Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
2110
Skorpiony – Opisy

Androctonus australis

Androctonus australis – skorpion

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Fat Tailed Scorpion – nazwa odnosi się do całego rodzaju Androctonus

Nazwa niemiecka: Dickschwanzskorpion

Nazwa czeska: Štír tlustorepý

Wygląd

Jest to średniej wielkości skorpion dorastający do 10 cm. Charakterystyczna dla tego gatunku jest gruba metasoma i smukłe szczypce.

Występowanie

Na północy Afryki (Algieria, Libia, Egipt, Tunezja, Mauretania, Sudan, Somalia), można go także spotkać w południowo-zachodniej Azji (Izrael, Arabia Saudyjska, Pakistan, Indie).

Biotop

Przede wszystkim pustynie, piaskowe jak i kamieniste. Również obszary o nikłej roślinności jak sawanny. Często spotykany w ludzkich domostwach gdzie chowa się między szparami w ścianie czy pod gruzem rozrzuconym wokół domu. Zazwyczaj zamieszkuje norki wykopane przez gryzonie lub zakopuje się pod kamieniami.

Zachowanie

Mocno jadowity, szybki, silny i agresywny skorpion. Nie waha się użyć kolca jadowego.

Jadowitość

Jad Androctonus australis znajduje się w ścisłej czołówce rodziny Buthidae. Jeden z najbardziej jadowitych wśród skorpionów, LD50 dla tego gatunku wynosi 0,32– 0,75 mg/kg. Ukąszenie może wywołać hipotermię złośliwą, zapalenie mięśnia sercowego, obrzęk płuc, a w ostateczności śmierć. Skorpiony te w ciągu roku doprowadzają do kilku odnotowanych medycznie zgonów, jednak ich liczba jest dużo większa na terenach gdzie nie ma odpowiednio wyposażonych szpitali oraz żadnej pomocy medycznej.

Przeczytaj też  Furcifer major

Podgatunki

Dość duży obszar występowania gatunku i niekiedy izolacji poszczególnych populacji doprowadziła do powstania 5 podgatunków :

  • Androctonus australis australis
  • Androctonus australis africanus
  • Androctonus australis garzonii
  • Androctonus australis hector
  • Androctonus australis lybicus

Terrarium

Dorosłe osobniki trzymamy w terrarium o wymiarach 25/25/25cm, młode osobniki wraz ze wzrostem trzymamy w odpowiedniej wielkości terrariach lub pudełkach, terrarium musi być nieco wyższe, ponieważ skorpion potrzebuje grubej warstwy podłoża ok. 10 cm, piasku z domieszką gliny lub torfu, aby mógł swobodnie wykopać norkę. Jako kryjówki użyjemy najlepiej płaskiego kamienia, pod którym skorpion będzie mógł się skryć. Miseczka z woda będzie zbędna, ponieważ jak każde pustynne zwierzę skorpion ten pobiera wodę zawartą w swoich ofiarach. Raz na miesiąc można jednak skroplić róg terrarium.

Temperatura

W dzień temperatura powinna wynosić ok. 30°C, w nocy temperatura może spaść do ok. 20°C. Gatunek ten zamieszkuje środowisko pustynne, przez co potrafi żyć w bardzo dużej amplitudzie temperatur między dniem a nocą.

Wilgotność

Wilgotność niska, na poziomie 40-50%

Żywienie

Młodym osobnikom podajemy wszelkie bezkręgowce nie większe od nich samych, ale skorpion ten poradzi sobie nawet z bardzo dużą ofiarą. Dorosłe osobniki karmimy świerszczami, karaczanami, szarańczą, drewnojadami. Dorosłe osobniki zawsze zdają się być nienajedzone, więc nie ma problemu z ich karmieniem.

Uwagi

Hodowla tego gatunku zalecana jest jedynie zaawansowanym hodowcom. Nie powinien być hodowany przez osoby młode oraz lekkomyślne, przy operowaniu w terrarium niezbędna będzie 30 cm pęseta. Terrarium musi być na tyle wysokie, aby skorpion nawet przy otwartej pokrywie nie wydostał się z niego. Pamiętajmy, że skorpiony bardzo dobrze wykorzystują przy ucieczkach swoją metasomę, na której się podpierają. Skorpiony te w pełni aktywne stają się około godziny 2-3 w nocy, stają się wtedy dość hałaśliwe, ponieważ chodząc wzdłuż ścianek terrarium obijają się swoją wielką metasomą o szybę.

Przeczytaj też  Boiga dendrophila - Boiga mangrowa

Opracowanie

Opracował Andros na podstawie własnych doświadczeń oraz informacji zawartych na stronach:
http://www.ub.ntnu.no
http://www.bmb.uga.edu

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu