Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [54]
Loading...
2747
Jaszczurki – Opisy, Waranowate

Varanus kingorum

Waran Varanus kingorum

Varanus kingorum (Storr, 1980) – to australijskie, małe warany z podrodzaju Odatria wyróżniające się wyjątkowo smukłą budową ciała i wydłużoną głową. Dorastają do ok. 35 cm (rzadkie przypadki do 40 cm) o wyjątkowo długim, proksymalnie spłaszczonym (w okolicach nasady) ogonie; łuski na ogonie o niezwykle ostrych krawędziach. Ich ubarwienie zwykle w kolorze czerwono-brązowym, z ciemnymi, małymi plamkami; ciemno zaznaczony wzór siatki na grzbiecie widoczny jest u młodych osobników. Strona brzuszna jasna – kremowa, czasem nakrapiana.

 

Długość życia warana Varanus kingorum

Powyżej 10 lat.

 

Występowanie warana Varanus kingorum

Australia

 

Aktywność warana Varanus kingorum

Dzienna

 

Odmiany warana Varanus kingorum

W 2002 r. w hodowli jednego z największych znawców i hodowców waranów – Bernda Eidenmüllera (jest też współautorem opisania Varanus reisingeri) zanotowano pierwszy przypadek wyklucia się osobnika leucystycznego.

 

Przeczytaj też  Lacerta agilis - jaszczurka zwinka

Biotop warana Varanus kingorum

Zamieszkują pagórkowate, suche tereny porośnięte suchoroślami, tereny skaliste i rumowiska. Jako schronienie wykorzystują szczeliny skalne – nawet te najwęższe.

 

Temperatura dla warana Varanus kingorum

W dzień 27-32°C, lokalnie do 50°C. W nocy temperatura nie powinna spadać poniżej 20°C.

 

Wilgotność dla warana Varanus kingorum

50-60%.

 

Terrarium dla warana Varanus kingorum

Terrarium pustynne. Ścianka strukturalna lub odpowiednio ułożone i zabezpieczone przed osunięciem się kamienie, tworzące szczeliny, w których warany te będą mogły ukryć się to podstawa przy komponowaniu wystroju dla tych waranów. Uzupełnienem może być zasuszony konar czy też korzeń. Jako podłoże dobrze sprawdzi się piasek, piasek z gliną lub ze żwirem. Należy zapewnić im również dostęp do czystej wody w odpowiednim naczyniu, w którym jaszczurki te będą dokonywać defekacji.  Minimalna wielkość terrarium dla pary 100x50x60 cm. Cykl oświetlenia 12 godzin. UVB 10%.

 

Żywienie warana Varanus kingorum

Dieta jak najbardziej urozmaicona – jej podstawą, w co najmniej 85% są owady i in. bezkręgowce.

 

Rozmnażanie warana Varanus kingorum

Warany te bardzo szybko osiągają dojrzałość płciową, zdarza się, że jeszcze przed ukończeniem 1 roku (zazwyczaj w wieku 12-15 miesięcy). Samica składa 2-4 jaja, w wyjątkowych przypadkach do 6 szt. i może je składać więcej niż 1 raz w ciągu całego sezonu rozrodczego. Inkubacja w temp. 27-30°C trwa 100-130 dni. Opieka nad młodymi, podobnie jak u innych gatunków nie powinna nastręczać problemów. Należy pamiętać o regularnej suplementacji!

 

Zimowanie warana Varanus kingorum

Przed przystąpieniem do rozrodu zalecane jest kilkutygodniowe obniżenie temperatury do ok. 18°C.

 
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Piotr Prokulewicz na podstawie:

  1.  Varanoid Lizards of the World E.Pianka & D.King & R.King.

 ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu