Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [7]
Loading...
6087
Owady – Opisy, Straszyki – Opisy

Ramulus artemis – patyczak wietnamski

Ramulus artemis – patyczak wietnamski

Mało wymagający gatunek patyczaka, nie sprawiający problemów nawet początkującym hodowcom. Bardzo często spotykany w handlu. Ze względu na jego smukłą budowę, należy obchodzić się z nim w dość delikatny sposób, ponieważ łatwo można doprowadzić do sytuacji, gdzie owad odrzuci swoją kończynę. Zdarza się to szczególnie u młodych osobników.

Systematyka

Patyczak wietnamski PSG 144 (Ramulus artemis Saussure, 1870

Nazewnictwo

Nazwa polska: Patyczak wietnamski

Synonimy

Bacillus patellifer, Clitumnus porrectus

Występowanie

Wietnam

Wygląd

 • Samica

  Jak na swoje rozmiary są bardzo szczupłe, a ich barwa mieści się w zakresie od jasno zielonego do brązowego, czasem nawet prawie czarnego, lecz bardzo rzadko. Owad imago przy końcu odwłoka, na spodniej części ma widoczny niedużej wielkości ciemny kolec, zaś na górnej części ciała, mniej więcej nad kolcem jest dość dobrze widoczne pomarańczowe zabarwienie. Na głowie ciągnie się czarna linia biegnąca w poprzek od oka do oka. Samica osiąga do 12 cm długości.

 • Samiec

  Nie występuje.

 • Młode

  Zaraz po wyjściu z jajka mierzą ok. 1,5 cm. Są oliwkowo-brązowej barwy, zaś końcówkę odwłoka mają zabarwioną na czarno. Są bardzo delikatne i łatwo można je uszkodzić.

 • Jaja

  Samica znosi bardzo duże ilości niewielkich jaj mierzących ok. 3,5 mm długości. Są brązowej barwy, spłaszczone i zakończone wieczkiem w kształcie korony.

Hodowla

 • Dorosłe owady

  Są proste w hodowli. Od przejścia ostatniej wylinki zazwyczaj żyje około 6 miesięcy, jednak przy zapewnieniu mu dobrych warunków często żyje dłużej. Wilgotność w terrarium nie powinna być zbyt wysoka. Najlepiej jeśli spryskamy je raz w godzinach wieczornych. To powinno w zupełności wystarczyć. Temperatura pokojowa czyli ok. 20-24°C w zupełności starcza im do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju.

 • Młode owady

  W początkowym stadium (L1-3) młode mogą sprawiać problemy. Musimy uważać, by podczas spryskiwania terrarium nie pryskać wodą bezpośrednio na nowo wyklute owady. Bardzo często przyklejają się wtedy do ścianek terrarium i padają. Poza tym, owady te szybko rosną, przez co z czasem stają sie coraz to odporniejsze na wszelkie zaniedbania z naszej strony.

 • Jaja

  Najlepiej je przenieść do specjalnie przygotowanego inkubatora. Jeśli zdecydujemy się je zostawić w terrarium też powinny się wykluć owady, jednak w mniejszej ilości. Młode w temp. pokojowej klują się po upływie 2-3 miesięcy.

Żywienie

Patyczaki wietnamskie nie są wybredne, jako pokarm najlepiej spełniają swoją rolę liście jeżyny i maliny, jednak bez obaw można im podawać również liście dębu czy truskawki.

Terrarium

Dla kilku dorosłych osobników powinno wystarczyć terrarium o wymiarach 40x25x30 cm [dł. x szer. x wys.]. Im więcej patyczaków w terrarium chcemy trzymać, tym więcej trzeba im tego miejsca zapewnić. Jako wystrój terrarium można zastosować różnej grubości gałązki, co z pewnością ułatwi życie naszym podopiecznym, ponieważ będą miały wiele odpowiednich miejsc do zrzucania wylinki. Jako podłoże można zastosować papierowe ręczniki lub torf, którego warstwa nie musi być gruba, gdyż jajka i tak są rozsypywane przez samice bezpośrednio na podłoże. Warto także umieścić w terrarium buteleczkę z wodą gdzie będzie wstawiana jeżyna lub inna lubiona przez ten gatunek roślina. Dzięki temu pokarm będzie świeży znacznie dłużej, co z pewnością pozytywnie wpłynie na owady jak i również pozwoli nam w zaoszczędzeniu czasu. Za pokrywę może nam posłużyć siatka ogrodnicza, najlepiej oprawiona czymś sztywnym np. listewką. Zapewnimy w ten sposób bardzo dobrą wentylacje przez co zapobiegniemy szybkiemu pleśnieniu odchodów.

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracował: Tomasz Bryś (Brysiu). Zdjęcia autorstwa Sebastiana Witasa (GiN).

Przeczytaj też  Ramulus nematodes 'Blue'

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu