Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
Kategorie: Jaszczurki

Dymorfizm płciowy anolisów

Badania naukowców z Uniwersytetu hawajskiego sugerują, że zwiększanie się różnic morfologicznych obu płci anolisów zamieszkujących Antyle Wielkie są związane z różnorodnością środowiska, w którym jaszczurki te występują.

Anolisy z Puerto Rico, Jamajki, Kuby oraz Hispanioli rozwijały się niezależnie na każdej z wysp tworząc pod tym względem specyficzne nisze (mniejszości) ekologiczne.

Samce oraz samice jednego gatunku mogą silnie się między sobą różnić – u jednych gatunków obie płcie są podobnych rozmiarów, u innych znów samiec może być trzykrotnie większy od samicy.

Marguerite Butler wraz z innymi pracownikami Uniwersytetu analizują pięć różnic morfologicznych u obu płci dorosłych osobników z dwóch nisz, żyjących na dwóch spośród wysp.

Odkryli oni, że cechy morfologiczne różniące obie płci są silnie uzależnione od bioróżnorodności środowiska występowania. Różnorodność ta wspiera rozwój różnorodnych form jednego gatunku znajdujących się w różnych niszach ekologicznych ( „adaptacja ekologiczna”)

Naukowcy stwierdzili, że większość badań nad adaptacją ekologiczną ignoruje dymorfizm płciowy i twierdzą, że jego miejsce w ewolucjoniźmie nie powinno być niedoceniane.

United Press International

Opracował Deore

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu