Hottentotta hottentotta – skorpion
Jest to nieduży skorpion dorastający wraz ze szczypcami i meatasomą do 8 cm. Członek rodziny Buthidae (C.L. Koch, 1837) i rodzaju Hottentotta (Birula, 1908). Wyodrębniono dwa podgatunki:
- Hottentotta hottentotta hottentotta (Fabricius, 1787)
- Hottentotta hottentotta nigrocarinatus (Simon, 1874).
Systematyka
Hottentotta hottentotta (Fabricius, 1787)
Synonimy
Buthus nigrocarinatus Simon 1874; Kraepelin 1891
Występowanie
Skorpion ten zamieszkuje głównie południową część Afryki Północnej: Burkina Faso, Kamerun, Czad, Kongo, Egipt, Etiopia, Mali, Niger, Nigeria, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Togo.
Wygląd
Ubarwienie tego skorpiona jest piaskowo żółte przechodzące w brąz i jasną wiśnię. Budowa zwarta, wyróżnia się u niego wyjątkowo dużą metasoma i telson oraz bardzo wąskie szczypce co jest częste u przedstawicieli rodziny Buthidae.
Biotop
Hottentotta hottentotta zamieszkuje suche pustynie i sawanny. można go znaleźć pod kamieniami, zwalonymi korzeniami. Za schronienie służą mu wykopane nory lub stare opuszczone przez inne zwierzęta. Skorpiony te aktywne są we wczesnych godzinach rannych (06:00-09:00) i wczesnych godzinach wieczornych (18:00-21:00)
Terrarium
Dla jednego osobnika spokojnie wystarczy terrarium 25x25x30 cm. Wysokość terrarium podyktowana jest względami bezpieczeństwa gdyż jak wiemy skorpiony to mistrzowie ucieczki. Wystrój terrarium powinien być typowo pustynny. Jako podłoże można wykorzystać piasek z domieszka torfu, kory i drobnego żwiru. Za schronienia będą służyły łupiny kokosa, większe kawałki kory. Przyda się również miseczka z woda która utrzyma wilgoć w terrarium i pozwoli zaspokoić skorpionowi pragnienie.
Temperatura
Temperatura nie powinna przekraczać w dzień 30°C ani spadać poniżej 26°C w Nocy temperatura powinna spaść nawet do 20°C żeby odtworzyć naturalny klimat skorpiona na pustyni.
Wilgotność
Wilgotność około 40-50%. Najlepiej raz na dwa trzy dni spryskiwać wieczorem co będzie symulowało rosę pustynną przy zmierzchu.
Jadowitość
Jest to jeden z najniebezpieczniejszych skorpionów. Jednostką stosowaną w badaniach LD50 jest mg/ kg masy ciała. LD50(mg/kg). Dane dotyczące tego gatunku nie do końca są sprecyzowane, jednak biorąc pod uwagę inne skorpiony z rodzaju Hottentotta możemy określić przedział 1.01 – 7,94 mg/kg. Jad tego gatunku może zagrozić człowiekowi a nawet życiu szczególnie dla osób starszych, alergików i dzieci.
Dymorfizm płciowy
99% skorpionów tego gatunku pochodzących z hodowli są to samice. Na samca bardzo trudno trafić, przyczyną tego jest partenogenetyczny sposób rozmnażania się.
Rozmnażanie
Samice tych skorpionów rozmnażają się same (partenogeneza), bez pomocy samców, rodzą młode bez wcześniejszego zapłodnienia. Taka metoda rozmnażania występuje tylko przy ośmiu gatunkach skorpionów. Jest to wyjątkowo rzadko spotykane zjawisko u pajęczaków, nad którą warto prowadzić obserwacje.
Żywienie
Karmimy tak jak inne skorpiony. Czyli dorosłe raz w tygodniu a młode co 2-4 dni. Pokarm dostosowujemy do rozmiaru skorpiona. Karmimy np. świerszczami, mącznikami, pinkami i innymi małymi bezkręgowcami.
Uwagi
Jest to skorpion łatwy w hodowli lecz silnie jadowity. Hottentotta hottentotta jest polecany doświadczonym terrarystom żaden początkujący nie powinien hodować tego skorpiona. Jeśli posiadacie ten gatunek w swojej hodowli to darzcie go wyjątkowym respektem.
Opracowanie
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Jakub Kałużny na podstawie własnych doświadczeń oraz literatury:
Ann Webb: SCORPIONS, keeping and breeding Them in Captivity (Re-154) TFH Publications; (1998)
Ryszard Wiejski-Wolschendorf : Skorpiony, Wyd. Egros, Warszawa (2002)
Gary A. Polis: The Biology of Scorpions – Stanford University Press; (1990)
Rein, J. O. (2005).
The Scorpion Files. Norwegian University of Science and Technology, online at http://www.ub.ntnu.no/scorpion-files/