Wiadomości


10 kwietnia 2015 / Jaszczurki

Nowy gatunek warana!

Żyjemy w dobie odkryć nowych gatunków, które najczęściej opisuje się głównie na podstawie badań molekularnych. W tym kontekście, opis nowego gatunku sporej wielkości jaszczurki na podstawie morfologii musi budzić ciekawość.
Czytaj więcej
27 stycznia 2009 / Straszyki

Najstarsza skamielina liśćca

Niedawno Wedmann, Bradler i Rust donieśli ze swojej wyprawy o odkryciu najstarszej do tej pory skamieliny liśćca. Wycieczka dostarczyła bezpośredniego dowodu na występowanie podrodziny Phylliinae przynajmniej 47 milionów lat temu.
Czytaj więcej
24 marca 2008 / Jaszczurki

Dymorfizm płciowy anolisów

Badania naukowców z Uniwersytetu hawajskiego sugerują, że zwiększanie się różnic morfologicznych obu płci anolisów zamieszkujących Antyle Wielkie są związane z różnorodnością środowiska, w którym jaszczurki te występują.
Czytaj więcej
14 maja 2007 / Jaszczurki

Lek ze śliny jadowitej jaszczurki

Nowy lek w Wielkiej Brytani leczący niektóre dolegliwości związane z cukrzycą wliczając to chorobę serca został wyrobiony ze śliny jadowitej jaszczurki. Lek odkryty przez naukowców pomaga przy chorobie serca, niewydolności nerek, oraz przy ślepocie u pacjentów chorych na cukrzycę. Lek został wprowadzony w Wielkiej Brytani pod nazwą Byetta.
Czytaj więcej
4 stycznia 2007 / Jaszczurki

Partenogeneza u waranów z Komodo

Być może samice Warana z wysp Komodo (Varanus komodoensis) ułożą sobie dalej życie bez samców. Czyżby nowy ruch feministyczny ? Otóż nie, samice tego gatunku podobnie jak samice Lepidodactylus lugubris mogą składać jaja niezapłodnione przez samca, z których lęgną się ich małe klony.
Czytaj więcej
27 stycznia 2003 / Jaszczurki, Węże

To nie koniec czasu odkryć!

Okazuje się, że koniec wieku XX i początek XXI to czas odkrywania nowych gatunków gadów. Wynika to z ludzkiej ekspansji na nieznane, naturalne tereny. Także badania genetyczne, morfologiczne, czy ekologiczne pozwalają wyodrębnić nowe gatunki z tych znanych już nauce.
Czytaj więcej

Nowe artykuły


  • Lampropeltis nigrita – lancetogłów czarny

    Lampropeltis nigrita – lancetogłów czarny

    Lampropeltis nigrita – lancetogłów czarny Od 2009 do początku 2017 roku uznawany za melanistyczną odmianę Lampropeltis californiae, jednak przez trwające spory odnośnie przynależności do Lampropeltis californiae lub Lampropeltis splendida, zostały poczynione kolejne badania (w tym badania dna). Badacze Kenneth L. Krysko, Leroy P. Nuñez, Catherine E. Newman, and Brian W. Bowen w artykule pt.: “Phylogenetics…
  • Chinchilla lanigera – szynszyla

    Chinchilla lanigera – szynszyla

    Szynszyla mała wyglądem szynszyla przypomina wiewiórkę lub królika. Ma krępą budowę ciała, kształtną, okrągłą głowę osadzoną na prawie niewidocznej szyi. Stosunkowo długi ogon pokryty jest ościstym włosem i uniesiony lekko do góry.
  • Harpactira pulchripes – ptasznik

    Harpactira pulchripes – ptasznik

    Harpactira pulchripes to wyjątkowo atrakcyjny ptasznik, który swoim wyglądem i charakterem zyskał niemałą popularność wśród hodowców i pasjonatów.
  • Pogona vitticeps – agama brodata

    Pogona vitticeps – agama brodata

    Wszystko co chciałbyś wiedzieć na temat hodowli agam brodatych.
  • Pyxicephalus edulis – żaba byk*, żaba olbrzymia**, afrykańska żaba byk***

    Pyxicephalus edulis – żaba byk*, żaba olbrzymia**, afrykańska żaba byk***

    Przedstawiciele gatunku Pyxicephalus edulis są sporadycznie importowani do Europy i USA na potrzeby rynku zwierząt egzotycznych, często sprzedawane jako Pyxicephalus adspersus, z uwagi na większe zainteresowanie tym gatunkiem oraz wyższe ceny, jakie osiąga.
  • Lycosa praegrandis

    Lycosa praegrandis

    Lycosa praegrandis to średniej wielkości przedstawiciel pogońcowatych, osiągający do 29mm ciała dla osobników dorosłych. Samce nieco mniejsze - do 20mm.







Aktualizowane artykuły


Rhypharobia maderae
Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...

Rhypharobia maderae (Fabricius, 1775) to należący do rodziny Blaberidae karaczan średnich rozmiarów osiągający ok.…