Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
2770
Owady – Opisy, Straszyki – Opisy

Neophasma subapterum

Neophasma subapterum – straszyk

Neophasma subapterum – PSG 299 (Redtenbacher, 1908) to gatunek mało popularny w hodowlach. Rozmnaża się płciowo jak i partenogenetycznie. Budową przypomina bardzo rozpowszechniony gatunek w hodowlach – Peruphasma shultei. Wydziela substancję obronną o ostrym zapachu. Należy pamiętać aby po kontakcie z owadami nie dotykać oczu i umyć ręce. Gatunek ten jest prosty w hodowli i na pewno nie sprawi problemów hodowcy, który miał już wcześniej do czynienia ze straszykami. W hodowlach występują 2 formy barwne: brązowo-czarna(opis) i czerwona.

Nazewnictwo

Nazwa polska:

Występowanie

Wenezuela – Tachira.

Wygląd

 • Samica

  Osiąga około 6 cm długości ciała, które jest koloru brązowego. Całe ciało smukłe, nie posiadające wyrostków. Po między drugą a trzecią parą odnóży znajdują się pokrywy skrzydełek, pozostałość po skrzydłach zanikłych w wyniku ewolucji – pierwsza para koloru żółtego a druga czerwonego, pokrywy dodatkowo są w czarne kropki. Odnóża koloru czarnego, na ich końcach kolor zmienia się w jasno brązowy tudzież pomarańczowy. Czułki nieznacznie dłuższe od przednich odnóży. Bardzo wyraźnie widać przetchlinki, które są koloru białego.

 • Samiec

  Samiec od samicy różni się tym, że jest mniejszy – osiąga 4,5 cm i ma smuklejsze ciało oraz narząd kopulacyjny na końcu odwłoka.

 • Młode owady

  Po wykluciu mierzą ok. 13 mm i są w ciemnym kolorze.

 • Jaja

  Koloru brązowego o wymiarach 2×3 mm rozrzucane na podłożu. Powierzchnia jaja jest chropowata.

Hodowla

 • Dorosłe owady

  Gatunek nie sprawia żadnych problemów. Utrzymanie wilgotności na poziomie 40-55% i temperatury oscylującej w granicach 20-26°C pozwoli dobrze rozwijać się owadom. Ja nie zraszam terrarium w ogóle i rosną bardzo dobrze. Poruszają się dość szybko, szczególnie samce.

 • Młode owady

  Młode trzymamy w takich samych warunkach co dorosłe osobniki. Są bardzo szybkie i płochliwe. Należy dobrze zabezpieczyć terrarium przed ucieczką szczególnie osobników L1-L2. Wolno rosną, w temp. 20-23°C rozwój trwa ok. 7 miesięcy.

 • Jaja

  Inkubacja zapłodnionych jaj w temperaturze 20-23°C i wilgotności 70-80% trwa około 4 miesiące.

Żywienie

Gatunek ten żywi się ligustrem. Należy pamięta aby pokarm był zawsze świeży.

Terrarium

Terrarium 25x20x25 cm [dł. x szer. x wys.] zapewni pełny komfort 3 parom. Na dno kładziemy ręczniki papierowe lub włókninę kokosową.

Rozmnażanie

Płciowe, partenogenetyczne.

Opracowanie i źródła informacji

Opracował Marek Kubiak (Venom) na podstawie własnych doświadczeń oraz listy Phasmids Study Grup, z której zaczerpnąłem informacje co do występowania owada na wolności. Zdjęcia mojego autorstwa.

Przeczytaj też  Gryllus bimaculatus - świerszcz środziemnomorski

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu