Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
Kategorie: Jaszczurki

Nowy gatunek warana!

Żyjemy w dobie odkryć nowych gatunków, które najczęściej opisuje się głównie na podstawie badań molekularnych. W tym kontekście, opis nowego gatunku sporej wielkości jaszczurki na podstawie morfologii musi budzić ciekawość.

Nowy gatunek warana, Varanus (Psammosaurusnesterovi, odkryto na południowo-zachodnich obszarach podnóża gór Zagros w Iranie i Iraku. Od V. griseus griseus oraz pozostałych podgatunków (V. g. caspius,V. g. koniecznyi) wyróżniają go następujące cechy: masywniejsza głowa, kształt i pozycja nozdrzy, chropowate  i kolczaste łuski karku, bocznie spłaszczony ogon z podwójnym grzebieniem biegnącym przez całą jego długość, utworzonym z wręgowanych łusek,  prawie jednolite ubarwienie grzbietu, a także jednolite, jasno żółtawe ubarwieniem dystalnej połówki ogona.  Występowanie nowo opisanego gatunku wydaje się być ograniczone do zachodnich i południowych krańców pasma górskiego Zagros. Oprócz tego prawdopodobnie preferuje średnie wysokości pomiędzy 500, a 1100 m n.p.m. Nowy waran został zaklasyfikowany do podrodzaju Psammosaurus.

Varanus (Psammosaurusnesterovi, Böhme, Ehrlich, Milto, Orlov & Scholz, 2015

Opracował Paweł Kaczmarek dla serwisu terrarium.pl & terrarium.com.pl. Kopiowanie zezwolone jedynie poprzez skopiowanie dwóch pierwszych zdań i wklejeniem odnośnika do tłumaczonego artykułu.
Na podstawie:
http://novataxa.blogspot.com/2015/04/varanus-nesterovi.html

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu