Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [55]
Loading...
3489
Jaszczurki – Opisy, Waranowate

Varanus kingorum

Waran Varanus kingorum

Varanus kingorum (Storr, 1980) – to australijskie, małe warany z podrodzaju Odatria wyróżniające się wyjątkowo smukłą budową ciała i wydłużoną głową. Dorastają do ok. 35 cm (rzadkie przypadki do 40 cm) o wyjątkowo długim, proksymalnie spłaszczonym (w okolicach nasady) ogonie; łuski na ogonie o niezwykle ostrych krawędziach. Ich ubarwienie zwykle w kolorze czerwono-brązowym, z ciemnymi, małymi plamkami; ciemno zaznaczony wzór siatki na grzbiecie widoczny jest u młodych osobników. Strona brzuszna jasna – kremowa, czasem nakrapiana.

 

Długość życia warana Varanus kingorum

Powyżej 10 lat.

 

Występowanie warana Varanus kingorum

Australia

 

Aktywność warana Varanus kingorum

Dzienna

 

Odmiany warana Varanus kingorum

W 2002 r. w hodowli jednego z największych znawców i hodowców waranów – Bernda Eidenmüllera (jest też współautorem opisania Varanus reisingeri) zanotowano pierwszy przypadek wyklucia się osobnika leucystycznego.

 

Przeczytaj też  Bumba cabocla

Biotop warana Varanus kingorum

Zamieszkują pagórkowate, suche tereny porośnięte suchoroślami, tereny skaliste i rumowiska. Jako schronienie wykorzystują szczeliny skalne – nawet te najwęższe.

 

Temperatura dla warana Varanus kingorum

W dzień 27-32°C, lokalnie do 50°C. W nocy temperatura nie powinna spadać poniżej 20°C.

 

Wilgotność dla warana Varanus kingorum

50-60%.

 

Terrarium dla warana Varanus kingorum

Terrarium pustynne. Ścianka strukturalna lub odpowiednio ułożone i zabezpieczone przed osunięciem się kamienie, tworzące szczeliny, w których warany te będą mogły ukryć się to podstawa przy komponowaniu wystroju dla tych waranów. Uzupełnienem może być zasuszony konar czy też korzeń. Jako podłoże dobrze sprawdzi się piasek, piasek z gliną lub ze żwirem. Należy zapewnić im również dostęp do czystej wody w odpowiednim naczyniu, w którym jaszczurki te będą dokonywać defekacji.  Minimalna wielkość terrarium dla pary 100x50x60 cm. Cykl oświetlenia 12 godzin. UVB 10%.

 

Żywienie warana Varanus kingorum

Dieta jak najbardziej urozmaicona – jej podstawą, w co najmniej 85% są owady i in. bezkręgowce.

 

Rozmnażanie warana Varanus kingorum

Warany te bardzo szybko osiągają dojrzałość płciową, zdarza się, że jeszcze przed ukończeniem 1 roku (zazwyczaj w wieku 12-15 miesięcy). Samica składa 2-4 jaja, w wyjątkowych przypadkach do 6 szt. i może je składać więcej niż 1 raz w ciągu całego sezonu rozrodczego. Inkubacja w temp. 27-30°C trwa 100-130 dni. Opieka nad młodymi, podobnie jak u innych gatunków nie powinna nastręczać problemów. Należy pamiętać o regularnej suplementacji!

 

Zimowanie warana Varanus kingorum

Przed przystąpieniem do rozrodu zalecane jest kilkutygodniowe obniżenie temperatury do ok. 18°C.

 
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Piotr Prokulewicz na podstawie:

  1.  Varanoid Lizards of the World E.Pianka & D.King & R.King.

 

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu