Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [13]
Loading...
2910
Ssaki – Opisy

Spermophilus – susły

Spermophilus – susły

Rodzaj Spermophilus (susły) to roślinożerne gryzonie z rodziny wiewiórkowatych, zamieszkujące tereny półkuli północnej od Syberii po Kaukaz, poprzez kraje Europy Środkowej i Zachodniej aż po Amerykę od Alaski do Meksyku. Tak więc pomiędzy 70, a 20 równoleżnikiem szerokości geograficznej północnej rozciąga się obszar występowania kilkudziesięciu gatunków należących do rodziny susłów. Ich reprezentanci są bardzo zróżnicowani tak pod względem wyglądu zewnętrznego jak i wymagań klimatyczno-terytorialnych. Spotkać można wśród nich z jednej strony ledwie 120 gramowe jasnopłowe susły antylopie (Spermophilus leucurus), z drugiej blisko kilogramowe susły arktyczne (Spermophilus parryii) o czerwono-brunatnym umaszczeniu. Są wśród nich zarówno mieszkańcy prerii jak i mieszkańcy strefy wiecznej zmarzliny, a nawet terenów górzystych do wys. 1400 m n.p.m.

Susły w Polsce

W Polsce występują dwa gatunki wiewiórki ziemnej. Na Lubelszczyźnie i Zamojszczyźnie spotkać można kolonie susła perełkowanego (Spermophilus suslicus) – największa znajduje się na lotnisku w Świdniku, zaś na Opolszczyźnie susła moręgowanego (Spermophilus citellus). O ile jednak ten pierwszy jest jeszcze stosunkowo liczny, o tyle moręgowany w ciągu ostatniego półwiecza wyginął niemal całkowicie, głównie na skutek zmian siedliskowych będących konsekwencją intensyfikacji rolnictwa. W związku z tym, od kilku lat w rejonie Kamienia Śląskiego trwa wdrażanie projektu jego reintrodukcji. Z pierwszych kilkudziesięciu zwierząt sprowadzonych z zagranicy doczekano się już licznego potomstwa, jednak w dalszym ciągu jest to gatunek zagrożony wymarciem.

 

Opracowanie

Akka

Przeczytaj też  Acomys cahirinus - mysz kolczasta*


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu