Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
683
Jaszczurki

Wyspa Komodo będzie zamknięta dla turystów w 2020 roku

 

Wyspa Komodo będzie zamknięta dla turystów w 2020 roku

Jak informuje Tempo.co (indonezyjski serwis informacyjny) Wyspa Komodo będzie niedostępna od stycznia 2020 roku na cały rok. Decyzja została podjęta po spotkaniu lokalnych władz East Nusa Tenggara (NTT) z Ministerstwem Środowiska i Lasów Indonezji. Pomimo tego, że dyskusja na ten temat trwała już od kilku miesięcy, zamknięcie zostało ogłoszone dopiero w piątek (29 marca 2019 r.) i jest odpowiedzią na przypadek przemycenia 41 waranów z Komodo, które wyszło na jaw dzięki lokalnej policji.

Kłusowników złapano w środę 27 marca 2019 r. Aresztowano 9 mężczyzn podejrzanych o przemyt waranów z Komodo oraz innych zwierząt. Warany miały trafić na czarny rynek, na potrzeby tradycyjnej medycyny wschodu. Policji udało się skonfiskować 5 waranów wraz z innymi zwierzętami pochodzącymi z okolic Indonezji takich jak dzikie koty, łuskowce jawajskie, czy ptaki kakadu. Aby sprzedać złapane zwierzęta przemytnicy mieli wykorzystywać także media społecznościowe. Podczas przesłuchania przemytnicy przyznali się także do sprzedania już 41 waranów z Komodo za ok. 500 tysięcy rupii (ok. 35 tys. dolarów) za jednego osobnika. Za przemyt grozi im do 5 lat więzienia oraz grzywna.

Warany z Komodo to największe jaszczurki na świecie i są uznane za gatunek zagrożony wyginięciem (VU) przez IUCN. Szacuje się, że na świecie pozostało ich ok. 5700 osobników, które żyją wyłącznie w Parku Narodowym Komodo głównie na 3 wyspach (Komodo, Rinca i Padar).

Przeczytaj też  Nowy gatunek warana!

Dla zwiedzających niedostępna będzie tylko sama Wyspa Komodo, a nie wszystkie chronione obszary parku narodowego. Lokalne władze liczą, że w ten sposób zwiększy się populacja waranów i ogólnie ustabilizuje się środowisko tych smoków. Pozwoli to także na upewnienie się, że warany posiadają odpowiednie zasoby pożywienia w środowisku.

Istnieje jednak obawa, że zamknięcie wyspy spowoduje znaczące straty w lokalnej ekonomii. Park Narodowy w Komodo stał się ostatnio coraz większą atrakcją turystyczną. Szacuje się, że odwiedza go ok. 10 tysięcy turystów miesięcznie. Zwiększenie turystyki w ostatnim czasie jest spowodowane nowymi hotelami w okolicy miejscowości Labuan Bajo i nowym liniom lotniczym. Poza waranami Wyspa Komodo oferuje miejsca do nurkowania i przepiękne krajobrazy. Crawford Allan dyrektor i ekspert od handlu dzikimi zwierzętami pracujący dla WWF wyraził także swoje obawy mówiąc, że zamknięcie wyspy na rok może okazać się niewystarczającym czasem na odbudowę środowiska, a także zwiększyć popyt i ceny waranów na czarnym rynku.

ŹródłaZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu