Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
2389
Skorpiony – Opisy

Androctonus australis

Androctonus australis – skorpion

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Fat Tailed Scorpion – nazwa odnosi się do całego rodzaju Androctonus

Nazwa niemiecka: Dickschwanzskorpion

Nazwa czeska: Štír tlustorepý

Wygląd

Jest to średniej wielkości skorpion dorastający do 10 cm. Charakterystyczna dla tego gatunku jest gruba metasoma i smukłe szczypce.

Występowanie

Na północy Afryki (Algieria, Libia, Egipt, Tunezja, Mauretania, Sudan, Somalia), można go także spotkać w południowo-zachodniej Azji (Izrael, Arabia Saudyjska, Pakistan, Indie).

Biotop

Przede wszystkim pustynie, piaskowe jak i kamieniste. Również obszary o nikłej roślinności jak sawanny. Często spotykany w ludzkich domostwach gdzie chowa się między szparami w ścianie czy pod gruzem rozrzuconym wokół domu. Zazwyczaj zamieszkuje norki wykopane przez gryzonie lub zakopuje się pod kamieniami.

Zachowanie

Mocno jadowity, szybki, silny i agresywny skorpion. Nie waha się użyć kolca jadowego.

Jadowitość

Jad Androctonus australis znajduje się w ścisłej czołówce rodziny Buthidae. Jeden z najbardziej jadowitych wśród skorpionów, LD50 dla tego gatunku wynosi 0,32– 0,75 mg/kg. Ukąszenie może wywołać hipotermię złośliwą, zapalenie mięśnia sercowego, obrzęk płuc, a w ostateczności śmierć. Skorpiony te w ciągu roku doprowadzają do kilku odnotowanych medycznie zgonów, jednak ich liczba jest dużo większa na terenach gdzie nie ma odpowiednio wyposażonych szpitali oraz żadnej pomocy medycznej.

Przeczytaj też  Sistrurus miliarius - grzechotnik karłowaty

Podgatunki

Dość duży obszar występowania gatunku i niekiedy izolacji poszczególnych populacji doprowadziła do powstania 5 podgatunków :

  • Androctonus australis australis
  • Androctonus australis africanus
  • Androctonus australis garzonii
  • Androctonus australis hector
  • Androctonus australis lybicus

Terrarium

Dorosłe osobniki trzymamy w terrarium o wymiarach 25/25/25cm, młode osobniki wraz ze wzrostem trzymamy w odpowiedniej wielkości terrariach lub pudełkach, terrarium musi być nieco wyższe, ponieważ skorpion potrzebuje grubej warstwy podłoża ok. 10 cm, piasku z domieszką gliny lub torfu, aby mógł swobodnie wykopać norkę. Jako kryjówki użyjemy najlepiej płaskiego kamienia, pod którym skorpion będzie mógł się skryć. Miseczka z woda będzie zbędna, ponieważ jak każde pustynne zwierzę skorpion ten pobiera wodę zawartą w swoich ofiarach. Raz na miesiąc można jednak skroplić róg terrarium.

Temperatura

W dzień temperatura powinna wynosić ok. 30°C, w nocy temperatura może spaść do ok. 20°C. Gatunek ten zamieszkuje środowisko pustynne, przez co potrafi żyć w bardzo dużej amplitudzie temperatur między dniem a nocą.

Wilgotność

Wilgotność niska, na poziomie 40-50%

Żywienie

Młodym osobnikom podajemy wszelkie bezkręgowce nie większe od nich samych, ale skorpion ten poradzi sobie nawet z bardzo dużą ofiarą. Dorosłe osobniki karmimy świerszczami, karaczanami, szarańczą, drewnojadami. Dorosłe osobniki zawsze zdają się być nienajedzone, więc nie ma problemu z ich karmieniem.

Uwagi

Hodowla tego gatunku zalecana jest jedynie zaawansowanym hodowcom. Nie powinien być hodowany przez osoby młode oraz lekkomyślne, przy operowaniu w terrarium niezbędna będzie 30 cm pęseta. Terrarium musi być na tyle wysokie, aby skorpion nawet przy otwartej pokrywie nie wydostał się z niego. Pamiętajmy, że skorpiony bardzo dobrze wykorzystują przy ucieczkach swoją metasomę, na której się podpierają. Skorpiony te w pełni aktywne stają się około godziny 2-3 w nocy, stają się wtedy dość hałaśliwe, ponieważ chodząc wzdłuż ścianek terrarium obijają się swoją wielką metasomą o szybę.

Przeczytaj też  Eurycantha calcarata - straszyk nowogwinejski

Opracowanie

Opracował Andros na podstawie własnych doświadczeń oraz informacji zawartych na stronach:
http://www.ub.ntnu.no
http://www.bmb.uga.edu

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu