Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [16]
Loading...
2859
Agamowate, Jaszczurki – Opisy

Acanthosaura lepidogaster

14

Acanthosaura lepidogaster – agama

Acanthosaura lepidogaster (Cuvier, 1829) to jeden z mniejszych przedstawicieli rodzaju Acanthosaura. dorosłe osobniki osiągają 18-25 cm dł, z czego ok połowy przypada na ogon. Charakteryzuje się stosunkowo masywną, zbitą budową ciała. Głowa jest duża, o stosunkowo krótkim pysku. Ciało spłaszczone bocznie pokryte niejednorodnej wielkości łuskami z kilem. Ogon sztywny, pokryty szorstkimi łuskami z wyraźnym kilem. Słabo wykształcony worek podgardzielowy. Nad oczodołami u obu płci występują rogokształtne łuski, mniejsze i cieńsze niż u innych gatunków z tego rodzaju. Na karku i grzbiecie wyraźny grzebień z powiększonych, spłaszczonych łusek. Wyraźna przerwa pomiędzy karkowym i grzbietowym odcinkiem grzebienia. Ubarwienie zmienne, zależne od płci, wieku, stanu zdrowia i emocjonalnego. Poza okresem godowym ubarwienie zdominowane przez różne odcienie brązu, często z rdzaworudymi plamkami. Ubarwienie zmienia się podczas okresu godowego.

Systematyka

Gromada: Reptilia Gady
Podgromada: Lepidosaura – lepidozaury
Rząd: Squamata – Łuskonośne
Podrząd: Lacertilia – jaszczurki
Infrarząd: Iguania
Rodzina: Agamidae – agamowate
Rodzaj: Acanthosaura 
GatunekAcanthosaura lepidogaster (Cuvier, 1829)

Synonimy

Calotes lepidogaster CUVIER 1829: 39
Lophyrus tropidogaster DUMÉRIL & BIBRON 1837 (emend. for lepidogaster)
Acanthosaura lamnidentata BOULENGER 1885: 302 (fide SMITH 1935)
Acanthosaura hainanensis BOULENGER 1900: 957
Acanthosaura fruhstorferi WERNER 1904: 461
Acanthosaura braueri VOGT 1914: 97
Goniocephalus lepidogaster — SMITH 1935: 161
Calotes fruhstorferi — SMITH 1935: 188 (= C. brevipes fide HALLERMANN)
Calotes fruhstorferi — BOURRET 1943: 25
Gonocephalus lepidogaster — MELL 1952
Calotes brevipes — MERTENS 1954: 185
Acanthosaura lepidogaster — TAYLOR 1963: 863
Calotes brevipes — WERMUTH 1967: 35
Calotes breviceps — TIEDEMANN & HÄUPL 1980: 10 (error typographicus)
Acanthosaura lepidogaster — BRYGOO 1988: 22
Calotes brevipes — ZHAO & ADLER 1993: 1992
Acanthosaura fruhstorferi — DENZER et al. 1997: 320
Acanthosaura lepidogaster — SCHLÜTER & HALLERMANN 1997: 5
Acanthosaura lepidogaster — COX et al. 1998: 93
Acanthosaura lepidogaster — CHAN-ARD et al. 1999: 91
Acanthosaura lepidogaster — MANTHEY & SCHUSTER 1999: 20
Acanthosaura lepidogastra — MACEY et al. 2000
Acanthosaura lepidogaster — BARTS & WILMS 2003
Acanthosaura lepidogaster — BOBROV & SEMENOV 2008

Przeczytaj też  Varanus gilleni

źródło reptile-database.org

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Brown Pricklenape

Nazwa niemiecka: Schwarzkopf-Nackenstachler

Podgatunki

Brak wyróżnionych podgatunków.

Długość życia

Około 10 lat.

Występowanie

Birma, Chiny, Kambodża, Laos, Malezja, Tajlandia, Wietnam

Hodowla grupowa

Hodujemy pojedynczo, Hodujemy w haremach.

Aktywność

Dzienna.

Wygląd

Wygląd samca

Dorosły samiec jest nieco większy od samicy i charakteryzuje się masywniejszą budową ciała. Głowa jest większa, z krótszym pyskiem. Rogokształtne łuski oraz grzebień nieco wydatniejszy. Podczas okresu godowego przybiera bardzo charakterystyczne i atrakcyjne ubarwienie. Tułów oraz pysk stają się jaskrawo zielone. Grzbiet oraz wierzch głowy przybiera smoliście czarne zabarwienie. Po bokach ciała uwydatnia się deseń z czarnych cętek. Na kończynach oraz ogonie pojawia się deseń z naprzemiennych nieregularnych, czarnych i zielonych pierścieni. Obwódka pyska oraz podgardle staje się pomarańczowe lub żółte. Niekiedy podczas silnego podniecenia poza okresem godowym na brązowym tle pojawiają się ciemniejsze, brunatne przebarwienia o podobnym rozmieszczeniu, ale nigdy w tak kontrastowych barwach jak podczas okresu rozrodczego.

Wygląd samicy

Samica jest nieco mniejsza od samca, lżej zbudowana i bardziej smukła. Pysk jest dłuższy. Kolce nad oczodołami oraz grzebień słabiej zaznaczone. Podczas okresu godowego samica staje się jasnozielona, z wyraźnym siateczkowatym deseniem ciemnych plam. Nie wybarwia się jednak tak kontrastowo jak samiec. Brak jest również wybarwienia górnej części głowy na czarno.

Przeczytaj też  Calotes versicolor - agama ogrodowa

Cechy szczególne

Jest to stosunkowo mało aktywna jaszczurka. Większość czasu spędza w bezruchu na ulubionej grzędzie i czatuje na zdobycz. W przypadku zagrożenia staje się bardzo wojownicza, potrafi donośnie syczeć, atakować nawet znacznie większego napastnika oraz dotkliwie kąsać.

Biotop

Zasiedla zarówno nizinne jak i górskie lasy tropikalne oraz zarośla bambusowe. Preferuje siedliska pierwotne, niezmienione działalnością człowieka. Na swoje terytoria wybiera zazwyczaj stare drzewa o dużej ilości roślinności epifitycznej, takiej jak mchy, porosty i paprocie. iej od innych przedstawicieli rodzaju Acanthosaura przebywa również na powierzchni gruntu, gdzie poszukuje pokarmu. Obszary na których występuje ta agama charakteryzują się bardzo wysoką wilgotnością oraz obfitymi opadami. W nocy częste są również mgły, zwłaszcza na terenach wyżynnych i górskich.

Temperatura

W dzień 24-28°C, pod promiennikiem do 30°C. W nocy nie mniej niż 18°C.

Wilgotność

W dzień 70-80%, w nocy do 90%.

Żywienie

Wszelkiego rodzaju bezkręgowce: duże owady, pajęczaki, krocionogi, ślimaki, sporadycznie także pisklęta ptasie, mniejsze jaszczurki oraz kolorowe owoce.

Terrarium

Terrarium w typie tropikalnym, z dużą ilością konarów, gałęzi i lian. Wielkość terrarium dla dorosłego osobnika: 60x45x60 cm, wielkość terrarium dla haremu: 80x80x100 cm. W centralnej części zbiornika należy umieścić masywny konar, który będzie stanowił grzędę obserwacyjną dla dominującego samca. Warto zabezpieczyć część ścian terrarium tłem strukturalnym, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji spowodowanych zderzeniem z szybą oraz zwiększyć przestrzeń aktywności dla gadów. Na podłoże najlepiej wykorzystać mieszaninę torfu kokosowego i ziemi torfowej. Jak najbardziej wskazane jest umieszczenie w terrarium roślinności tropikalnej, która zapewni odpowiedni mikroklimat oraz potencjalne kryjówki dla agam. Rośliny nie mogą być toksyczne (gady dużo piją zlizując krople wody z liści) ani posiadać ostrych kolców czy cierni. W terrarium trzeba również umieścić zbiornik z wodą. Jako że gatunek ten wymaga dużej wilgotności powietrza koniecznie należy spryskiwać zbiornik lub zastosować urządzenia skraplające wodę (np. foger).

Przeczytaj też  Varanus macraei

Oświetlenie

Oświetlamy w cyklu 12 godzinnym. Stosujemy żarówkę lub świetlówkę UVB 5%.

Rozmnażanie

Niemal wszystkie osobniki dostępne w handlu pochodzą z odłowu. Sporadycznie zdarzają się rozmnożenia w niewoli, lecz niemal zawsze ma to miejsce gdy samica odbyła gody jeszcze podczas pobytu na wolności. Samica składa od 10 do 15 jaj. Inkubacja jaj trwa ok 170-180 dni. W momencie wyklucia młode mają ok. 7 cm dł.

Zimowanie

Brak danych

Uwagi

Są to stosunkowo trudne w hodowli jaszczurki. Wykazują dużą agresję i silny temperament a jednocześnie wysoką stresogenność. Jako że większość okazów pochodzi z odłowu po ewentualnym zakupie należy je poddać kwarantannie. Osobniki z natury są z reguły nosicielami licznych pasożytów, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Koniecznie należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu pozbycia się pasożytów, nigdy nie podajemy żadnych preparatów na własną rękę. Podczas kwarantanny należy zapewnić jaszczurkom maksymalnie dużo spokoju, liczne kryjówki oraz obfitość wody, gdyż często w trakcie transportu ulegają silnemu odwodnieniu. Po okresie kwarantanny i aklimatyzacji stają zazwyczaj się mniej płochliwe, ale nigdy nie oswoją się w takim stopniu jak np. agama brodata i zawsze mogą okazywać agresję w stosunku do człowieka.

 

Opracowanie i źródła informacji

Jakub Kowalski

Źródła informacji

Doświadczenia własne oraz:
1. reptile-database
2. Grismer, L.L. 2011. Lizards of Peninsular Malaysia, Singapore and their adjacent archipelagos. Edition Chimaira, Frankfurt
3. Hallermann, J. 2005. The bizarre arboreal agamids. Reptilia
4. Manthey U 2008. Agamid lizards of Southern Asia, Draconinae 1. Terralog 7ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu