Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
251
Jaszczurki

Nowy gatunek jaszczurki z Machu Picchu

Opisano nowy gatunek jaszczurki należący do rodzaju Proctoporus (rodzina Gymnophthalmidae- mikroteidy) pochodzący z Peru. Co ciekawe, znaleziony został na dwóch stanowiskach na terenie historycznego sanktuarium Inków, Machu Picchu, gdzie zamieszkuje on górskie lasy znajdujące się na 2760- 2800 m n.p.m. Nieoczekiwane miejsce występowania  zostało odzwierciedlone w epitecie gatunkowym jaszczurki, której nadano nazwę: Proctoporus machupicchu.

P. machupicchu wyróżnia, spośród innych przedstawicieli swojego rodzaju, unikalny zestaw cech: morfometrycznych, związanych z łuskami oraz ubarwiania. Osobniki tego gatunku znaleziono w ciągu dnia pod kamieniami, na wschodnich stokach pasma górskiego Andów- Cordillera Oriental- co może dać dodatkową wskazówkę odnoszącą się do jego preferencji siedliskowych. Jak stwierdzają badacze, niewiele wiadomo na temat zagrożeń nowo opisanej jaszczurki. Dlatego też niezbędne są dalsze eksploracje terenowe i badania dotyczące ekologii populacyjnej

http://amphibian-reptile-conservation.org/pdfs/Volume/Vol_9_no_1/ARC_9_1_[Special_Section]_1-11_e96_high_res.pdf

Opracował Paweł Kaczmarek dla serwisu terrarium.pl & terrarium.com.pl. Kopiowanie zezwolone jedynie poprzez skopiowanie dwóch pierwszych zdań i wklejeniem odnośnika do tłumaczonego artykułu.
Na podstawie:

http://novataxa.blogspot.com/2015/05/proctoporus-machupicchu.html

Przeczytaj też  Raki tworzą nowy gatunek żeńskich "superklonów"


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu