Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [10]
Loading...
3727
Skorpiony – Opisy

Euscorpius flavicaudis

Euscorpius flavicaudis – skorpion

Warunki hodowli
Wilgotność ~50-70%
Temperatura w dzień ~22-25°C
Temperatura w nocy ~18-20°C
Terrarium 15x15x20 cm

 

Systematyka

Gromada: pajęczaki (Arachnida)
Rząd: skorpiony (Scorpiones)
Rodzina: Euscorpiidae
Rodzaj: Euscorpius
Gatunek: Euscorpius flavicaudis (DeGeer, 1778)

Wygląd

Ubarwienie ciemnobrązowe, wpadające niemal w czerń. Nogi i telson żółtawe. W odróżnieniu od rodziny Buthidae posiada cienką metasomę oraz potężne szczypce. Dorasta do 3,5-4,5 cm. Średni jednak do około 4 cm długości ciała.

Występowanie

Występuje w zachodniej części basenu morza Śródziemnego (Algieria, Tunezja, Francja, Hiszpania, Włochy) oraz przypadkowo wprowadzony do Anglii oraz Urugwaju.

Biotop

Zamieszkuje przede wszystkim szczeliny skalne, często również podkopuje się pod kamienie oraz występuje wszędzie tam gdzie poziom wilgotności jest stosunkowo wysoki. Naturalnym biotopem nie są domostwa jednak i tam ze względu na swe rozległe występowanie jest często spotykany.

Zachowanie

Gatunek spokojny, przejawiający pasywną postawę. Woli uciekać do najbliższej kryjówki aniżeli atakować. Gatunek wysoce komunalne z łatwością trzyma się w grupach, a przejawy kanibalizmu są niezwykle rzadkie.

Przeczytaj też  Heterometrus longimanus

Jadowitość

Słabo jadowity gatunek skorpiona. Nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia, nie mówiąc o zagrożeniu życia.

Terrarium

Rozmiary terrarium spokojnie mogą oscylować w granicach 15×15 cm. Jeśli myślimy o hodowli grupowej to adekwatnie zwiększamy gabaryty terrarium. Przy urządzaniu terrarium możemy się wzorować na europejskich lasach. Przy hodowli grupowej nie zapominamy o odpowiedniej liczbie kryjówek.

Mieszankę podłoża możemy przygotować według własnych upodobań. Osobiście zawsze polecam mieszanie kilku rodzajów podłoża. Grubość podłoża również w wysokim stopniu zależy od indywidualnych upodobań, staramy się jednak utrzymywać poziom wysokości nie mniejszy niż 5 cm.

 

Temperatura

Gatunek mało wymagający. Z powodzeniem toleruje temperaturę pokojową. Zbędne staje się stosowanie oświetlenia czy ogrzewania. Jeśli jednak chcemy zapewnić szybszy wzrost to możemy utrzymywać temperaturę w granicach około 25°C. Preferowane nocne spadki temperatury o kilka stopni.

Wilgotność

Wilgotność utrzymujemy na poziomie 50-70%.

Dymorfizm płciowy

Można z łatwością określić dzięki różnicom zawartym w budowie telsona i szczypiec.
Różnica ta świetnie jest zobrazowana w opisie rodzaju Euscorpius.

Rozmnażanie

Nie stanowi problemu nawet dla początkujących hodowców. Ciąża trwa przeciętnie około 4-5 miesięcy. Samica po tym czasie na świat wydaje około 30 młodych, które po około 2 tygodniach schodzą z grzbietu i stają się samodzielne.

 

Uwagi

Gatunek nie sprawiający problemów hodowlanych. Problematyczne staję się odchowanie młodych osobników, ze względu na niewielkie rozmiary. Dlatego też początkującym radzi się kupienie podrostków bądź dorosłych osobników tego gatunku.
Opracowanie i źródła informacji
Adam Indrycha na podstawie własnych doświadczeń.

  • www.ub.ntnu.no/scorpion-files
Przeczytaj też  Bothriurus coriaceus

Literatura:

  • Colombo, M. 2006. New data on distribution and ecology of seven species of Euscorpius Thorell, 1876 (Scorpiones: Euscorpiidae).
  • Marco Colombo. On Two Syntopic Species of Euscorpius Thorell, 1876 (Scorpiones: Euscorpiidae) in and Nearby San Marco Fortress (Veneto, Italy): a Preliminary Investigation. Euscorpius. 2009.

 ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu