Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [9]
Loading...
3424
Skorpiony – Opisy

Centruroides nigrescens

Centruroides nigrescens – skorpion

 

Warunki hodowli
Wilgotność ~60-80%
Temperatura w dzień: ~25-30°C
Temperatura w nocy: ~20-25°C
Terrarium 20x20x30 cm

 

 

Systematyka

Gromada: pajęczaki (Arachnida)
Rząd: skorpiony (Scorpiones)
Rodzina: Buthidae
Rodzaj: Centruroides
Gatunek: Centruroides nigrescens (Pocock, 1898)

 

Występowanie

Skorpion w naturze zamieszkujący tereny Meksyku.

Biotop

Centruroides nigrescens zamieszkuje dość zróżnicowane środowisko. Można go znaleźć pod korą drzew, jak i powalonymi pniami drzew.

Wygląd

Młode osobniki znacząco różnią się od osobników dorosłych, ich metasoma jak i pedipalpy są koloru żółtego, przez środek mesosomy ciągnie się ciemny pasek.

Barwą dorosłych skorpionów jest jednolita czerń. Skorpion posiada niewielki ząb subacularny. Samica potrafi osiągnąć nawet 8,5 cm, a samiec z racji swojej długiej metasomy nawet 10,5 cm.

Długość życia

Skorpion może dożywać od 3 do 5 lat.

Temperament

Zachowanie tego jak i innych skorpionów może znacząco się różnić. Osobniki, które miałem okazję hodować należały raczej do płochliwych, i przy drobnych pracach w terrarium wolały schować się do swoich kryjówek, a niżeli wdawać się w otwartą konfrontację ze swoim opiekunem. Jedynie podczas próby łapania skorpionów pensetą przyjmowały postawę obronną, i próbowały używać swojej metasomy.

Przeczytaj też  Androctonus mauritanicus

Jadowitość

Jad tego skorpiona nie został jeszcze dokładnie przebadany, lecz sama przynależność do rodziny Buthidae powie nam, że jego jad nie należy do słabych. Z relacji osób pokąsanych wynika, że ukąszenie może powodować silny ból, obrzęk w miejscu wkłucia, zawroty głowy jak i wymioty.

Terrarium

Młodym osobnikom w stadium L2-L3 w zupełności powinny wystarczyć popularne mocz-boxy. Większym pojemniki po różnego rodzaju sałatkach, a dla dorosłej pary skorpionów odpowiednie będzie terrarium o wymiarach 20x20x25 cm. W pojemnikach do hodowli młodych skorpionów nie może zabraknąć pionowych powierzchni, które ułatwią przechodzenie wylinek. Za takie powierzchnie możemy zaadaptować płaskie kawałki kory, czy kawałki korka prasowanego. Do dekoracji zbiornika możemy użyć sztucznych roślin. W terrarium nie powinno zabraknąć miseczki z wodą.

Jako podłoże najlepiej spiszę się włókno kokosowe, lub włókno kokosowe z niewielką domieszką piasku.

Temperatura

Temperatura w zbiorniku naszych podopiecznych powinna utrzymywać się na poziomie ~25-30°C w dzień, i nie niżej jak 20°C w nocy. Wartość taką uzyskamy poprzez zamontowanie w terrarium żarówki nie większej jak 15W, lub poprzez umieszczenie w tylnej ściance terrarium kabla grzewczego.

Wilgotność

Wilgotność powinniśmy utrzymywać na poziomie ~60-80%, przy czym tą wyższą wartość utrzymujemy skorpionom, którym zbliża się wylinka. Dorosłym skorpionom proponuję utrzymywać tą niższą wartość, zapobiegnie to zagrzybieniu naszych podopiecznych, a w przypadku czarnych skorpionów jest ona wręcz niemożliwa do zdiagnozowania. Odstępstwem od tej reguły powinny być samice w ciąży, które wymagają wyższej wilgotności.

Dymorfizm płciowy

Rozpoznanie płci u dorosłych osobników nie powinno nam sprawić problemów.
Samica jest zdecydowanie bardziej masywna od samca, natomiast samiec posiada o wiele dłuższą metasome. Liczba zębów na pektynach u samca wynosi 28-30, a u samic 25-27.

Przeczytaj też  Liocheles australasiae

Rozmnażanie

Dysponując dorosłą parą skorpionów, rozmnażanie tego gatunku nie sprawia problemów. Po połączeniu skorpionów, para natychmiast zaczyna swój taniec. Skorpiony nie wykazują względem siebie żadnej agresji. Ciąża może trwać około 5-7 miesięcy, wszystko zależne jest od temperatury, jak i częstotliwości podawanego pokarmu. Po tym okresie samica potrafi wydać na świat do 50 młodych. W przypadku mojej samicy były to 42 sztuki maluchów. Młode po zejściu z matki mierzyły około 1,5 cm, po czym postanowiłem je rozdzielić do osobnych pojemniczków, aby uniknąć kanibalizmu.

 

Uwagi

Skorpion nie polecany hodowcom, którzy dopiero co zaczynają swoją przygodę ze skorpionami. Centruroides nigrescens należy do skorpionów szybkich, w miarę agresywnych, jak i dość silnie jadowitych. Niewprawionego hodowcę może zaskoczyć tempo przemieszczania się skorpiona, które jest naprawdę piekielnie szybkie, dotyczy to w szczególności skorpionów które przeszły wylinkę, i poszukują pożywienia.

Skorpiony po osiągnięciu dojrzałości nadają się do trzymania w grupie.

Centruroides nigrescens nie jest objęty rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie gatunków niebezpiecznych.

 

Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Dawid Sędziak na podstawie własnych doświadczeń.

Poszerzone o literaturę:
Santibáñez-López, C.E. & Ponce-Saavedra, J. 2009. A new species of Centruroides (Scorpiones: Buthidae) from the northern mountain range of Oaxaca, Mexico. Revista Mexicana de Biodiversidad 2009 Vol. 80 No. 2 pp. 321-331.
Stockmann, R. & Ythier, E. 2010. Scorpions of the World. N.A.P Editions.
Strony internetowe:
http://arachnoboards.com
http://www.ntnu.no/ub/scorpion-files
http://scorpionforum.darkbb.com

 

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu