Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
283
Skorpiony – Opisy

Caraboctonus keyserlingi – skorpion

Caraboctonus keyserlingi – skorpion

Caraboctonus keyserlingi (Pocock, 1893)

Występowanie

Jest to bardzo rzadki gatunek skorpiona pochodzącego z terenów Chile i Peru.

Caraboctonus keyserlingi to skorpion należący do rodziny Caraboctonidae. Jest bardzo ciekawie ubarwiony gatunkiem, jego całe ciało przybiera ciemno-wiśniową barwę. Jest on agresywny I nerwowy. Pomimo niewielkich rozmiarów do jakich dorasta, 4-5,5 cm, posiada potężną w porównaniu do mesosomy metasomę oraz szczypce (pedipalpy). Samica jest wyraźnie masywniejsza. Podczas ataku zawsze używa kolca jadowego. Wszelkie manipulacje w terrarium ze względów bezpieczeństwa powinny się odbywać przy użyciu pęsety. Jest dość często widoczny w terrarium. Zaleca się trzymanie osobno, skorpiony wykazują wobec siebie agresję, dlatego należy je łączyć tylko w celu kopulacji.

Biotop

Skorpion ten, zamieszkuje tereny wilgotne. Bardzo często kopie nory. Czasami schronienie zastępuje mu kawałek kory bądź konaru.

Terrarium

Jako, że jest to stosunkowo nieduży skorpion, wystarczy mu terrarium o powierzchni 20×20 cm. Wysokość nie ma tu większego znaczenia, gdyż skorpion nie jest mocno jadowity. 20-25 cm będzie optymalną wysokością. Nasz podopieczny będzie mógł się powspinać, a my będziemy mogli wygodnie operować w terrarium pęsetą.

Caraboctonus keyserlingi zamieszkuje wilgotne lasy, więc jako podłoża użyjemy dobrze trzymającego wilgoć włókna kokosowego lub torfu. Ważne jest, by zapewnić mu około 10 cm podłoża do kopania. W terrarium umieszczamy kryjówki w postaci korzeni, kawałków kory, suchych liści. Kolejnym elementem wystroju terrarium są różnego rodzaju korzenie, po których nasz skorpion będzie mógł się wspinać. Nieodzownym elementem w naszym terrarium będzie płytka miseczka z wodą, która podniesie wilgotność w terrarium i zapewni skorpionowi stały dostęp do wody.

Przeczytaj też  Euscorpius italicus

Temperatura

Optymalna temperatura dla tego gatunku 26-32°C, spadająca w ciągu nocy do 19-20°C.

Wilgotność

Caraboctonus keyserlingi to skorpion, u którego wilgotność utrzymujemy na poziomie 80%. Musimy umieścić w terrarium miseczkę z wodą oraz kilkukrotne w tygodniu je zrosić.

Jadowitość

Jad, nie zagraża życiu i zdrowiu osobom zdrowym, lecz jego skutki są bardzo nieprzyjemne.

Żywienie

Skorpiona karmimy owadami dobranymi odpowiednio do jego rozmiarów. Małym podajemy pinki, kawałki mączników lub wylęg świerszczy, a dużym wystarczy świerszcz lub dorosły mącznik. Pokarm podajemy co 4-6 dni, młodym co 2-3 dni.

Uwagi

Caraboctonus keyserlingi to gatunek bardzo ciekawy w hodowli. Jego piękne ubarwienie, aktywność oraz charakter z pewnością zachęcą do kupna. Jednakże skorpion zdecydowanie polecany dla zaawansowanych hodowców którzy mieli już styczność z gatunkami agresywnymi.

Opracowanie

Opracował Pulek, a pomógł Dominik Wysocki, na podstawie własnych doświadczeń.

Jedno przemyślenie na temat Caraboctonus keyserlingi – skorpion

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu