Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
Kategorie: Jaszczurki

Nowe gatunki eublefarów z rodzaju Goniurosaurus z Chin

Eublefary rodzaju Goniurosaurus cieszą się w ostatnich latach ogromną popularnością wśród hodowców na całym świecie oraz wśród herpetologów. Jaszczurki te wykazują bardzo dużą zmienność gatunkową połączoną z silną endemicznością, wiele z nich występuje w jednym lub kilku odosobnionych stanowisk, co jednocześnie powoduje, że są one bardziej narażone na wymarcie. Zwłaszcza troska o zabezpieczenie przed niekontrolowanym odłowem przez kolekcjonerów spowodowała, ze dokładna lokalizacja występowania dwóch ostatnio opisanych gatunków Goniurosaurus została utajniona.

Pierwszy z nich Goniurosaurus kadoorieorum zasiedla region Guangxi Zhuang w Chinach. Gatunek ten wydaje się ekstremalnie rzadki, został opisany na podstawie zaledwie czterech osobników. Nazwa gatunkowa ma za zadania uhonorować braci Kadoorie, z Hongkongu, którzy to panowie wnieśli wielki wkład w badanie i ochronę bioróżnorodności Chin.

Drugi gatunek, Goniurosaurs kwangsiensis pochodzi z innego stanowiska tej samej prowincji chińskiej – Guanxi Zhuang. Nazwa gatunkowa pochodzi właśnie od nazwy prowincji. Został on opisany na podstawie dziewięciu znalezionych w naturze osobników. Jaszczurki te zasiedlają wilgotne lasy w odludnych obszarach, zawsze w pobliżu jaskiń krasowych. Oba nowo opisane goniurozaury wykazują bliskie pokrewieństwo z dobrze poznanym Goniurosaurus luii.

Na zdjęciach inny przedstawiciel rodzaju Goniurosaurus, Goniurosaurus luii

Tlumaczenie Jakub Kowalski na podstawie:

http://novataxa.blogspot.com/2015/06/goniurosaurus-from-guangxi.html

 

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu