Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [9]
Loading...
8873
Skorpiony – Opisy

Euscorpius italicus

Euscorpius italicus – skorpion włoski

Warunki hodowli
Wilgotność ~60-70%
Temperatura w dzień ~23-25°C
Temperatura w nocy ~18-20°C
Terrarium 20x20x20 cm

Nazewnictwo

Nazwa polska: Skorpion włoski

Nazwa czeska: Štír italský.

Systematyka

Gromada: pajęczaki (Arachnida)
Rząd: skorpiony (Scorpiones)
Rodzina: Euscorpiidae
Rodzaj: Euscorpius
Gatunek: Euscorpius italicus (Herbst, 1800)

Gatunek Euscorpius italicus (Herbst, 1800) należy do rodzaju Euscorpius (Thorell, 1876). Rodzaj ten jest jednym z 11 rodzajów zgrupowanych w rodzinie Euscorpiidae (Laurie, 1896) która to w roku w początku lat 90 została wyłączona z innej istniejącej rodziny: Chactidae (Laurie, 1896). Cały czas prowadzone są badania gatunkowe więc tego typu zmiany nie powinny nikogo dziwić.

Długość życia

Do 8 lat. Przy swoich niewielkich rozmiarach Euscorpius italicus jest dość długo żyjącym skorpionem.

Wygląd

Ciemnobrązowy (kasztanowy), nogi jaśniejsze (odcień kawy z mlekiem lub miodowy), u samców jaśniejszy odcień telsona (choć nie jest to regułą). Szczypce potężniejsze w stosunku do telsona i metasomy (za odwłok).

Przeczytaj też  Odonturus dentatus

Ze swoimi prawie pięcioma centymetrami długości należy do największych w swoim rodzaju. Jednak te 5 cm powoduje, iż zajmuje zaszczytne miejsce w rankingu najmniejszych skorpionów.

Występowanie

Rodzaj Euscorpius wraz z pięcioma innymi gatunkami dzieli terytorium w koło Morza Śródziemnego – od dawnej Jugosławii przez Włochy, południową Francję, Hiszpanię do północnej części Afryki i Bliskiego Wschodu oraz Azji centralnej. W Europie środkowej występuje w dolinach Austrii oraz na Wyspach brytyjskich (Euscorpius flavicaudis). Euscorpius zamieszkuje ciepły klimat z deszczową porą zimową.

Cechy szczególne

Na spodniej stronie szczypiec posiada 12-13 trichoborthiów i jest to charakterystyczne dla tego gatunku (E. carpathicus posiada 5-6). Niestety, aby dojrzeć te różnice należy używać szkła powiększającego.

Aktywność

Wieczór i noc. W ciągu dnia spędza czas w kryjówce, choć często można go spotkać późnym popołudniem.

Biotop

Zamieszkuje tereny wystawione prawie przez cały dzień na działanie słońca, porośnięte trawą lub jałowcami (strefa śródziemnomorska) do wysokości 500 metrów n.p.m. Występuje w szczelinach na skalnych ścianach, murkach, naturalnych odkrywkach oraz czasami szuka ukrycia w domach. W terenie przygodnym może zamieszkiwać ziemne nory oraz pod kamieniami lub konarami leżącymi na ziemi.

Terrarium

Nie wysokie, maksymalnie 25 cm wysokości, powinno być rozlegle z dużą ilością schronień. Podłoże powinna stanowić stale wilgotna warstwa torfu, na której położymy leśne igliwie (ściółkę leśną), oraz kawałki kory, suche liście, krótkie gałązki. W terrarium pozostawiamy również miejsce suche i nie sadzimy roślin. Euscorpius italicus są skorpionami, które potrafią się nieźle wspinać, więc terrarium powinno posiadać odpowiednie przykrycie z otworkami do zapewnienia wentylacji. Terrarium nie musi posiadać ogrzewania, wystarcza temperatura domowa.

Przeczytaj też  Opisthacanthus validus

Wielkość terrarium

Wymiary 30/20/20cm. (dł./szer./wys.).

Oświetlenie

Cykl 12 godzinny (najlepiej jednak by terrarium było oświetlone światłem naturalnym, czyli stało w okolicach jakiegoś widnego miejsca – tylko nie na słońcu).

Temperatura

Od 24-28°C w dzień, nocą oczywiście ok. 2°C mniej. Warto jest też zrobić 2-3 miesięczne zimowe ferie z temperaturą 5-10°C. A następnie stopniowo podnosić temperaturę.

Wilgotność

W zależności od pory roku, miedzy 60% a 80%. Staramy się nie doprowadzić do przesuszenia terrarium. Ważne, aby w terrarium było naczyńko z wodą. Należy je wypełnić piaskiem lub drobnym żwirkiem by nie topiły się w nim owady karmowe oraz by napięcie powierzchniowe nie unieruchomiło małego skorpiona.

Żywienie

Karmimy wszelkiego rodzaju drobnymi owadami: świerszcze, wije, skorki, larwy mącznika młynarka, osy itp. Młode skorpiony można karmić muszką owocówką i to najlepiej bezskrzydłą lub skaczącą. W okresie zimowania wstrzymujemy karmienie lub ograniczamy je do minimum (w tym okresie najlepiej by było, aby skorpiony były od siebie odizolowane).

Dymorfizm płciowy

Rozpoznaje się po kształcie telsona (gruczoł jadowy zakończony igłą umieszczony za 5 – ostatnim segmentem metasomy). Telson samca ma kształt dużej i pełnej łezki, zaś samicy malej i lekko spłaszczonej. Inna metoda w rozpoznawaniu płci to różnice w budowie szczypiec (samiec posiada wgłębienie w części szczypiec służące do unieruchamiania szczypiec samicy podczas tańca godowego).

Rozmnażanie

Po okresie zimowania możemy zaobserwować wzmożony ruch w terrarium. Samce zaczynają wędrować w poszukiwaniu partnerki. Po zlokalizowaniu jej samiec stara się uchwycić szczypce samicy własnymi szczypcami. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca samiec składa spermatofor i naprowadza na niego partnerkę. Po zapłodnieniu ciąża może trwać od dwóch miesięcy do nawet roku. Skorpiony są żyworodne, samica rodzi około 20 młodych, transportuje je następnie przez jakiś czas na własnym grzbiecie. Trwa to około dwóch tygodni. W tym czasie maluchy na grzbiecie matki przechodzą pierwszą wylinkę. Zaraz potem zaczynają rozłazić się po terrarium. Warto je wtedy dość szybko odizolować, ponieważ samica potrafi zjeść cały swój miot.

Przeczytaj też  Liocheles australasiae

Zimowanie

Zimujemy jeśli chcemy rozmnożyć gatunek, 2-3 miesiące w temperaturze 5-10°C.

Uwagi

Można trzymać większą grupę skorpionów razem (5-6 sztuk), ale należy pamiętać o wystarczającej ilości pożywienia, bo inaczej trzeba liczyć się z tym, iż zapanuje prawo silniejszego i słabsze sztuki zostaną zjedzone. W terrarium powinno być dużo schronień oraz obowiązkowo naczyńko z wodą do picia. Nie wystawiamy skorpionów na bezpośrednie działanie światła słonecznego. Słoneczko może podnieść temperaturę w terrarium i spowodować przegrzanie podopiecznych.

 

Opracowanie

Opracował Ryszard 'Rixi’.ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Jedno przemyślenie na temat Euscorpius italicus

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu