Tityus serrulatus – skorpion
Jest to niewielki, dość agresywny i łatwo irytujący się skorpion osiągający rozmiary od 5 do 7 cm, ubarwiony głównie w odcieniach żółci, końcówki jego pedipalp oraz piąty segment metasomy przybierają kolor ciemnożółty lub brązowawy. W miejscu jego występowania rocznie odnotowuje się kilka zgonów spowodowanych działaniem jadu, wstrzykniętego przez ten gatunek. Należy do rodziny Buthidae, oraz zalicza się do tzw. „bark scorpions” – skorpionów nadrzewnych. Tempo wzrostu u tego skorpiona jest bardzo szybkie – żyją one nieco ponad 4 lata (52 miesiące). Co ciekawsze, u tego gatunku występuje partenogeneza. Skorpiony te osiągają dojrzałość płciową po 6 wylince. Ilość ząbków na pektynach waha się w granicach od 18 do 25. Tityus serrulatus może być hodowany w niewielkich grupach.
Systematyka
Tityus serrulatus, (Lutz & Mello, 1922)
Występowanie
Brazylia.
Biotop
Skorpion ten zamieszkuje dość wilgotne obszary. Można go znaleźć na przedmieściach, cmentarzach i w pobliżu różnych zabudowań. Mieszka w szczelinach, pod korą, niewysoko nad ziemią.
Terrarium
Zważając na rozmiary, jakie osiąga Tityus serrulatus terrarium nie powinno być duże. 20x20x25 cm będzie najodpowiedniejsze dla parki skorpionów. Pamiętamy, że jest to skorpion nadrzewny, dlatego wysokość pojemnika to istotny fakt przy wybieraniu domu dla naszego pupila. Jeżeli chcemy trzymać ich więcej w jednym pojemniku, terrarium powinno być odpowiednio większe. Urządzenie terrarium to ważna rzecz w przypadku tego skorpiona. Jako podłoże zastosujemy torf, włókno kokosowe lub mieszankę obu tych substratów. Niezbędnym elementem będzie również ścianka z korku, kawałek pionowo włożonej w podłoże kory czy korzeń dzięki którym skorpion będzie mógł spokojnie przejść wylinkę. Dla lepszego efektu wizualnego możemy również wyposażyć terrarium w sztuczną (lub żywą, wedle upodobań właściciela) roślinę. Miseczka z wodą będzie również przydatna z dwóch powodów: Skorpion będzie z niej chętnie pił oraz będzie utrzymywała odpowiednią wilgotność.
Temperatura
Warunki jakie powinniśmy zapewnić temu skorpionowi odpowiadają warunkom, których wymaga reszta Tityus. Temperatura raczej wysoka, powinna być utrzymywana w przedziale 25-32°C.
Wilgotność
Wilgotność, jak przystało na mieszkańca Brazylii będzie wysoka. Powinniśmy zadbać, aby utrzymywała się ona na poziomie 70-80%. Może nam w tym pomóc miseczka z wodą i jakikolwiek rodzaj ogrzewania terrarium. Ważnym jest, aby terrarium było przewiewne, Tityus spp. bardzo źle znosi brak świeżego powietrza. Musimy również uważać, aby w terrarium nie rozwinęła się pleśń, która
może doprowadzić do śmierci naszego pupila.
Jadowitość
Jak wiadomo, rodzina Buthidae znana jest przede wszystkim z mocy jadu. Tityus serrulatus stanowi dobry przykład dla tej rodziny. Jego jad jest zdecydowanie mocny, odnotowano już śmiertelne wypadki spowodowane ukłuciem tego skorpiona.
Rozmnażanie
Partenogeneza jest to bardzo ciekawy sposób rozmnażania skorpionów. Samice nie potrzebują samca do rozrodu, gdy są dorosłe same rodzą młode. Obserwacja tego zjawiska to bardzo cenne doświadczenie dla każdego hodowcy. Po ostatniej wylince, każdy osobnik co najmniej raz urodzi młode. Ciąża u tego gatunku trwa ok. 4,5 miesiąca. Średnia dla tego gatunku to trzy mioty przez całe życie, z czego w jednym miocie rodzi się ok. 20 młodych.
Żywienie
Pokarm naszego pupila będą stanowić wszelkiego rodzaju, dopasowane wielkością, owady. Młode skorpiony karmimy wylęgiem świerszczy, karaczanów, muszkami owocowymi lub tzw. pinkami. Starsze osobniki chętnie przyjmują pokarm w postaci świerszczy, karaczanów czy larw mącznika młynarka.
Uwagi
Gatunki z rodzaju Tityus całkiem niedawno weszły na rynek (zwłaszcza polski) i są czymś nowym dla hodowców skorpionów, dlatego też ich cena jest zazwyczaj wysoka. Skorpion ten, z racji na siłę jadu i agresywność, powinien być dostępny tylko dla doświadczonych i odpowiedzialnych hodowców. W żadnym wypadku nie powinniśmy manipulować przy skorpionie gołymi rękami! Niezbędna będzie długa pinceta oraz pewność siebie. Jest wiele innych, pięknych skorpionów, nie stanowiących zagrożenia dla nas. Dlaczego nie zacząć od nich?
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Blaster na podstawie:
– http://scorpions.isaac-on…latusbasic.html
– http://www.genus-tityus.com/index.html
– doświadczenia innych hodowców.