Hymenopus coronatus – modliszka storczykowa*
Hymenopus coronatus to największa i bez wątpienia jedna z najciekawszych modliszek reprezentujących rodzinę Hymenopidinae. Larwy tej modliszki, od stadium L3 śnieżnobiałe, lub różowawe z charakterystycznymi płatkami na odnóżach do złudzenia przypominają kwiaty stroczyków z rodzaju Phalenopsis, na których w naturze czyhają na ofiarę. Ciekawy wygląd i dośc duża agresywność modliszek z tego gatunku od zawsze przyciągały uwagę nie tylko doświadczonych hodowców, ale i laików, dla których majestetyczne Hymenopus stawały się często inspiracją do rozpoczęcia hodowli modliszek. Hodowla tego gatunku to prawdziwe wyzwanie, wymaga bowiem dosyć dogłebnego zrozumienia fizjologii i ekologii tych owadów.
Systematyka |
|
Rząd: | Mantodea |
Rodzina: | Hymenopodidae |
Podrodzina: | Hymenopodinae |
Rodzaj: | Hymenopus |
Gatunek: | Hymenopus coronatus (Olivier, 1792) |
Nazewnictwo
Nazwa polska: Modliszka storczykowa* (* nazwa potoczna)
Nazwa angielska: Orchid mantis
Nazwa niemiecka: Orchideenmantis (IGM No. 8)
Występowanie
Modliszki tego gatunku zamieszkują lasy deszczowe Południowo-Wschodniej Azji, są spotykane na Borneo, w Chinach, Indiach (Bengal), Malezji, Tajlandii i Birmie. W naturze spotykane głównie w górnej partii lasu deszczowego, wśród epifitów obrastających korony wysokich drzew lasu deszczowego. Często spotykane na storczykach
Wielkość
Gatunek o wyjątkowo daleko posuniętym dymorfizmie płciowym, przejawiającym się w drastycznej różnicy wielkości między samcami a samicami. Samce przechodzą, aż o 2 wylinki mniej od samic, co według entomolgów jest przystosowaniem ewolucyjnym, mającym zminimalizować ryzyko chowu wsobnego
- Samiec: w zależności od populacji do 25-30 mm
- Samica: nawet do 60 -70 mm
Długość życia
- Samce żyją do pół roku, w tym zaledwie kilka tygodni jako owad dorosły, przechodzą 5 wylinek
- Samice, żyją nawet do roku, w tym do pół roku jako owad dorosły, przechodzą 7 wylinek
Trudność hodowli
- Gatunek relatywnie prosty w hodowli – jedynym, ale mimo wszystko dosyć poważnym problemem, ze względu na różnice w wielkości jest zsynchronizowanie dorastania modliszek obydwu płci, zwłaszcza jeśli zaczynamy hodowlę od kilku osobników wyklutych z tego samego kokonu. Kluczem do sukcesu jest jak najwcześniejsze rozpoznanie płci, przeniesienie samców do terrarium z niższą temperaturą i ograniczenie ich karmienia.
Hodowla
-
Temperatura
- Dzień: 26-30°C
- Noc: 20-24°CPocząwszy od stadium L3 samce nalezy trzymać w temperaturze pokojowej 20-22 °C bez konieczności zapewnienia wyraźnego, nocnego spadku temperatury,
-
Wilgotność
- Modliszki wymagają dużej wilgotności (pamiętajmy, że pochodzą z górnych partii lasu deszczowego, w naturze spowitych (zwłaszcza tuż po świcie mgłą), przy jednoczesnym zapewnieniu dobrej cyrkulacji powietrza. Sprawdzoną metodą utrzymywania wilgotności na pożądanym poziomie jest wieczorne podlewanie podłoża i spryskiwanie terrarium.
-
Terrarium
- Wielkość: dla dorosłej samicy imago co najmniej 15x15x20cm, terrarium moze być wyższe, co ułatwia naturalną regulację wilgotności i jednocześnie umożliwia wstawienie do środka storczyka jako naturalnego elementu wystroju. Dla samca mniejszy zbiornik min. 10x10x10 cm. Dla postaci larwalnych mniejsze pojemniki, z zachowaniem klasycznej w przypadku modliszek reguły, że wysokość zbiornika powinna stanowić co najmniej dwukrotność długości modliszki.
- Wystrój: tropikalny – ze względu na naturalne środowisko występowania modliszek, wskazane terrarium gęsto obsadzone żywymi roślinami, np. epifitami i storczykami (polecane zwłaszcza storczyki z rodzaju Phalenopsis.
- Podłoże: torf/włókno kokosowe, mech
-
Hodowla grupowa
- Raczej niewskazana – samice wykazują się dużą agresją, ze względu na duże różnice w tempie wzrostu larw ewentualnie można pomyśleć o zbiorczych terrariach dla osobników tej samej płci (zwłaszcza samców).
Żywienie
Ze względu na typowy dla tych modliszek sposób żerowania, wskazany pokarm latający oraz karaczany i świerszcze o miękkim pancerzu. Dla larw idealne sa muszki owocowe Drosophila melanogaster, Drosophila hydei. Dla nieco podrośniętych osobników muchy domowe i ćmy barciaka mniejszego i większego oraz motyle. Według niektórych źródeł istotne jest suplementowanie (np. przez ooprószanie) owadów podawanych jako pokarm pyłkiem kwiatowym – w naturze sporą część pokarmu stanowią owady zapylające.
Rozmnażanie
-
Dymorfizm płciowy
- Dorosłe samce wyraźnie mniejsze od samic, 8 segmentów na spodzie odwłoka, nasada skrzydeł i brzeg przedplecza brązowe.
- Dorosłe samice masywne, wielkością i budową ciała przywodzące na myśl klasycznych przedstawicieli rodziny Mantinae. 6 segmentów na spodzie odwłoka, od stadium L3 do stadium sub-imago u samic wyraźnie zaznaczony trawiastozielony brzeg przedplecza. Już na etapie stadium L2/L3 ostatnie segmenty na spodzie odwłoka zaczynają się zlewać tworząc V-kształtne wgłębienie.
-
Dojrzałość płciowa
- Samce osiągają dojrzałość niespełna dwa tygodnie po ostatniej wylince.
- Samice dojrzewają około 3 tygodni po ostatniej wylince.
-
Czas kopulacji
Od kilku do kilkunastu godzin. Samiec potrafi spędzić na samicy nawet kilka dni po kopulacji normalnie żerując.
-
Ooteka
- Pierwszą ootekę samica składa po około 6 tygodniach od ostatniej wylinki, kolejne w 3-4 tygodniowych odstępach. Z reguły samica składa 3-4 ooteki.
- Wygląd: podłużne, długości nawet do 6-7 cm, kremowe. Tuż po złożeniu pokryte delikatną, mechatą pianką, która w miarę inkubacji kokonu stopniowo się utlenia i wykrusza.
- Inkubacja kokonu trwa w temperaturze 25-28°C około 5-6 tygodni, kokon należy regularnie delikatnie spryskiwać letnią wodą, pamiętając jednak o zapewnieniu dobrej wentylacji w inkubatorze.
- Liczba larw: przeciętnie z kokonu kluje się od 40 do 60 larw, zdarzają się jednak sporo większe kokony.
-
Larwy
- Wielkość: około 5-6 mm
- Wygląd: larwy przypominają mrówki, są pomarańczowoczerwone, z czarną głową i końcówkami odnóży.
- Pokarm: L1 polują bez problemu na muszki owocowe Drosophila hydei.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Jakub Urbański 'mantid’ na podstawie doświadczeń własnych
Liczba wyświetleń: 87018