Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
Kategorie: Jaszczurki

Partenogeneza u waranów z Komodo

Być może samice Warana z wysp Komodo (Varanus komodoensis) ułożą sobie dalej życie bez samców. Czyżby nowy ruch feministyczny ?

Otóż nie, samice tego gatunku podobnie jak samice Lepidodactylus lugubris mogą składać jaja niezapłodnione przez samca, z których lęgną się ich małe klony.

W londyńskim Cherster Zoo przyszła mama o imieniu Flora czeka na swój przychówek, z którego każdy powstał poprzez partenogenezę (dzieworództwo).

„Partenogeneza nigdy wcześniej nie była udokumentowana w przypadku tego gatunku aż do teraz – to zupełna nowość” mówi współodkrywca Kevin Buley z Chester Zoo.

U większości gatunków partenogenetycznych, ten sposób rozmnażania jest ich jedynym. U waranów z komodo natomiast, występują oba: zarówno przy udziale samca czy też jego komórek rozrodczych, jak i bez nich. Jest to swoiste dostosowanie się do warunków środowiskowych, kiedy na przykładnie ma w pobliżu żadnych samców.
Niestety dzieworództwo ma swoje wady – lęgną się tylko i wyłącznie samice, co nie jest korzystne w dłuższym okresie czasu ponieważ zanika różnorodność genetyczna poszczególnych osobników.

W maju 2006 roku Flora złożyła 25 aj, z których 11 było żywych. Opiekunowie w zoo wiedzieli, że Flora odegrała rolę zarówno mamy jak i taty, ponieważ nigdy nie miała kontaktu z samcem a jaja były zapłodnione.

Tłumaczenie Deore

Żródło: LiveScience

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu