Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
3169
0
Pytony – Opisy, Węże – Opisy

Morelia amethystina – pyton ametystowy

Morelia amethystina – pyton ametystowy

 

Nazewnictwo

Angielskie nazwy to Scrub python, Amethyst python, amethystine python, amethystine rock python, rock python, North Queensland python. Cytując za Brianem Barnettem Morelia amethystina odnosi się do odmiany wyspowej, z Nowej Gwinei, natomiast odmiana kontynentalna (kiedyś nazywana Morelia amethysitina kinghorni) uzyskała własną kalsyfikację gatunkową- Morelia kinghorni. Jednak na potrzeby tego opisu opieram się na kwalifikacji gatunkowej sugerowanej przez Davida Barkera, która nie dywersyfikuje pomiędzy odmianą wyspowoą (N.G.) a kontynentalną (Austr.)Polskiej nazwy brak (aut.: Pyton ametystowy?).

Wygląd

Barwą dominującą jest kolor złoty i brązowawy. Znane są również osobniki oliwkowo-złote, brązowe, lub żółtawe. Najbardziej intensywne ubarwienie występuje na grzbiecie i stopniowo blaknie w kierunku boków ciała, osiągając barwę żółtawą na linii bocznej i brzusznej. Na grzbiecie występują regularne plamy o barwie ciemnobrązowej lub czarnej, układające się najczęściej w zygzak lub poprzeczne pasy, jednorodnie ciągnące się z jednego boku na drugi, w poprzek grzbietu. Często wzór jest załamany zwłaszcza bliżej odcinka szynjego i ogona, przekształcając się w nieregularne plamy o przeróżnym kształcie. Łuski mają mocno opalizujące właściwości intensyfikując barwy i formę wzoru i kolorów. Zwłaszcza duże wrażenie robią duże łuski na głowie, które załamując światło wywołują efekt mocnej tęczy. W przypadku tego gatunku, u osobników dorosłych możemy zauważyć silny dymorfizm płciowy, objawiający się poprzez duże różnice w ubarwieniu- samice są ciemniejsze, oraz w kształcie głowy- samce mają dłuższe głowy, przez co przeciętna głowa samicy sprawia wrażenie o wiele szerszej.

Jest to największy z australijskich pytonów, jeden z największych na Świecie. Dorosłe węże osiągają długość 4 metrów, nierzadko ją przekraczając (jeden z osobników w australijskiej hodowli tych pytonów, w wieku 4 lat osiągnął długość 4,77m). Około 18% całkowitej długości ciała stanowi długi, chwytny ogon. Mimo, że ciało tego pytona jest spłaszczone lateranie, co jest charakterystyczne dla węży o raczej delikatnej budowie, to waga dorosłego osobnika może osiągać kilkanaście kilogramów, ze średnią 10 kilogramów.

Długość życia

Średnia długość życia określona na podstawie danych literaturowych, z różnych źródeł, to około 20 lat w niewoli. W naturze węże są narażone na kontakt z człowiekiem (szczególnie przekraczanie dróg rozdzielających siedliska tych pytonów jest częstym powodem dużej ich śmiertelności), a także drapieżniki, które polują na te węże, kiedy nie osiągnęły jeszcze wieku dającego im szansę obrony (dzikie psy, warany).

Odmiany barwne

Nieznane

 

Opis wymaga uzupełnienia! Skontaktuj się z nami !

 

Opracowanie

Piotr Wardęga

Liczba wyświetleń: 3169

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu