżeli samiec podpływa przed główkę samicy, wykonując przy tym charakterystyczne falowanie przednimi łapkami, nie należy się martwić – w ten sposób okazuje jej chęć kopulacji. Jeśli ona również jest gotowa do połączenia, to istnieje prawdopodobieństwo, że pozwoli na nie samcowi. W naturze najczęściej ma to miejsce wczesną wiosną, w niewoli natomiast może być determinowane warunkami bytowymi, które stwarzamy naszym żółwiom. Samica w okresie od maja do czerwca wybiera najlepsze miejsce na położenie gniazda: otwarte przestrzenie, wolne od przeszkód dla spodziewanego potomstwa, tak by nie miało ono problemu z trafieniem do wody. W gnieździe składa 10–25 jaj (a nawet więcej), kształtu elipsy. Czas inkubacji jest określany przez temperaturę, z reguły trwa 90–100 dni. Młode wykluwają się w sierpniu albo wrześniu. Mają okrągły, zielony karapaks.

 

 

Uwagi

Żółw ten nie znajduje się w żadnym załączniku Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Na podstawie stron internetowych:
www.turtlepuddle.org
www.pseudemyswelt.de
www.zierschildkroete.de
www.chelonia.org

Oraz własnych obserwacji opracował Michal Zdw.

2 przemyślenia na temat Pseudemys spp. – żółwie

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu