Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
1266
Centruroides gracilis - skorpion Skorpiony – Opisy

Centruroides gracilis

Centruroides gracilis – skorpion

Skorpion ten jest popularny w hodowlach na całym świecie. Możemy je hodować w grupach, ponieważ ryzyko kanibalizmu jest bardzo małe.

Nazewnictwo

Inaczej nazywany Slenderbrown Scorpion, Florida Bark Scorpion, Brown Bark Skorpion.na Kubie znany jaki Alacran prieto lub Alacran azul.

Występowanie

Centruroides gracilis występuje w rożnych częściach świata.
– Europa – Wyspy Kanaryjskie
– Ameryka Środkowa i Karaiby – Antyle, Kuba, Gwatemala, Honduras, Martynika, Nikaragua, Panama
– Afryka – Kamerun, Gabon
– Ameryka Północna – Meksyk, Stany Zjednoczone

Wygląd

Skorpion ten nie wyróżnia się jakimiś imponującymi rozmiarami. Samce dorastają do 5-15 cm, a samice 6-10 cm.

Odmiany barwne

Wyróżniamy różne odmiany barwne:

– z bordowo-czerwonymi odnóżami, reszta ciała czarna
– w całości ciemnoczerwone
– żółto-brązowe odnóża, pedipalpy ciemnobrązowe z czerwonawymi szczypcami o czarnych końcówkach, reszta ciała ciemno brązowa
– ciałko ciemnobrązowe z biegnącym przez środek podłużnym, bladym pasem, odnóża żółtawe, szczypce pomarańczowo-brązowe, metasoma czerwono-brązowa z czarną końcówką i nelsonem

Biotop

Zamieszkuje lasy tropikalne. Możemy go znaleźć pod połamanymi gałęziami czy pniakami.
Występuje również w pobliżu osiedli ludzkich, pomiędzy różnymi szczelinami a nawet w domach.

Przeczytaj też  Androctonus crassicauda

Terrarium

Dla jednego osobnika minimalne wymiary to 20x20x20 cm. Dla większej ilości automatycznie większe. Jako podłoża najlepiej użyć mieszanki piasku, torfu i włókna kokosowego. W terrarium umieścić należy jakieś gałęzie, czy też kamienie. Liczba kryjówek powinna być troszkę większa od ilości skorpionów. Młode skorpiony trzymamy w mniejszy pojemnikach odpowiednich do ich wielkości.

Temperatura

Jest to skorpion lubiący ciepło. Zalecana temperatura w dzień to 27-30°C. W nocy powinna spaść o 4-5°C.

Wilgotność

Wilgotność granicach 70%, w nocy można zwiększyć.

Jadowitość

Najmocniejszy w populacji kubańskiej gdzie dawka LD50 wynosi 2,7 mg/kg, co stanowi już bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia.

Żywienie

Jak u wszystkich skorpionów, podajemy świerszcze, mączniki, drewnojady itd. Pokarm powinien być odpowiedni dobrany do wielkości skorpiona.

Dymorfizm płciowy

U samców występuje wydłużona metsoma.

Rozmnażanie

Samice dorastają po siódmej wylince, samce po szóstej. Rozmnażanie nie sprawia problemów. Samice są w stanie dać potomstwo dwa razy w roku.

Uwagi

Skorpion ten nadaje się dla średnio zaawansowanych hodowców. Nie są one trudne w hodowli ani w rozmnażaniu, lecz przejawiają agresywność oraz posiadają silny jad. Bardzo interesująca jest obserwacja tego gatunku w grupie.

Opracowanie

Opracował Morkai na podstawie własnych doświadczeń oraz informacji zawartych na stronie: www.ub.ntnu.no/scorpion-filesZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Jedno przemyślenie na temat Centruroides gracilis

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu