Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [9]
Loading...
5962
Węże – Artykuły

Postępowanie w razie ukąszenia przez żmiję zygzakowatą (Vipera berus)

Postępowanie w razie ukąszenia przez żmiję zygzakowatą (Vipera berus)

Mimo iż ukąszenie przez żmiję zygzakowatą (Vipera berus) dla zdrowego człowieka nie stanowi większego zagrożenia, to w przypadku alergików, osób starszych oraz dzieci, powinny zostać podjęte specjalne środki ostrożności. Bez względu do której z tych grup należysz powinieneś poznać podstawowe zasady postępowania w wypadku ukąszenia przez tego pięknego i bardzo pożytecznego węża.

1. Oddal się od miejsca, w którym nastąpił wypadek, aby uniknąć ponownego ukąszenia.

2. ZACHOWAJ SPOKÓJ! Zapamiętaj, że najgorsze co możesz zrobić to spanikować. Jad rozprzestrzenia się stosunkowo powoli, będziesz więc miał całkiem sporo czasu na reakcję.

(ZAPAMIĘTAJ, że ukąszenia ze skutkiem śmiertelnym zdarzają się naprawdę rzadko, a prawidłowe zachowanie w razie wypadku minimalizuje to niebezpieczeństwo praktycznie do zera. Dodatkowo należy sobie uświadomić iż część ukąszeń nie kończy się w ogóle iniekcją jadu – są to tak zwane ukąszenia suche.)

3. Nie biegaj, nie wykonuj żadnych czynności wymagających wysiłku, usiądź spokojnie i obejrzyj ranę oceniając, w które miejsce zostałeś ukąszony i jak wygląda rana.

(Pamiętaj, ze bieganie i panika sprawią tylko, że wzrośnie Ci ciśnienie krwi co sprawi, że jad szybciej będzie rozprzestrzeniał się po organizmie)

Przeczytaj też  Drewienka bukowe i inne niebezpieczne podłoża w terrarium

4. Usuń wszystkie pierścionki oraz inną biżuterię z ugryzionej kończyny, w szczególności z palców.

(Pamiętaj, że wraz z rozwijającym się obrzękiem mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń ciała.)

5. Przy ranie, w żadnym wypadku nie wolno manipulować! Nie tamuj też krwawienia, wraz ze swobodnym upływem krwi organizm pozbędzie się pewnej części zaaplikowanego jadu.

(Jedyne dopuszczalne czynności, to oczyszczenie delikatnie miejsca wokół rany czystym wilgotnym gazikiem aby pozbyć się ewentualnych pozostałości jadu wokół miejsca iniekcji – choć wcale nie jest powiedziane, że to pomoże, oraz użycie odsysacza jadu jeśli takowy posiadasz np. Aspivenin. Rany w żadnym wypadku nie wolno masować, wysysać z niej jadu ustami, nacinać, wycinać, razić prądem, traktować chemią, czy też amputować!)

6. Skutecznie unieruchom ukąszoną kończynę. Umieść w miarę możliwości ugryzione miejsce poniżej poziomu serca zmniejszy to szybkość wchłaniania się jadu do układu krwionośnego.

(Do tego celu możesz użyć somodzielnie wykonanego temblaka z bluzy, chusty, lub czegokolwiek innego co masz w danej chwili pod ręką.)

7. Użycie opaski uciskowej nie jest konieczne. Najnowsze badania poddają pod wątpliwość skuteczność tej metody.

(Założenie opaski uciskowej może spowodować utrudnienie swobodnego przepływu krwi wokół rany, co może poskutkować wzmożoną nekrozą, czyli zwiększonym obumieraniem tkanki wokół miejsca ukąszenia. Dodatkowo rozluźnienie opaski uciskowej sprawia iż więcej jadu na raz dostaje się do organizmu, co może zwiększyć ryzyko szoku anafilaktycznego. Nadal więc podstawą pozostaje unieruchomienie ukąszonej kończyny.)

Przeczytaj też  Lamprophis fuliginosus - wąż mahoniowy

8. Jeśli zabezpieczyłeś już miejsce ukąszenia w wyżej wymieniony sposób nadszedł czas na znalezienie profesjonalnej pomocy medycznej w celu poddania się kontroli, a w cięższych wypadkach w celu podania surowicy. Nigdy nie lekceważ ukąszenia pamiętaj, że właściwe efekty działania jadu mogą wystąpić dopiero następnego dnia po ukąszeniu!

(Poproś jakiegoś znajomego albo osobę postronną aby pomogła Ci się dostać do najbliższej placówki medycznej, jeśli nie ma nikogo takiego w pobliżu udaj się tam spokojnie samemu. W trudnych wypadkach, wezwij pogotowie dokładnie opisując co się wydarzyło i gdzie się teraz znajdujesz.)

9. Jeśli nie jesteś poszkodowanym lecz udzielasz pierwszej pomocy pamiętaj, że jeśli po ukąszeniu następuje upośledzenie czynności życiowych takich jak oddychanie, niedrożność dróg oddechowych, problemy z krążeniem lub pracą serca, to należy w pierwszej kolejności zająć się ich neutralizacją, pozostawiając kwestie rany na drugim planie.

(W ciężkich przypadkach w grę wchodzi także sztuczne oddychanie, którego celem będzie podtrzymywanie czynności życiowych do czasu przybycia pomocy medycznej.)

10. Po ukąszeniu, w żadnym wypadku nie wolno spożywać alkoholu ani żadnego rodzaju narkotyków! Zabronione jest także spożywanie środków zmieniających stan pobudzenia (uspokajających, bądź też pobudzających).

Grzegorz Porowiński na podstawie:
www.toxinology.com
„Medycyna podróży rośliny trujące zwierzęta jadowite.” Danuta Prokopowicz

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu