Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
2292
Rośliny – Opisy

Aechmea – echmea

Nazwa botaniczna

Aechmea, 150 gatunków

Rodzina

Bromeliowate, ananasowate (Bromeliaceae)

Wielkość

Wszystkie Echmee rosną do maksymalnie 40cm (juz z rozetą), poszczególne odmiany mogą nieznacznie się różnić.

Wygląd

Najpopularniejszy gatunki Aechmea to:

  • Aechmea fasciata – echmea wstęgowata. Jej popielato pasiaste liście przyozdobione są intensywnie różowanym kwiatostanem.
  • Aechmea fulgens również daje się łatwo rozpoznać dzięki koralowemu kwiatostanowi.

Czerwone kwiatostany i pięknie pręgowane liście to cechy Aechmea chantinii, zaś barwa kwiatostanów Aechmea miniata to czerwień i błękit.

Gatunki/odmiany

  • Aechmea fasciata
  • Aechmea fulgens
  • Aechmea miniata
  • Aechmea chantinii
  • Aechmea rhodocyanes

Występowanie

Tropikalna i podzwrotnikowa Ameryka (Wenezuela,Boliwia,Peru,Brazylia,Ekwador,Kolumbia)

Informacje dodatkowe

Sprowadzona do Europy w minionym stuleciu na jakiś czas została zapomniana. W latach pięćdziesiątych ponownie podjęto jej uprawę. Roślina wytwarza gęstą rozetę złożoną z około 12 liści rosnących ku górze. Kwiatostanem jest kłos lub rozgałęziona wiecha.

Zastosowanie

Nadaje się do terrarium stepowego i średnio wilgotnego (np. dla niektórych ptaszników lub jaszczurek)

Przeczytaj też  Guzmania - guzmania

Stanowisko

Aby rośliny dobrze rosły i kwitły należy zapewnić im miejsce jasne ale nie nasłonecznione. Dobrze znosi przesuszone powietrze.

Hodowla

Każda rozeta zakwita tylko jeden raz, jednakże dobre pielęgnowanie zapewnia powstawanie nowych, zdolnych do kwitnienia odrostów. Kiedy osiągną odpowiednią wielkość i mimo to nie zakwitają, pomóc może…kilka jabłek. Echmeę należy wstawić na kilka tygodni do foliowego worka z kilkoma jabłkami. Jabłka wydzielają gaz, który wspomaga kwitnienie. W lecie podlewać miękką wodą o temperaturze pokojowej, do lejka utworzonego przez liście (koniecznie!). Bryła korzeniowa powinna być utrzymywana w stanie umiarkowanej wilgotności. Od września do lutego w temperaturze 22-24°C. Trochę wody wlewać do rozetki liściowej, na stanowisku chłodniejszym (18-20°C). Przesadzać należy co dwa lata, usuwają jednocześnie rozety, które juz kwitły (zawsze do doniczki o numer większej, gdyż aechmea posiada słabo rozwiniętą sieć korzeniową). Nawozić w lecie co 8 tygodni nawozem dla kaktusów.

Rozmnażanie

Z odrostów, które osiągnęły wielkość przynajmniej połowy rośliny matecznej.

 

Opracowanie i źródła informacji

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury

  • „200 najpiękniejszych roślin doniczkowych” Halina Heitz i Andrea KogelZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu