Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [56]
Loading...
4909
Jaszczurki – Opisy, Waranowate

Varanus pilbarensis

Waran Varanus pilbarensis

Varanus pilbarensis (Storr, 1980) to jedne z najpiękniejszych, małych, australijskich waranów należących do podrodzaju Odatria – posiadanie tego gatunku to marzenie wielu miłośników waranów. O intensywnym (zwłaszcza u młodych osobników) czerwono-brązowawym ubarwieniu z owalnymi cętkami i długim paskowanym ogonie. Takie ubarwienie to doskonały kamuflaż na tle skał o czerwonawym zabarwieniu. Dorastają do ok. 50 cm z czego 2/3 to długość ogona. Smukła budowa ciała i kończyny o długich palcach zakończonych ostrymi pazurami ułatwiają im życie w tak trudnych warunkach – bez problemu potrafią wspinać się nawet po gładkich, prawie pionowych, skalnych ścianach.

 

Długość życia warana Varanus pilbarensis

Średnia długość życia 10-12 lat.

 

Występowanie warana Varanus pilbarensis

Australia

 

Aktywność warana Varanus pilbarensis

Dzienna

 

Wygląd samca warana Varanus pilbarensis

Długość do 50 cm.

 

Przeczytaj też  Cyriocosmus sellatus

Wygląd samicy warana Varanus pilbarensis

Osiągają nieco mniejsze rozmiary.

 

Biotop warana Varanus pilbarensis

Występują jedynie w regionie Pilbara w Australii Zachodniej. Preferują tereny skaliste – kaniony, skalne zbocza, rumowiska.

 

Temperatura warana Varanus pilbarensis

26-32°C, lokalnie nawet powyżej 40°C. Nocne spadki do ok. 20°C.

 

Wilgotność warana Varanus pilbarensis

50-60%.

 

Terrarium warana Varanus pilbarensis

Dla ich dobrego samopoczucia konieczna jest ścianka do wspinaczki z półkami na różnej wysokości, większe kamienie, a dopełnieniem wystroju może być konar czy też wysuszony korzeń. Jako podłoże dobrze sprawdzi się piasek lub mieszanka piasku z gliną, ziemią oraz żwir. Nieodzownym elementem wyposażenia będą kryjówki wyłożone wilgotnym mchem pełniące ważną rolę hydro- i termoregulacyjną oraz płytkie, nieduże naczynie z wodą.

Minimalna wielkość terrarium dla pary to 120x60x50 cm. Cykl oświetlenia 14 godzin. UVB 10%.

 

Żywienie warana Varanus pilbarensis

W skład ich diety, w warunkach naturalnych wchodzą owady i inne bezkręgowce, małe gady (czasem nawet płazy). W warunkach terraryjnych podstawą diety będą łatwo dostępne owady karmowe, a jako urozmaicenie, ale sporadycznie małe, młode gryzonie. W okresie lata dobrze sprawdzi się plankton łąkowy, odławiany z miejsc czystych ekologicznie.

 

Rozmnażanie warana Varanus pilbarensis

Dojrzałość płciową zazwyczaj osiągają w wieku ok. 2 lat. Samica składa 3 do 6 jaj. Inkubacja w temperaturze 27-28°C trwa 100-120 dni.

 

Zimowanie warana Varanus pilbarensis

Kilkutygodniowy okres z nieco zmniejszoną temperaturą i krótszym dniem będzie sprzyjał lepszej synchronizacji cyklu płciowego samicy i samca oraz z pewnością będzie dodatkowym czynnikiem stymulującym typowe zachowania godowe.

 
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Piotr Prokulewicz

Źródła informacji

1.

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu