Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [50]
Loading...
26932
Połozowate – Opisy, Węże – Opisy

Opheodrys aestivus – wąż trawny

Wąż trawny (Opheodrys aestivus)

Węże trawne (Opheodrys aestivus Linnaeus, 1766) o wyjątkowo piękne węże pochodzące z kontynentu północnoamerykańskiego, mogące osiągać ok. 1 m. długości(największy odłowiony okaz mierzył 116 cm) i niezwykle smukłej budowy – średnica tułowia dorosłego osobnika nie przekracza zazwyczaj 1 centymetra. Głowa lekko wydłużona, o dużych oczach z okrągłymi źrenicami. Część grzbietowa o jednolitym, opalizującym, jasnozielonym ubarwieniu; strona brzuszna w kolorze białawym, żółtawym, a nawet bladozielonym. Takie ubarwienie pozwala na doskonałe zakamuflowanie (kamuflaż to jedyny mechanizm obronny u tego gatunku) swej obecności wśród gęstej roślinności – chroniący te węże przed drapieżnictwem ze strony innych węży, ptaków i ssaków (lisów czy kotów).

W skład rodzaju Opheodrys wchodzą dwa gatunki Opheodrys aestivus i Opheodrys vernalis.

Nazewnictwo

Nazwa polska: Wąż trawny, wąż świerszczożer

Nazwa angielska: Rough green snake

Nazwa niemiecka: Raue Grasnatter

Nazwa czeska: Užovka zelená

Podgatunki

W samym gatunku Opheodrys aestivus wyróżniamy dwa podgatunki:

1. Opheodrys aestivus aestivus (Northern Rough Greensnake)

2. Opheodrys aestivus carinatus (Florida Rough Greensnake)

Przeczytaj też  Coelognathus radiatus - wąż hieroglifowy

Długość życia

Przy odpowiedniej opiece mogą dożywać nawet ponad 10 lat.

Występowanie

Obszarem występowania tego gatunku są tereny południowo-wschodniej części USA – szczególnie dużo tych węży spotyka się na gęsto zarośniętych wysepkach (tzw. hammocks) wśród słynnych mokradeł Everglades na Florydzie. Z populacjami tych węży na terenach wschodniego Meksyku – wzdłuż Zatoki Meksykańskiej.

Biotop

Choć to węże o nadrzewnym trybie życia – najczęściej spotykane na wysokości 1-3 m nad ziemią (Plummer, 1981) to polują często schodząc na ziemię. Gatunek ten preferuje wilgotne, bagienne siedliska, brzegi zarówno zbiorników jak i cieków wodnych o powolnym nurcie porośnięte gęstą, niewysoką roślinnością – zasiedla niższe drzewa i krzewy. Spotykany również na polach i w ogrodach wśród pnączy i żywopłotów. Jest dobrym pływakiem i okresowo chętnie schodzi do wody.

Aktywność

Wąż aktywny w porze dziennej.

Terrarium

Zbiornik pionowy o wym. 50x30x60 cm. spełnia już wymogi chowu dla węża trawnego. W przypadku tego gatunku możemy pokusić się o obsadzenie terrarium naturalną roślinnością – zwiększy to efekt wizualny zbiornika, będzie również podtrzymywać poziom wilgotności, a zarazem umożliwi wężowi ukrycie się pośród „zieleni” co z pewnością będzie miało korzystny wpływ na jego samopoczucie i komfort życia. Nieodzownymi elementami wystroju muszą być liczne gałęzie po których wąż będzie mógł wspinać się. Na wyposażeniu musi też znaleźć się basen – na tyle duży aby wąż mógł całkowicie zanurzyć się w nim. Na podłoże możemy wykorzystać każdy substrat, który pozwoli nam na utrzymanie odpowiedniej wilgotności – dobrze sprawdzi się torf czy ziemia (lub ich mieszanka) czy tak popularny w innych krajach substrat cyprysowy polecany dla gadów wymagających wyższej wilgotności.

Przeczytaj też  Lampropeltis getula - lancetogłów królewski

Oświetlenie

Do 12 godzin w ciągu dnia, zalecane jest naświetlanie tych węży niską dawką promieni UVB 2%.

Temperatura

Gradient temperatury powinien wynosić od 24 do 30°C, z nocnymi spadkami o kilka stopni.

Wilgotność

Powinna utrzymywać się na poziomie ok. 75%; konieczne jest regularne, codzienne zraszanie zbiornika – zminimalizuje to ryzyko odwodnienia organizmu, na które węże te są wrażliwe. W trakcie wylinki, aby ułatwić naszym podopiecznym ten proces możemy ją krótkotrwale zwiększyć aż do ok. 90%.

Żywienie

W skład ich diety w warunkach naturalnych wchodzą prawie wyłącznie bezkręgowce – owady i stawonogi, niektóre ślimaki i sporadycznie małe płazy (Uhler, Cottam 1939). W 2005r. po raz pierwszy zaobserwowano węża tego gatunku, który pożerał jaja w gnieździe Vireo atracapilla (gatunek małych ptaków wpisany na listę IUCN). W warunkach terraryjnych możemy podawać wszystkie łatwo dostępne owady karmowe, a w okresie lata plankton łąkowy. Z racji swej diety wymagają suplementacji – witaminy, makro i mikroelementy. Dorosłe osobniki karmimy 3-4x w tygodniu, z suplementacją 1x w tygodniu.

Dymorfizm płciowy

Samice są zazwyczaj dłuższe i o większej masie, natomiast samce posiadają znacznie dłuższy ogon, dochodzący do 30% długości całkowitej – to jedyne widoczne różnice mogące pomóc w rozróżnieniu płci.

Rozmnażanie

Dojrzałość płciową samce tego gatunku mogą osiągać przed 2 r. życia, natomiast samice często osiągają ją później bo w wieku nawet 33 miesięcy (Plummer 1985). Samica składa zwykle 4-6 jaj choć zdarzają się rzadkie przypadki lęgów w ilości nawet do 14 sztuk. Jaja składane są w zbutwiałych pniach, dziuplach oraz w jamach – w ziemi pod mchem. W zależności od temperatury inkubacja może trwać od od 5 do 12 tygodni.

Zimowanie

Przez około 4 miesiące.

Uwagi

Gatunek niezwykle efektowny, ale i trudny w chowie. Większość osobników dość nerwowych w zachowaniu i kapryśnych w przyjmowaniu pokarmu. Zakup osobników urodzonych w niewoli jest z pewnością najlepszą opcją, ale i to nie daje gwarancji na bezproblemowy chów pomimo że takie osobniki są mniej podatne na stres i łatwiej potrafią zaadaptować się do nowych warunków. Niestety gatunek wciąż rzadko rozmnażany w warunkach terraryjnych.

Przeczytaj też  Vipera ammodytes - żmija nosoroga

 

Opracowanie i źródła informacji

Michał Cedler „coolary” & redakcja węży

Na podstawie:
1. Snakes of Virginia D.Linzey & M.Clifford
2. Idaho State UniversityZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Jedno przemyślenie na temat Opheodrys aestivus – wąż trawny

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu