Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
621
Straszyki

Najstarsza skamielina liśćca

Niedawno Wedmann, Bradler i Rust donieśli ze swojej wyprawy o odkryciu najstarszej do tej pory skamieliny liśćca. Wycieczka dostarczyła bezpośredniego dowodu na występowanie podrodziny Phylliinae przynajmniej 47 milionów lat temu.

Pojedynczy egzemplarz został zidentyfikowany jako samiec i był podobny do obecnego, dorosłego przedstawiciela Phylliinae. Niestety nie odnaleziono samicy podczas tej wyprawy. Rozmiar tego gatunku jest porównywalny z Phyllium celebicum.

Nazwa tego owada to Eophyllium messelensis. Pochodzi on z Eocenu, tak jak obecne Phyllium. Dokładne miejsce odkrycia to Messel.

Odkrycie skamieliny w Europie wskazuje na to, że teren ten zamieszkiwany był przez przedstawicieli Phylliinae. Świadczą też o tym liczne pozostałości rozkładu.

Podobieństwo skamieliny z teraźniejszym gatunkiem jest wybitnym przykładem na morfologiczny i prawdopodobnie behawioralny statyzm.

Morfologiczne cechy skamieniałego okazu popierają teorię, iż liśćce wyewoluowały od wspólnego przodka ze straszykami, a nie z oddzielnej linii, tak jak przedstawiały to poprzednie sugestie.

Żródło: „The Oldest Fossil Leaf Insect” editor Ed Baker, Newsletter The Phasmid Study Group No. 109 March 2007

Przetłumaczył: Łukasz Wiśniewski „Niedościgniony”

Przeczytaj też  Lek ze śliny jadowitej jaszczurki


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu