Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [10]
Loading...
2397
Skorpiony – Opisy

Parabuthus pallidus

Parabuthus pallidus – skorpion

 

Systematyka

Gromada: pajęczaki (Arachnida)
Rząd: skorpiony (Scorpiones)
Rodzina: Buthidae
Rodzaj: Parabuthus
Gatunek: Parabuthus pallidus (Pocock, 1895)

 

Warunki hodowli
Wilgotność ~40-50%
Temperatura w dzień: ~27-32°C
Temperatura w nocy: ~20-25°C
Terrarium 30x20x20 cm

 

Występowanie

Etiopia, Kenia, Somalia, Tanzania.

Biotop

Parabuthus pallidus zamieszkuje tereny suche, znaleźć go można na sawannach, pustyniach, oraz półpustyniach. Schronienia szuka w opuszczonych norach, pod powalonymi pniami drzew, jaki i pod kamieniami.

Wygląd

Większość Parabuthus pallidus przybiera odcienie brązu lub pomarańczy. Metasoma skorpiona jest jaśniejsza od reszty ciała. Zakończenia nóg dorosłych osobników przybierają barwę kości. Metasoma skorpiona porośnięta gęstymi włoskami, lecz nie tak intensywnie jak w przypadku Parabuthus transvalicus czy Parabuthus villosusParabuthus pallidus nie należy do największych skorpionów, dorasta do około 4-5cm. 

Zachowanie

Zachowanie skorpionów to cecha osobnicza i może się znacząco różnić. Osobniki w mojej hodowli nie wykazują zbytniej agresji, jedynie podczas próby łapania przyjmują postawę obronną.

Jadowitość

Jad tego skorpiona nie został dokładnie zbadany. Skorpion przynależy do rodziny Buthidae, więc przy jego obsłudze powinniśmy zachować należytą ostrożność.

Przeczytaj też  Opistophthalmus wahlbergii

Długość życia

Niestety nie posiadam dokładnych informacji na temat długości życia Parabuthus pallidus. Co do długości życia, możemy sugerować się innymi przedstawicielami rodzaju, z informacji do których udało mi się dotrzeć wynika, iż potrafią dożyć nawet 9 lat. Chociaż bardziej rozsądnym wynikiem wydaję się być wiek 4-5 lat.

Terrarium

Dla młodych skorpionów w stadium L2-L3, wystarczające będą popularne mocz-boxy. Podrostkom możemy zaadaptować pojemniki po różnego rodzaju sałatkach, natomiast dla osobników dorosłych odpowiednie będą terraria o wymiarach 30x20x20 cm. Ze względu na dość niewielkie rozmiary jakie osiągają te skorpiony, w terrarium o takich wymiarach możemy trzymać śmiało nawet trzy sztuki. Aby umożliwić schronienie się naszym podopiecznym, w terrarium powinny znaleźć się takie elementy jak płaskie kawałki kory czy kamienie. Do dekoracji terrarium, możemy użyć także roślin, ale sztucznych, ponieważ żywe mogą nie przetrwać warunków panujących w terrarium.

Rodzaj podłoża

Podłoże powinno stanowić mieszankę piasku, włókna kokosowego, jak i gliny. Tak przygotowane podłoże nie będzie zapadało się podczas podkopywania się skorpiona pod elementy wystroju.

Temperatura

Temperatura w terrarium w ciągu dnia, powinna utrzymywać się na poziomie 27-32°C. W nocy temperatura może spaść do poziomu 25°C. Wysoką temperaturę utrzymującą się za dnia, uzyskamy poprzez zastosowanie w terrarium żarówki typu grzybek o mocy około 25W.

Wilgotność

Wilgotność w zbiorniku powinna utrzymywać się na poziomie 40-50%. Wyższa wilgotność utrzymująca się przez dłuższy czas, może zaszkodzić naszym podopiecznym, powodując grzybicę. Nieco wyższą wilgotność powinniśmy utrzymywać młodym osobnikom podczas przechodzenia kolejnych wylinek, jak i samicom w ciąży.

Przeczytaj też  Lychas mucronatus

Dymorfizm płciowy

Najpewniejszą metodą rozróżnienia płci jest obejrzenie podstawy pektyn, samice posiadają tam sporych rozmiarów „płat”, który u samców nie występuje. Metoda ta sprawdza się także u młodych osobników. Kolejną metodą jest liczenie zębów na pektynach, samce posiadają ich 40, a samice 27-40. Dorosłe samce Parabuthus pallidus nie cechują się bulwiastą chelą, jak to ma miejsce w przypadku innych gatunków z rodzaju Parabuthus.

Rozmnażanie

Jeśli dysponujemy dorosłą parą skorpionów, dochowanie się przychówku nie powinno nam nastręczać najmniejszych problemów.

Po połączeniu dorosłych osobników, para nie powinna przejawiać względem siebie żadnej agresji. Po udanym połączeniu, ciąża przy zapewnieniu odpowiednich warunków powinna trwać około 6-8 miesięcy. Samica potrafi wydać na świat około 20-30 młodych (postaram się zaktualizować te dane, jeśli tylko uda uzyskać się potomstwo z moich osobników hodowlanych). Jeśli chcemy uzyskać jak największą liczbę potomstwa, młode po zejściu z matki powinniśmy porozdzielać do osobnych pojemniczków.

Uwagi

Z racji iż skorpion przynależy do rodziny Buthidae, hodowlą powinny zająć się osoby, które posiadają już doświadczenie w hodowli nieco bardziej jadowitych gatunków. P. pallidus potrafi wydawać sykliwe dźwięki zwane strydulacją, lecz nie udało mi się tego usłyszeć.

Przy odpowiedniej liczbie kryjówek oraz pożywienia, skorpion nadaje się do trzymania w grupie(oczywiście po osiągnięciu dojrzałości). Parabuthus pallidus nie został objęty rozporządzeniem ministra środowiska, więc jego przetrzymywanie jest legalne.

Opracowanie i źródła informacji

Opracował Dawid Sędziak na podstawie własnych doświadczeń oraz poszerzono o literaturę:

  1. Prendini, L. 2004. The systematics of southern African Parabuthus Pocock (Scorpiones, Buthidae): Revisions to the taxonomy and key to the species. The Journal of Arachnology 32:109–186.
    Strony internetowe:
  2. http://arachnoboards.com
  3. http://www.ntnu.no/ub/scorpion-files
  4. http://scorpionforum.darkbb.com
Przeczytaj też  Bothriurus coriaceusZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu