Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [56]
Loading...
4097
Jaszczurki – Opisy, Waranowate

Varanus pilbarensis

Waran Varanus pilbarensis

Varanus pilbarensis (Storr, 1980) to jedne z najpiękniejszych, małych, australijskich waranów należących do podrodzaju Odatria – posiadanie tego gatunku to marzenie wielu miłośników waranów. O intensywnym (zwłaszcza u młodych osobników) czerwono-brązowawym ubarwieniu z owalnymi cętkami i długim paskowanym ogonie. Takie ubarwienie to doskonały kamuflaż na tle skał o czerwonawym zabarwieniu. Dorastają do ok. 50 cm z czego 2/3 to długość ogona. Smukła budowa ciała i kończyny o długich palcach zakończonych ostrymi pazurami ułatwiają im życie w tak trudnych warunkach – bez problemu potrafią wspinać się nawet po gładkich, prawie pionowych, skalnych ścianach.

 

Długość życia warana Varanus pilbarensis

Średnia długość życia 10-12 lat.

 

Występowanie warana Varanus pilbarensis

Australia

 

Aktywność warana Varanus pilbarensis

Dzienna

 

Wygląd samca warana Varanus pilbarensis

Długość do 50 cm.

 

Przeczytaj też  Anolis equestris - anolis kubański

Wygląd samicy warana Varanus pilbarensis

Osiągają nieco mniejsze rozmiary.

 

Biotop warana Varanus pilbarensis

Występują jedynie w regionie Pilbara w Australii Zachodniej. Preferują tereny skaliste – kaniony, skalne zbocza, rumowiska.

 

Temperatura warana Varanus pilbarensis

26-32°C, lokalnie nawet powyżej 40°C. Nocne spadki do ok. 20°C.

 

Wilgotność warana Varanus pilbarensis

50-60%.

 

Terrarium warana Varanus pilbarensis

Dla ich dobrego samopoczucia konieczna jest ścianka do wspinaczki z półkami na różnej wysokości, większe kamienie, a dopełnieniem wystroju może być konar czy też wysuszony korzeń. Jako podłoże dobrze sprawdzi się piasek lub mieszanka piasku z gliną, ziemią oraz żwir. Nieodzownym elementem wyposażenia będą kryjówki wyłożone wilgotnym mchem pełniące ważną rolę hydro- i termoregulacyjną oraz płytkie, nieduże naczynie z wodą.

Minimalna wielkość terrarium dla pary to 120x60x50 cm. Cykl oświetlenia 14 godzin. UVB 10%.

 

Żywienie warana Varanus pilbarensis

W skład ich diety, w warunkach naturalnych wchodzą owady i inne bezkręgowce, małe gady (czasem nawet płazy). W warunkach terraryjnych podstawą diety będą łatwo dostępne owady karmowe, a jako urozmaicenie, ale sporadycznie małe, młode gryzonie. W okresie lata dobrze sprawdzi się plankton łąkowy, odławiany z miejsc czystych ekologicznie.

 

Rozmnażanie warana Varanus pilbarensis

Dojrzałość płciową zazwyczaj osiągają w wieku ok. 2 lat. Samica składa 3 do 6 jaj. Inkubacja w temperaturze 27-28°C trwa 100-120 dni.

 

Zimowanie warana Varanus pilbarensis

Kilkutygodniowy okres z nieco zmniejszoną temperaturą i krótszym dniem będzie sprzyjał lepszej synchronizacji cyklu płciowego samicy i samca oraz z pewnością będzie dodatkowym czynnikiem stymulującym typowe zachowania godowe.

 
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Piotr Prokulewicz

Źródła informacji

1.ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu