Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
7155
Skorpiony – Opisy

Tityus stigmurus

Skorpion Tityus stigmurus

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Brazilian scorpion

Systematyka

Gromada: pajęczaki (Arachnida)
Rząd: skorpiony (Scorpiones)
Rodzina: Buthidae
Rodzaj: Tityus
Gatunek: Tityus stigmurus (Thorell, 1876)

 

Warunki hodowli

Wilgotność ~70-80%
Temperatura w dzień ~24-28°C
Temperatura w nocy ~21°C
Terrarium 20x20x30 cm

 

Występowanie

Skorpion w naturze zamieszkuje tereny Brazylii.

 

Biotop

Skorpiona w swoim naturalnym środowisku możemy znaleźć pod kamieniami, powalonymi drzewami, jak i w niskich partiach roślinności. Tityus stigmurus często zasiedla tereny blisko osad ludzkich.

 

Wygląd

Dominującym kolorem skorpiona jest kolor żółty, ciemniejszego koloru jest pas biegnący wzdłuż mesosomy, przez część ostatniego segmentu metasomy oraz część palca stałego jaki i część palca ruchomego.

Dorosłe osobniki nie powalają wielkością, dorastają średnio do 6 cm.

 

Przeczytaj też  Javanimetrus cyaneus

Ciekawostki

Rozmnażanie poprzez partenogenezę opis w zakładce rozmnażanie.

 

Temperament

Nie należy do zbytnio agresywnych skorpionów. Kolca jadowego używa w ostateczności. Trzymając go w grupie należy pamiętać, iż zawsze mogą zdarzyć się akty kanibalizmu, w szczególności u osobników młodych, którym zdarza się to podczas przechodzenia wylinek.

 

Siła jadu

Jad jakim dysponuje Tityus stigmurus jest bardzo silny. Z relacji osób ukłutych wynika, że ból który się pojawia jest nie do wytrzymania. Objawy które mogą towarzyszyć ukłuciu to m.in. wymioty, silne pocenie, zawroty głowy, jak i ogólne osłabienie organizmu.

 

Długość życia

Jego całkowita długość życia zależna jest wysoce od warunków utrzymywania, w przybliżeniu powinna wynosić około 3 lata.

Hodowla

 • Terrarium

  W mojej hodowli znalazło się pięć osobników dorosłych, które umieściłem w terrarium o wymiarach 25x25x35 cm. W terrarium umieściłem ustawione skośnie kawałki kory, jako tła użyłem płyty korkowej co zdecydowanie zwiększyło przestrzeń życiową mieszkańców terrarium. Istotnym elementem terrarium jest dobra wentylacja, która zapobiegnie tworzeniu się pleśni oraz grzybów. W terrarium powinna znaleźć się także płytka miseczka z wodą, która pomoże podnieść wilgotność. Jeśli zdecydowaliśmy się na hodowlę młodych osobników, nie możemy zapomnieć o wcześniej wspomnianym kawałku kory ustawionym poziomo. Da nam to pewność że osobnik będzie przechodził wylinkę bez żadnych komplikacji. Terrarium, możemy przyozdobić żywymi lub sztucznymi roślinami.

 • Rodzaj podłoża

  Jako podłoże polecam zastosować mieszankę włókna kokosowego z niewielką ilością domieszki piasku oraz ziemi ogrodowej. Taka mieszanka powinna zminimalizować możliwość pleśnienia podłoża.

 • Temperatura

  Temperaturę powinniśmy utrzymywać na poziomie około 24-28°C. Im wyższa temperatura, tym wzrost skorpiona będzie szybszy, a co za tym idzie skróci się jego długość życia. Pamiętajmy aby nie przegrzać skorpiona, ponieważ może to dla niego skończyć się śmiercią.

 • Wilgotność

  Wilgotność w terrarium utrzymujemy w przedziale 70-80%. Wartość taką uzyskamy poprzez codzienne zraszanie terrarium letnią odstaną wodą. Aby podwyższyć wilgotność w terrarium, możemy także umieścić w nim płytką miseczkę z wodą.

Dymorfizm płciowy

W hodowli spotkamy tylko i wyłącznie samice.

Rozmnażanie

Skorpiony te nie rozmnażają się jak większość skorpionów. Do udanego rozmnożenia wystarczy dorosły osobnik. Sposób jaki się rozmnażają nazywany jest partenogenezą. Partenogeneza (inaczej dzieworództwo) pozwala na uzyskanie potomstwa bez udziału samca. Posiadając dorosłą samicę, zapewniając jej odpowiednie warunki, po pewnym czasie możemy spodziewać się potomstwa. Tak więc rozmnażanie tych skorpionów nie należy do najtrudniejszych. Samice z mojej hodowli dały po dwa mioty (w odstępie ok 5-6 miesięcy), po czym zostały odsprzedane innemu hodowcy, czy w jego hodowli dały kolejne mioty – tego niestety już nie wiem. Mioty składały się średnio z ok. 10 młodych. Każdy z kolejnych miotów był mniejszy.

Uwagi

Jedyną problematyczną kwestią w hodowli jest dosyć spora siła jadu.

Opracowanie i źródła informacji
Opracował Dawid Sędziak na podstawie własnych doświadczeń oraz:

 1. www.arachnoboards.com
 2. http://eycb.pagesperso-orange.fr/scorpions/index.htm
 3. www.skorpione.de
 4. www.scorpionforum.darkbb.com
 5. www.ntnu.no/ub/scorpion-files/
 6. www.venomlist.comPoszerzone o literaturę:
 7. Relationship between litter characteristics and female size in Tityus stigmurus (Scorpiones, Buthidae)
  Ana P.N. Aguiar, Pedro L. Santana-Neto, Jose´ R.B. Souza and Cleide M.R. de Albuquerque1: Departamento de Zoologia /
  Universidade Federal de Pernambuco, Avenida Morais Rego s/n, Recife – PE, CEP 50570-420, Brazil
 8. On the Tityus stigmurus complex (Scorpiones, Buthidae)
  CLAUDIO AUGUSTO R. DE SOUZA1, 2, DENISE M. CANDIDO1, SYLVIA MARLENE LUCAS1 &
  ANTONIO DOMINGOS BRESCOVIT1, 2
 9. Toxic peptides and genes encoding toxin c of the Brazilian scorpions
  Tityus bahiensis and Tityus stigmurus
  Baltazar BECERRIL,* Miguel CORONA,* Fredy I. V. CORONAS,* Fernando ZAMUDIO,* Emma S. CALDERON-ARANDA,
  Paul L. FLETCHER, Jr., Brian M. MARTIN and Lourival D. POSSANI

 

Przeczytaj też  Grosphus limbatus


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu