Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
3171
1
Skorpiony – Opisy

Tityus magnimanus

Tityus magnimanus

Systematyka

Gromada: pajęczaki (Arachnida)
Rząd: skorpiony (Scorpiones)
Rodzina: Buthidae
Rodzaj: Tityus
Gatunek: Tityus magnimanus (Pocock, 1897)

Warunki hodowli

Wilgotność ~75%
Temperatura w dzień ~25°C
Temperatura w nocy ~20°C
Terrarium 20x20x20 cm

Synonimy

Tityus falconensis

Występowanie

Tityus magnimanus zamieszkuje tereny Wenezueli.

Biotop

Skorpion ten zamieszkuje średnio wilgotne obszary lasów w Wenezueli. Schronienie najczęściej znajduje pod kawałkami kor lub konarów czy gałęzi znajdujących się nieco nad ziemią.

Wygląd

Ubarwienie czerwono-brązowe. Nie osiąga imponujących rozmiarów, jedynie 5-6 cm.

Zachowanie

Tityus magnimanus należy do tak zwanych gatunków nadrzewnych. Bywa szybki i agresywny. Nadaje się oczywiście do hodowli w grupach, jednakże dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej.

Jadowitość

Jad Tityus magnimanus, jak przystało na rodzinę Buthidae, jest dość mocny, a skutki bardzo bolesne. Jednakże u osób nie uczulonych na jad nie stanowi zagrożenia dla życia.

Długość życia

Tityus magnimanus jak wszystkie Tityus spp. rośnie bardzo szybko. Młode przy dobrych warunkach potrafią osiągnąć dojrzałość po zaledwie 8 miesiącach. Niestety związane jest to z bardzo krótkim okresem życia, który wynosi około 2 lat.

Terrarium

Jako, że jest to stosunkowo nieduży skorpion, dla pary wystarczy zapewnić terrarium o powierzchni 20/20 cm. 20-25 cm będzie optymalną wysokością. Większej liczbie osobników należy zapewnić odpowiednio większe terrarium. Niezbędne dla tego gatunku jest zapewnienie kawałka kory, korkowych powierzchni pionowych lub ścianki, po której skorpiony będą się wspinały oraz co najważniejsze, na których będą przechodziły wylinki. Bez tego większość wylinek okaże się śmiertelna. Jako element dekoracyjny możemy zastosować roślinność sztuczną, kamienie i elementy imitujące naturalne środowisko lasu. Miska z wodą będzie bardzo przydatna.

Przeczytaj też  Elaphe climacophora - wąż japoński, połoz japoński

Jako podłoża najlepiej użyć włókna kokosowego, które dobrze utrzyma odpowiednio wysoką wilgotność.

Temperatura

Co do temperatury to wiele opisów podaje zakres temperatur do 25 do nawet 32°C. Z dokładniejszych obserwacji Tityus spp. wynika, iż korzystniejsza jest hodowla w niższych temperaturach, tzn. około 25°C. Występuje wtedy niższa śmiertelność u młodych podczas wylinek a samice rodzą zdecydowanie więcej młodych.

Wilgotność

Tityus magnimanus to skorpion, u którego wilgotność utrzymywać będziemy na poziomie około 75%. Miska z wodą i systematyczne, lecz nie przesadne zraszanie spokojnie wystarczą. W terrarium należy zapewnić bardzo dobrą, wręcz przesadną wentylacje. Skorpiony te bardzo źle znoszą zaduch powstały w wyniku zatrzymywania się w terrarium wilgotnego powietrza, które prowadzić równocześnie będzie do powstawania na elementach naturalnych pleśni oraz sprzyjał rozwojowi roztoczy. Jest to bardzo istotny element jednocześnie będący największą przeszkodą w hodowli tych jak i innych gatunków nadrzewnych.

Żywienie

Skorpiona karmimy owadami dobranymi odpowiednio do jego rozmiarów. Małym podajemy pinki, kawałki mączników lub wylęg świerszczy, a dużym wystarczy świerszcz lub dorosły mącznik. Pokarm podajemy co 4-6 dni, młodym co 2-3 dni.

Dymorfizm płciowy

Liczba ząbków na pektynach wynosi:

  • samica: 20-21
  • samiec: 18-21

Dymorfizm płciowy u dorosłych osobników nie wyraźny. Mesosoma samic jest zdecydowanie tęższa niż u samców.

Rozmnażanie

Gatunek ten bardzo łatwo się mnoży. Samice dojrzałość płciową osiągają po 6 wylince, a samce nieco wcześniej, gdyż po 5 wylince. Samica w ciągu swojego dorosłego życia potrafi mieć 3 mioty, w którym rodzi się zazwyczaj 10-30 młodych. Ze względu na krótki czas życia dobrze jest pomyśleć o małej kolonii, która na początku składać się będzie z 5-10 młodych osobników. Kolonia taka zapewni nam stałą hodowlę tego gatunku.

Uwagi

Tityus magnimanus jest gatunkiem o bardzo interesującej budowie jak i zachowaniach. Jednakże ze względu na jego szybkość, dość mocny jad oraz problemy z utrzymaniem odpowiedniej wilgotności polecam go zaawansowanym hodowcom.

Przeczytaj też  Hottentotta hottentotta - skorpion

 

Opracowanie

Dominik Wysocki na podstawie własnych doświadczeń i informacji zawartych na stronach:

  • http://scorpions.isaac-online.com/
  • http://venomlist.com/

Literatura:

  • New Considerations On The Status Of Tityus Magnimanus POCOCK, 1897 (SCORPIONES:
    BUTHIDAE), Wilson R. Lourenço & Evellyn C. Bruehmueller Ramos.

 

 

Jedno przemyślenie na temat Tityus magnimanus

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu